Dobre słuchawki USB z mikrofonem – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Dobre słuchawki USB z mikrofonem – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Słuchawki to dziś nieodłączny element wyposażenia wielu użytkowników na całym świecie. Niezależnie od tego, czy mowa tutaj o bezprzewdowych urządzeniach podłączanych do naszego smartfona, wysokiej klasy przewodowych słuchawkach za kilka tysięcy złotych, czy sprzęcie dla gracza, który oprócz dobre jakości dźwięku i wygodnej, trwałej konstrukcji, oczekuje również dodatków w postaci dobrego mikrofonu i dedykowanego oprogramowania sterującego. Wybór odpowiednich dla nas słuchawek może być jednak trudny, bo w gąszczu informacji można się łatwo pogubić i istnieje wiele różnych scenariuszy wykorzystania takiego urządzenia. Bezprzewodowe modele douszne polecić można na przykład osobom trenującym sport, a przewodowe na USB graczom. No właśnie.. USB czy jack?

 

 

Słuchawki USB czy jack?

Żeby spełnić ciągle rosnące wymagania użytkowników, producenci jakiś czas temu zaczęli tworzyć słuchawki, które podłączyć można do źródła dźwięku za pomocą przewodu USB. To oznacza, że nieważne jak słabej jakości jest nasza karta dźwiękowa dajmy na to w laptopie czy komputerze gamingowym, bo połączenie jest cyfrowe, a przetwornik cyfrowo-analogowy znajduje się w samych słuchawkach. Poza tym, USB to nie tylko dźwięk. Przesyłać można za jego pomocą również prąd potrzebny do zasilenia na przykład podświetlenia RGB i innych tego typu rzeczy, które spotkać można co najwyżej w słuchawkach z wbudowanym akumulatorem.

Słuchawki USB to też uniwersalność. Nie ze względu na to, że interfejs USB znajduje się we wszystkich źródłach dźwięku, bo się nie znajduje (chociażby w takim odtwarzaczu MP3), ale o dodatkową możliwość podłączenia słuchawek za pomocą standardowego jack 3.5mm. Wiele konstrukcji posiada bowiem specjalne przejściówki, a zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by raz korzystać z USB, a raz z typowego „Jacka”. Warto jednak ten aspekt prześledzić, bo nie wszystkie produkty oferują taką, co tu dużo mówić, przydatną funkcjonalność.

Słuchawki USB i kiepska karta dźwiękowa

Dobre słuchawki USB to przede wszystkim odpowiedź na kiepskiej jakości dźwięk z komputera wyposażonego w podstawowy układ dźwiękowy. Dziś nawet w relatywnie drogich płytach głównych nie montuje się rozbudowanego systemu audio i zdecydowana większość na rynku opiera się wyłącznie o przetwornik cyfrowo-analogowy i nie jest on połączony z żadnym dobrej jakości wzmacniaczem słuchawkowym.

Wzmacniacz słuchawkowy to rzecz bardzo ważna i choć odnosi się to w szczególności do słuchawek o wysokiej impedancji, nawet te o relatywnie niskiej (rzędu 16-32 omów) mogą wiele zyskać, jeśli podłączymy je do lepszego źródła dźwięku przy pomocy przewodu z wtykiem jack. Dobry wzmacniacz słuchawkowy to większa głośność, lepsza kontrola przetworników, wyższa szczegółowość i mocniejszy bas. Słuchawki USB mają to do siebie, że mają taką rzecz już wbudowaną – zarówno własny przetwornik cyfrowo-analogowy, jak i dopasowany do słuchawek wzmacniacz. Podłączając słuchawki USB pod interfejs USB, całkowicie omijamy wbudowaną w płytę główną komputera niskiej jakości przetwornik DAC. Oczywiście sprawa dedykowanej karty dźwiękowej wysokiej jakości, na przykład zewnętrzy DAC i wzmacniacz, to już odmienny temat.

Na co spoglądać przy wyborze słuchawek USB?

Dobre słuchawki na USB to przede wszystkim wysoki stosunek ceny do jakości. Można znaleźć bowiem na rynku tani sprzęt godny polecenia, który nie ma startu do rozbudowanych urządzeń za kilkaset czy nawet kilka tysięcy złotych właśnie ze względu na niski koszt zakupu. Powinniśmy wybierać przede wszystkim słuchawki renomowanych producentów, lekkie, wykonane z dobrej jakości materiałów. Gracze na przykład powinni kierować wzrok na słuchawki z mikrofonem (tzw. headset) o wysokiej trwałości. Tak naprawdę dobre słuchawki to po prostu słuchawki i interfejs nie ma tutaj znaczenia. Nadal liczy się bowiem komfort, materiały, cena, funkcjonalność, jakość dźwięku i wiele innych zmiennych.

