Test DDR4 i DDR5 na Intel Alder Lake: konkluzje
Patrząc na przedstawione rezultaty w ujęciu globalnym, bez skupiania się na konkretnych grach, nietrudno dojść do wniosku, że mamy do czynienia z bardzo wyrównaną rywalizacją DDR4/DDR5. Wszak po uśrednieniu wyników przewaga nowszego standardu dla zegarów 3200/4800 MHz wynosi zaledwie 2%, a jeszcze ciekawiej robi się po podniesieniu taktowania do 3800/5600 MHz, na czym moduły DDR4 zyskały nieco bardziej aniżeli DDR5 i wyszły na minimalne, niespełna 1% prowadzenie. Aczkolwiek nie oznacza to, że we wszystkich tytułach DDR4 oraz DDR5 spisują się podobnie, gdyż zależnie od konkretnej produkcji relacje między nimi potrafią być diametralnie różne. I tak z jednej strony mamy gry, które nie są zbyt czułe na przepustowość, przez co zauważalnie niższe opóźnienie DDR4 przynosi wymierne korzyści - w tym gronie wymienić można Far Cry 6, Sniper Ghost Warrior Contracts 2 i World of Tanks. Za to do drugiej grupy zaliczają się tytuły, które czerpią pełnymi garściami z wyższych transferów DDR5 i lepsza latencja nie jest w stanie zniwelować tej przewagi - mowa o Cyberpunk 2077, Hitman 3 oraz Watch Dogs: Legion. Naturalnie są jeszcze produkcje niewykazujące istotnych różnic między DDR4 i DDR5 i w przypadku naszej procedury testowej są to Battlefield V oraz Dying Light. Innymi słowy, uśredniona wydajność nie pokazuje całej prawdy, gdyż zależnie od tego, jaki RAM wybierzemy, w pewnych sytuacjach zyskamy, a w innych stracimy.
Jak wykazały testy, pamięć DDR4 to sensowny wybór dla CPU Intel Alder Lake i jak najbardziej warto rozważyć tę opcję podczas zakupów.
Alder Lake i pamięć DDR5 - test osiągów w zależności od zegara i timingów
Single kontra Dual Rank oraz Single kontra Dual Channel
Pozostały jeszcze dwie kwestie i zaczynając od przewagi modułów Dual Rank nad Single Rank, dla Alder Lake jest ona śladowa dla DDR4, jak i DDR5, z zyskiem nieprzekraczającym ok. 2% i średnim przyspieszeniem ~0,5-0,7%. Wyjaśnienie tej w pewnym sensie anomalii nie jest oczywiste, bo o ile w kontekście DDR5 można było przyjąć, że to zasługa dwukrotnego wzrostu liczby grup banków (ang. bank groups) w kościach, to jednak podobne relacje w wypadku DDR4 każą raczej sądzić, że to efekt poprawionego kontrolera RAM, który doskonale radzi sobie już przy pamięci Single Rank. Żeby nie być gołosłownym, warto nadmienić, że odczyt dla DDR4 i zegarów 3200/3800 MHz to odpowiednio aż ok. 55000/65000 MB/s - to wartości, o których przy tych taktowaniach można było pomarzyć na starszych CPU niebieskich oraz Ryzenach. Zmiana na Dual Rank niczego nie poprawia w kwestii wspomnianego parametru, jedynie minimalnie podnosząc zapis oraz kopiowanie, przez co różnice w osiągach są jakie są... czyli prawie żadne. Następna sprawa to Single Channel kontra Dual Channel, co zostało sprawdzone w związku z dość osobliwą sugestią pod jednym z materiałów o DDR5, że jeden nowszy moduł może uzyskiwać wyniki podobne do dwóch DDR4. Niestety dla celujących w DDR5, ta teoria w starciu z rezultatami testów poległa doszczętnie, choć nie da się zaprzeczyć, że w istocie strata z tytułu redukcji liczby modułów jest mniej bolesna dla DDR5 niż DDR4, aczkolwiek to wciąż kiepska wydajność.
Intel Core i9-12900K – test Alder Lake. Niebiescy znowu na szczycie?
Jak to jest z tą pamięcią RAM dla procesorów Alder Lake
Reasumując, myślę że w obliczu zaprezentowanych wyników można spokojnie powiedzieć, że inwestycja w Alder Lake w połączeniu z pamięcią RAM DDR4 to bynajmniej nie jest zły pomysł. Idąc w tym kierunku, zaoszczędzimy trochę gotówki na modułach, a przy tym i nerwów związanych z niedostępnością DDR5, zaś wydajność w dalszym ciągu będzie bardzo dobra. Pamięć DDR4 jest tym atrakcyjniejsza, że solidne zestawy 2x8 GB na kościach B-Die nabędziemy już za ok. 500 zł (np. Patriot Viper Steel albo Viper 4 Blackout), a łącznie 16 GB RAM jest wg mnie na dzień dzisiejszy w zupełności wystarczającą pojemnością dla zdecydowanej większości użytkowników. I żeby nie było, oczywiście zdaję sobie sprawę, że de facto została porównana elita DDR4 do najsłabszych DDR5 na kościach Microna, ale wspomniana różnica cenowa jak najbardziej uzasadnia takie zestawienie, a poza tym nie wykluczam aktualizacji niniejszego materiału o moduły DDR5 na Hynixach i Samsungach, które powinny trochę odskoczyć od poprzedników. Z tym, że abym mógł tego dokonać, najpierw muszę w ogóle je otrzymać do testów, a kiedy to się stanie, tego niestety nie wiem. Na koniec tradycyjnie zapraszam Was do dyskusji w komentarzach, gdzie możecie wyrazić swoje zdanie na temat pamięci RAM na platformie LGA 1700 oraz podzielić się własnymi doświadczeniami z procesorami Alder Lake, na które oczywiście czekam.
Sprzęt do testów dostarczyli:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Alder Lake i pamięć RAM DDR4 oraz DDR5 - testy przy różnym zegarze i Single Channel vs Dual Channel