Wielki test pamięci RAM, cz. 2 – 24 zestawy klasy 3600-4400 MHz w akcji!

Wielki test pamięci RAM, cz. 2 – 24 zestawy klasy 3600-4400 MHz w akcji!

Wielki test pamięci RAM, cz. 2

Opublikowany w zeszłym roku wielki test pamięci RAM okazał się bardzo popularnym artykułem - do tego stopnia, że postanowiliśmy przygotować dogrywkę, tym razem biorąc na tapet zestawy o taktowaniu z zakresu 3600-4400 MHz, tzn. także te z wyższej półki, na najlepszych obecnie kościach Samsung B-Die. Odnośnie tego, jakie korzyści wynikają z posiadania szybszej pamięci operacyjnej, wydaje mi się, że tłumaczyć nie trzeba, gdyż każdy świetnie zdaje sobie z nich sprawę. Warto za to poruszyć kwestię różnic pomiędzy platformami i samymi procesorami, jeśli chodzi o radzenie sobie z wysokim taktowaniem RAM, ponieważ od premiery Rocket Lake nawet w obrębie obozu niebieskiego występują tu istotne rozbieżności. Największą elastyczność zapewniają niezmiennie CPU z linii Comet Lake, które bez żadnych kombinacji wspierają pamięć o zegarze grubo ponad 4000 MHz. Natomiast Rocket Lake, a także Zen 2 i Zen 3, mają z tym niemałe problemy, stąd wprowadzono w nich tryby pracy asynchronicznej. Przy czym nie są one takie same, gdyż na Ryzenach - z uwagi na ograniczenia Infinity Fabric i taktowanie kontrolera w stosunku 1:2 - mamy zarówno przyciętą przepustowość, jak i podwyższone opóźnienie, zaś na 11. generacji Core zachodzi tylko drugi z opisanych czynników. Niemniej efekt końcowy jest taki sam - szaleć ponad potencjał pracy synchronicznej zwyczajnie się nie opłaca, gdyż co najwyżej uda nam się osiągnąć porównywalne rezultaty.

Tym razem do walki przystępują zestawy pamięci operacyjnej o zegarze 3600-4400 MHz. Zobaczmy, jakie produkty warto mieć na uwadze podczas zakupów.

Wielki test pamięci RAM, cz. 2 – 24 zestawy klasy 3600-4400 MHz w akcji!

 Wielki test najpopularniejszych zestawów RAM klasy 2666-3600 MHz

Limity pracy synchronicznej i kilka słów na temat porównywanych produktów

Na Rocket Lake oraz Ryzenach 3000 możliwości trybu 1:1 kończą się na mniej więcej 3733 MHz, podczas gdy dla Ryzenów 5000 jest to około 4000 MHz. Stąd posiadaczom tych procesorów zalecam zwrócić uwagę, czy domyślny zegar interesującego Was zestawu nie przekracza przytoczonych wartości, z kolei w wariancie OC sprawdzić, jakie timingi potrafi osiągnąć przy stosownej częstotliwości. Tyle o niuansach związanych z charakterystyką architektur, a to oznacza, że czas przejść do głównych bohaterów niniejszego testu. Do rywalizacji przystąpiły aż 24 zestawy wyprodukowane przez następujące firmy: ADATA, CORSAIR, Crucial, GOODRAM, G.SKILL, Kingston, Patriot oraz Team Group. Innymi słowy, są to chyba wszystkie najpopularniejsze w naszym kraju marki. Co do użytych kości, dominują pamięci na wspomnianych wcześniej Samsungach B-Die, które stanowią przeszło połowę stawki, ale są też zestawy na tańszych układach: Hynix CJR, Micron Rev. E oraz relatywnie nowych DJR i 16 Gb MJR oraz Rev. B. Odnośnie ostatniej dwójki, w wariancie 2x16 GB spotykamy je coraz częściej zamiast klasycznej konfiguracji Dual Rank na chipach 8 Gb, zapewne ze względu na obniżone koszty takiego zestawienia. Jak to wszystko wypadnie w praktyce, zarówno jeśli chodzi o oferowaną wydajność, jak i potencjał podkręcania, dowiecie się z kolejnych stron. Zatem do dzieła!

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test pamięci RAM, cz. 2 – 24 zestawy klasy 3600-4400 MHz w akcji!

 0