Alder Lake i pamięć RAM DDR4 oraz DDR5 - testy przy różnym zegarze i Single Channel vs Dual Channel

Alder Lake i pamięć RAM DDR4 oraz DDR5 - testy przy różnym zegarze i Single Channel vs Dual Channel

Intel Alder Lake - test pamięci DDR4 oraz DDR5

Fakt, że CPU Intel Alder Lake oprócz nowej pamięci DDR5 obsługują także starszą DDR4, a do tego na rynku mamy szeroki wybór płyt głównych kompatybilnych z tym drugim standardem, bezsprzecznie kusi potencjalnych nabywców, aby zachować posiadane moduły, tudzież zakupić zestaw DDR4 w wypadku komputerów budowanych od zera. Tym bardziej, że ceny DDR5 na chwilę obecną nie są zachęcające, a jeszcze gorzej jest z dostępnością, która jest tragicznie zła. Tematem przewodnim dzisiejszego testu będzie właśnie aspekt pamięciowy socketu LGA 1700, a dokładniej sprawdzę wpływ rodzaju RAM na wydajność, w tym w zależności od taktowania modułów i ich pojemności - naturalnie w rozumieniu konfiguracji Single Rank oraz Dual Rank. Piszę o tym, ponieważ część osób zdaje się mieć mylne przekonanie, że większa pojemność pamięci sama w sobie podnosi osiągi, co zasadniczo jest nieprawdą (zakładając, że nie brakuje nam RAM-u). Co więcej, gdyby porównać moduły 8 GB i 16 GB typu Single Rank (tak, takie też istnieją) jest duża szansa, że ten drugi wariant przegra, z uwagi na mniejszy potencjał kości (np. 16 Gb Hynix MJR podkręcają się gorzej od 8 Gb DJR). Ponadto sprawdziłem, co się stanie, gdy zamontujemy tylko jeden moduł, co poskutkuje konfiguracją Single Channel, która ucina przepustowość mniej więcej o połowę, zatem obawy o wydajność w takim przypadku zdają się być uzasadnione. A jak w praktyce wypadnie ta kwestia i wcześniej wspomniane, tego dowiecie się niebawem.

Wysokie ceny i słaba dostępność DDR5 skłaniają nabywców Alder Lake do zostania przy DDR4. Zobaczmy, jaki wpływ taka decyzja będzie mieć na wydajność CPU.

Alder Lake i pamięć RAM DDR4 oraz DDR5 - testy przy różnym zegarze i Single Channel vs Dual Channel

 Patriot Viper Steel 2x8 GB 3600 MHz CL 14 i 4000 MHz CL 16 - test

Komentarz odnośnie przeprowadzonych testów

Na potrzeby testów zostały wybrane po dwa zestawy pamięci dla DDR4 i DDR5. Nowszy standard reprezentowany jest przez CORSAIR DOMINATOR PLATINUM RGB, o pojemności 2x32 GB i ustawieniach fabrycznych 5200 MHz CL 38, a także Kingston FURY Beast w wariancie 2x16 GB 5200 MHz CL 40. Warto tutaj nadmienić, że wykorzystują one kości Micron, tzn. aktualnie zdecydowanie najbardziej popularne chipy DDR5, a z uwagi na ich gęstość równą 16 Gb, pierwsza z wymienionych par modułów jest typu Dual Rank, a druga Single Rank. Z kolei zestawy DDR4 to Patriot Viper RGB, w wersji 2x16 GB 3600 MHz CL 17, i niedawno testowany Patriot Viper Steel o pojemności 2x8 GB oraz parametrach domyślnych 3600 MHz CL 14. W obu przypadkach użyte kości to 8 Gb Samsung B-Die, ergo pojemniejsze moduły pracują w konfiguracji Dual Rank, a dla 8 GB jest to Single Rank. Pomiary zostały wykonane w dwóch wariantach taktowania – bazowym 3200/4800 MHz, tj. zgodnym z oficjalną certyfikacją kontrolera RAM Alder Lake odpowiednio dla DDR4 i DDR5, oraz po przyspieszeniu do 3800/5600 MHz, co z grubsza stanowi limit możliwości naszego egzemplarza Core i9-12900K w trybie Gear 1 i maksimum potencjału kości DDR5 od Microna. Na tym etapie wydaje mi się, że to już wszystko, co powinniście wiedzieć, tak więc przyszedł czas, aby sprawdzić, jak poszczególne konfiguracje poradzą sobie w testach wydajności.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Alder Lake i pamięć RAM DDR4 oraz DDR5 - testy przy różnym zegarze i Single Channel vs Dual Channel

 0