Patriot Viper Steel 2x8 GB 3600 MHz CL 14 i 4000 MHz CL 16. Test pamięci RAM o niskich opóźnieniach

Patriot Viper Steel 2x8 GB 3600 MHz CL 14 i 4000 MHz CL 16. Test pamięci RAM o niskich opóźnieniach

Test modułów Patriot Viper Steel o niskich opóźnieniach

Choć rynkowy debiut pamięci DDR5 już za nami, bynajmniej nie oznacza to, że starsza DDR4 od razu wybiera się na emeryturę. Wszak nowe procesory Intela, Alder Lake, wciąż wspierają poprzedni standard, a według ostatnich plotek tak samo będzie dla Raptor Lake. Ponadto zestawy DDR5 są, przynajmniej początkowo, wyraźnie droższe i praktycznie niedostępne, toteż bez względu na to, na bazie jakiego CPU składacie komputer, DDR4 jeszcze przez dłuższy czas będą bardzo sensownym (bądź jedynym możliwym) wyborem. Tym bardziej, że na rynku nie brakuje wydajnych modułów opartych o kości Samsung B-Die, które także świetnie się podkręcają. Do właśnie tej grupy należą bohaterowie dzisiejszego testu, czyli dwa zestawy marki Patriot Viper Steel o pojemności 2x8 GB oraz parametrach fabrycznych 3600 MHz CL 14 i 4000 MHz CL 16. Pamięć DDR4 z tej linii jest dobrze znana wśród entuzjastów z uwagi na szeroki wybór przystępnych cenowo modułów na B-Die, a teraz będzie mogła dodatkowo przyciągnąć uwagę osób, dla których ustawienia domyślne mają priorytet. Nie każdy jest bowiem zainteresowany dostrajaniem parametrów we własnym zakresie i nie brakuje nabywców skłonnych dorzucić więcej gotówki, byle tylko mieć zapewnione jak najlepsze osiągi przy minimalnym możliwym wysiłku, ograniczającym się do aktywacji profilu XMP. Zobaczmy więc, co recenzowana pamięć ma do zaoferowania.

Do rodziny Viper Steel w ostatnim czasie dołączyły zestawy o niskich opóźnieniach. Zobaczmy, jak nowe moduły poradzą sobie w testach.

Patriot Viper Steel 2x8 GB 3600 MHz CL 14 i 4000 MHz CL 16. Test pamięci RAM o niskich opóźnieniach

 Wielki test pamięci RAM, cz. 2 – 24 zestawy klasy 3600-4400 MHz w akcji!

Kilka słów na temat możliwości kontrolerów RAM w poszczególnych procesorach

Zanim skupię się stricte na dzisiejszych bohaterach, gwoli przypomnienia warto poruszyć temat, jak poszczególne procesory radzą sobie z zestawami RAM o różnych taktowaniach. W najlepszej sytuacji niezmiennie są posiadacze Comet Lake i starszych na architekturze Skylake, które to CPU z łatwością uzyskują zegar 4000 MHz lub wyższy i to bez żadnej kombinacji z trybami pracy kontrolera, który w ich wypadku jest tylko jeden - synchroniczny. Nieco gorzej sprawa wygląda dla Rocket Lake oraz Zen 2 i Zen 3. Mając w komputerze procesor z którejś z tych rodzin, w wariancie synchronicznym, który zapewnia optymalną wydajność, typowo można liczyć na częstotliwość RAM z zakresu 3600-3733 MHz albo 3733-3800 MHz, odpowiednio dla jednostek Intela i AMD. Przy czym bardzo dobre sztuki Ryzenów 5000 są w stanie w trybie 1:1 pracować z taktowaniem pamięci około 4000 MHz, ale słowo klucz odnośnie jakości użytkowanego egzemplarza zostało użyte nie bez powodu, zatem nie nastawiajcie się z góry, że Wasz CPU będzie w stanie dokonać takiego wyczynu. Zostały jeszcze Alder Lake, które w trybie synchronicznym radzą sobie zaskakująco dobrze, tj. kupując taki procesor niewykluczone, że uda Wam się osiągnąć 4000 MHz lub wręcz wyższy zegar, gdyż niektóre sztuki potrafią uzyskać nawet około 4200 MHz. Niemniej, analogicznie jak dla Zen 3, gwarancji że 4000 MHz nie będzie problemem, nie ma oczywiście żadnej.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot Viper Steel 2x8 GB 3600 MHz CL 14 i 4000 MHz CL 16. Test pamięci RAM o niskich opóźnieniach

 0