Jaka pamięć RAM do AMD Ryzen 7000? Na co zwracać uwagę?

Jaka pamięć RAM do AMD Ryzen 7000? Na co zwracać uwagę?

Gorący okres premier w świecie komputerów trwa w najlepsze i choć wielu czeka na upragnione, nowe karty graficzne NVIDII, fani AMD dostali to, na co czekali przez ostatnie dwa lata – procesory AMD Ryzen z serii 7000. Poznaliśmy kilka ciekawych szczegółów na ich temat i dziś odpowiemy na pytanie, jaka pamięć RAM będzie optymalna na platformie AM5.

DDR5 to nowy standard, któremu za niedługo stuknie już roczek. Tyle zajęło AMD usprawnienie swojej niewydanej jeszcze na świat platformy AM5 i choć Alder Lake, czyli procesory Intel 12. generacji są na rynku już od dłuższego czasu i wspierają DDR5, dopiero teraz konkretna firma postanowiła odciąć się od najbardziej powszechnego standardu DDR4. Tak. AM5 nie będzie kompatybilny z wypieranymi powoli pamięciami DDR4, a przypomnijmy, że na taki krok nie zdecydował się nawet Intel. Przy okazji kupna nowego komputera opartego o procesor czerwonych, mamy zatem dwa wyjścia.

Pierwszym, bardzo popularnym zresztą jest pozostanie na starszej platformie AM4, na której dziś można stworzyć naprawdę piekielnie wydajny system – na przykład w oparciu o Ryzena 7 5800X3D, czyli najwydajniejszy procesor AMD do gier lub nawet 16-rdzeniowego Ryzena 7 5950X, który pokazuje pazur w scenariuszach pro i pół-pro. A zatem, skoro AM4 jest nadal tak wydajną platformą, kto przejdzie na najnowszy standard?

Patriot Viper Venom

Entuzjaści sprzętu komputerowego jako pierwsi przeskoczą na nowy standard. Czeka na nich bowiem zarówno DDR5, jak i PCI Express 5.0 i choć technologia ta jak na razie raczkuje, o wspomnianym wcześniej DDR4 należy właściwie już zapomnieć. LGA 1700 i procesory Intel Core 12. generacji potrafią skorzystać z obu tych standardów, choć już dziś usłyszeć z wielu stron można jedno – to koniec DDR4. Nie warto się pakować w przestarzały standard. Ludzie ci po części mają rację, ponieważ podczas kupna płyty głównej z DDR4, zupełnie odcinamy się od DDR5. Nowszy standard nie jest kompatybilny ze starszym, a starszy w nowszym. Wybieraliśmy albo to, albo to.

Z AM5 takiego problemu mieć nie będziemy. Nie usłyszeliśmy jeszcze o tym, jak długo podstawka ta będzie wspierana, ale jeśli historia nas czegoś uczy to tego, że to właśnie dzięki długowieczności AM4 AMD zyskało tak ogromne grono odbiorców na całym świecie, ponieważ jeśli zakupiliśmy w przeszłości na przykład płytę główną z chipsetem X370, ta nadal jest wspierana i możemy na nią wrzucić nawet procesory AMD Ryzen z serii 5000. AM5 jest zatem na początku – miejmy nadzieję – długiej drogi, okraszonej ogromną liczbą procesorów do wyboru i jeśli taka była cena pozbycia się DDR4, jesteśmy za – nawet dziś.

DDR3 vs DDR4, czyli gimby nie pamietają!

No dobra, gimby pamiętają, bo wtedy jeszcze gimnazjum faktycznie istniało, ale mem to mem i tego się trzymać musimy. Tak czy owak, przejście z DDR3 na DDR4 nie było usłane różami, ponieważ pierwsze iteracje nowego standardu były – spójrzmy prawdzie w oczy – bardzo słabe. DDR4-2133 MHz przy opóźnieniach rzędu CL15 niczym nie wyróżniał się na tle dojrzałego wówczas DDR3, na przykład DDR3-1866 CL7 lub DDR3-2400 CL11 i z praktycznie identyczną sytuacją spotkaliśmy się przy okazji premiery platformy Alder Lake i pierwszych pamięci DDR5.

Dziś na szczęście sytuacja znacznie się poprawiła – na korzyść DDR5 oczywiście, bo choć dojrzałość DDR4 i moduły, takie jak DDR4-3600 CL 14, czy nawet DDR4-4000 CL 16 nadal istnieją w bardzo atrakcyjnych cenach, zapominać o wynalazkach typu DDR5-6200 CL 40 nie można.

Patriot Viper Venom

Jaka pamięć RAM do Ryzena 7000?

