Test modułów Patriot Viper Venom RGB
Pamięć DDR5, która zadebiutowała wraz z procesorami Alder Lake, obecnie koegzystuje ze starszą DDR4, ale nie ulega wątpliwości, że za jakiś czas stanie się standardem dominującym. Nic zatem dziwnego, że każdy producent chce mieć swój udział w popularyzacji nowych modułów oraz rzecz jasna zyskach z ich sprzedaży. Jednym z nich jest Patriot, który jakiś czas temu zapowiedział nową rodzinę pamięci DDR5 - Viper Venom. Test ten bierze na tapet dwumodułowy zestaw z tej linii, o łącznej pojemności 32 GB oraz parametrach 6200 MHz CL 40, a także w wariancie z podświetleniem LED. Jest to więc pamięć o wyraźnie wyższym taktowaniu niż wcześniej recenzowane alternatywy, którą Patriot chce wejść do wyższej półki, jako że ich starsza rodzina Signature celowała w segment budżetowy, z modułami pozbawionymi radiatorów oraz o zegarze 4800 MHz. Pozostaje jedynie pytanie, jak nowa linia spisuje się w praktyce, czego dowiecie się wkrótce, na podstawie przeprowadzonych testów.
Viper Venom RGB to nowa rodzina pamięci RAM DDR5 marki Patriot. Zobaczmy, jak poradzi sobie w testach, na przykładzie zestawu 2x16 GB 6200 MHz CL 40.
Patriot Viper Steel 2x8 GB 3600 MHz CL 14 i 4000 MHz CL 16 - test
Patriot Viper Venom - krótka charakterystyka rodziny
W skład linii Patriot Viper Venom, podobnie jak dla Viper Steel, wchodzą moduły w dwóch wersjach stylistycznych - tradycyjnej oraz z wielobarwną iluminacją (dopisek RGB). Przy czym tym razem nie ma między nimi różnic, jeśli chodzi o technikalia, gdzie wśród zestawów 2x16 GB mamy do wyboru następujące parametry: 5600 MHz CL 36, 6000 MHz CL 36 oraz 6200 MHz CL 40. Ponadto jest też wariant 2x8 GB, z nastawami 5200 MHz CL 36 albo 5600 MHz CL 40, ale występuje on tylko w wersji bez podświetlenia LED (choć możliwe, że w przyszłości się to zmieni). Wizualnie nowe moduły różnią się od poprzedników z linii Viper Steel, gdyż wyposażono je w nieco masywniejsze, czarno-szare radiatory, z czerwonymi akcentami w postaci napisu VIPER i logo tej rodziny. Od strony technicznej warto zaś podkreślić, że używane kości pochodzą od firmy Hynix, zatem osoby zainteresowane podkręcaniem nie powinny być zawiedzione - chipy tego producenta w przypadku DDR5 radzą sobie bardzo dobrze, będąc na równi z Samsungami i zdecydowanie powyżej Micronów. Podsumowując tę część materiału, w zasadzie jedyna rzecz, do której mogę mieć drobną uwagę, to opóźnienia wariantu 6200 MHz, które wzgl. 5600 MHz i 6000 MHz są o cztery "oczka" luźniejsze, ergo mogłyby być nieco agresywniejsze.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot Viper Venom RGB 2x16 GB 6200 MHz CL 40. Test nowej rodziny pamięci DDR5