Genesis Radon 800 – dobre słuchawki USB

Takimi słuchawkami mogą być na przykład testowane przez nas wcześniej Genesis Radon 800. W recenzji chwaliliśmy je przede wszystkim za ultralekką konstrukcję faktycznie idącą w parze z jakością wykonania. Wszyscy wiemy, że lekka konstrukcja z reguły oznacza liczne cięcia w jakości, ale na szczęście nie tutaj i choć przy pierwszym kontakcie ze sprzętem słuchawki te wydawały się dość wątłe, szybko okazało się, że jest to wrażenie złudne, bo zdarzyło nam się nawet na nich usiąść, a one nic sobie z tego nie zrobiły.

Słuchawki oferują dobry dźwięk i typowo rozrywkowe brzmienie, które sprawdzi się w grach wideo i podczas słuchania ulubionych kawałków. Odznaczają się również wysokim współczynnikiem uniwersalności, ponieważ możemy tutaj wybrać, czy połączyć je przez analogową wtyczkę minijack czy przez cyfrowe USB, nie przejmując się jakością wbudowanej w nasz komputer karty dźwiękowej. Słuchawki mają też giętki, dodatkowo odpinany mikrofon, za pośrednictwem którego możemy komunikować się ze znajomymi na platformach takich jak Discord, Skype czy TeamSpeak. Są również bardzo komfortowe w użytkowaniu i nie chodzi tu już wyłącznie o bardzo niską wagę rzędu 198 gramów z dołączonym przewodem, ale o zastosowane materiały pokroju miękkiej ekoskóry i miękkich gąbek w nausznikach. Na komfort wpływa też niewątpliwie rozmiar samych padów, które wynoszą 60 x 40 mm z głębokością 25 mm.

Słuchawki Genesis Radon 800 wyposażone zostały w dwa neodymowe przetworniki o średnicy 40 mm i impedancji 32 Ohm. Oferują bardzo wysoką dynamikę rzędu 116 dB oraz standardowe pasmo przenoszenia od 20 Hz do 20 kHz. Dołączony do nich mikrofon zaś odznacza się czułością rzędu -42 dB oraz pasmem przenoszenia od 100 Hz do 10 kHz. Są to zatem gamingowe słuchawki stereo, ale ze względu na przeznaczenie nie zabrakło w nich wirtualnego dźwięku 7.1, który w tym modelu o dziwo nie powoduje nadmiernych zniekształceń i pogłosu, tak jak to ma miejsce w wielu konkurencyjnych produktach.

Słuchawki można podłączyć do źródła dźwięku przy pomocy USB lub minijack, a zatem mowa o wysokiej uniwersalności. W pudełku – oprócz oczywiście samych słuchawek – znajdziemy całe mnóstwo przydatnych dodatków. Genesis dołączył do nich materiałowe etui, dodatkową parę nauszników materiałowych (świetna sprawa, jeśli przeszkadzać nam będą domyślnie zainstalowane wykonane z ekoskóry), odpinany mikrofon (minijack) oraz przejściówkę z pojedynczego minijack na podwójny z osobnym wtykiem na słuchawki i mikrofon oraz praktyczny zestaw kabli – USB-C na USB-A do połączenia cyfrowego oraz USB-C na minijack. Wyposażenie, jak na sprzęt za niecałe 200 zł jest bardzo rozbudowane.

Dobre słuchawki na USB z mikrofonem – sprzęt godny polecenia

Jak widać można w kwocie do ok. 200 zł znaleźć godny polecenia sprzęt. Genesis Radon 800 to niewątpliwie słuchawki uniwersalne, bardzo komfortowe i z dobrą jakością dźwięku, nawet przy wykorzystaniu wirtualizacji 7.1. Bardzo dobrze spiszą się po podłączeniu do komputera, laptopa, mniejszych urządzeń mobilnych oraz konsol PlayStation 4/5, Xbox One i Series X/S czy Nintendo Switch. Skorzystają zatem przede wszystkim gracze, choć przez wysoką uniwersalność tak naprawdę każdy użytkownik. Polecaliśmy ten zestaw kiedy kosztował 249 zł i tym bardziej polecić musimy teraz, kiedy można je kupić za mniej niż 200 zł.

Słuchawki Genesis Radon 800 kupisz najtaniej na Ceneo.pl

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z Genesis

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dobre słuchawki USB z mikrofonem – na co zwracać uwagę przy wyborze?

 0