Dochodzimy w końcu do kwestii DDR5 i wypowiedzi jednego z przedstawicieli AMD. Docierały do nas wcześniej rewelacje na temat kompatybilności i wydajności nowego układu, ale dopiero bezpośrednia wypowiedź Roberta Hallocka rozwiała wszelkie wątpliwości. Optymalną konfiguracją pamięci RAM dla procesorów AMD Ryzen z serii 7000 jest DDR5-6000, która ma działać w trybie AUTO:1:1. FCLK w nowych procesorach ustawiany będzie zatem automatycznie i według AMD różnić się będzie w zależności od wykorzystywanej pamięci RAM. Na przykład FCLK dla DDR5-5300 wyniesie 1767 MHz, ale dla DDR5-6000 będzie to już 2000 MHz. AMD obiecuje, że to właśnie taka konfiguracja zapewni optymalną wydajność platformy AM5 i jeśli nie jesteśmy najlepszymi overclockerami na świecie, trybu tego należy nie zmieniać. Z wydaniem ostatecznego werdyktu jeszcze się musimy wstrzymać – przynajmniej do pierwszych testów, których nie omieszkamy stworzyć.

Od razu rzuca się w oczy jedno – konkretny zestaw pamięci RAM. Jeśli optymalną wartością jest DDR5-6000, powinniśmy się zdecydować właśnie na takową. Jednym z takich zestawów może być znakomity, wielokrotnie testowany i nagradzany Patriot Viper Venom w wariancie DDR5-6200 CL 40, który z racji swojego potencjału OC i względnie wysokim nastawom fabrycznym, bez problemu pokonuje konkurencję w postaci G.Skill Ripjaws S5 DDR5-5600 CL 38 czy Corsair Dominator DDR5-5200 CL 38 na platformie Alder Lake. I choć faktycznie porównywać tych dwóch platform na bazie jednego testu nie możemy, spodziewamy się ujrzeć dokładnie te same wyniki.

Patriot Viper Venom – dla każdego coś dobrego

Patriot Viper Venom to najnowsza rodzina pamięci RAM, w skład której wchodzą Viper Venom oraz Viper Venom RGB, które z oczywistych względów polecamy fanom świecidełek. Na rynku istnieje aktualnie kilka wariantów tej pamięci – 2x 16 GB 5600 MHz CL 36, 6000 MHz CL 36 oraz 6200 MHz CL 40, ale amerykański producent przewidział sytuację pojemnościową i wie, że nie wszyscy chcą pakować do swojego komputera aż 32 GB pamięci, dlatego wprowadził również wariant 2x 8 GB 5200 MHz CL 36 i 5600 MHz CL 40 – choć takowych z jakiegoś powodu kupić w wersji RGB nie można.

Patriot Viper Venom

Tak czy owak, najlepszym wariantem jest tutaj testowany przez nas zestaw DDR5-6200 CL 40 i na szczęście nie trzeba obawiać się o losowość jakości kontrolera w procesorze, ponieważ RAM posiada aż trzy zapisy XMP - DDR5-6200 CL 40-40-40-76 @ 1,35 V, DDR5-6000 CL 40-40-40-76 @ 1,25 V oraz DDR5-5600 CL 36-36-36-68 @ 1,25 V.

Jak już wspomnieliśmy, maksymalny stabilny zegar jaki udało nam się na platformie Alder Lake osiągnąć, wyniósł 6400 MHz przy opóźnieniach CL 36, co tylko udowadnia, że do czynienia mamy z faktycznie czymś porządnym. Możliwości OC przy pamięciach RAM dają nam ogromne pole do popisu i coś takiego oglądać możemy w wypadku Patriot Viper Venom.

Umarł król, niech żyje król

Wraz ze sklepową premierą platformy AM5, która ma odbyć się już pod koniec września, wszystko się zmieni. W sieci pojawią się oczywiście odpowiednie testy wydajności i wówczas odpowiemy na pytanie, jaka pamięć RAM jest optymalna, ale już teraz można przypuszczać, że jedną z najlepszych – właśnie dzięki wydajności na platformie Alder Lake i potwierdzonych informacjach od AMD - będzie Patriot Viper Venom. Aktualnie wersję 2x 16 GB z RGB kupimy już za ok. 1500 zł, a wariant bez RGB za ok. 1300 zł. Biorąc pod uwagę konkurencję, cena wydaje się być sensowna. Zestawy te powinny znaleźć się w wielu komputerach z procesorami AMD Ryzen 7000 – szczególnie Ryzen 7 i Ryzen 9.

*Artykuł powstał we współpracy z Patriot

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaka pamięć RAM do AMD Ryzen 7000? Na co zwracać uwagę?

 0