Intel Alder Lake i pamięć DDR5 - test wydajności w zależności od taktowania i timingów

Intel Alder Lake i pamięć DDR5 - test wydajności w zależności od taktowania i timingów

Test wpływu taktowania i timingów na wydajność pamięci DDR5

Pamięć DDR5, która na rynku pojawiła się wraz z CPU Alder Lake i platformą LGA 1700, od strony technicznej wprowadza kilka interesujących zmian wzgl. DDR4. W nowym standardzie pojedynczy moduł jest dwukanałowy, z kanałami o szerokości 32 bitów każdy (konfiguracja 2x 32-bit), gdzie dla DDR4 mieliśmy jeden kanał 64-bitowy. Poza tym inna jest wewnętrzna organizacja kości, tzn. dla chipów x8 zwiększono liczbę grup banków (ang. bank groups) z czterech do ośmiu, a także postanowiono przenieść regulację napięcia z płyty głównej bezpośrednio do modułów, przez co na laminacie pamięci lutowany jest dodatkowy układ PMIC. Niemniej najbardziej widoczną dla użytkownika różnicą niewątpliwie są wyższe zegary DDR5, którym towarzyszą wyraźnie luźniejsze w stosunku do DDR4 timingi. Dzisiejszy test będzie się skupiał właśnie na tym aspekcie nowego standardu, gdyż postanowiłem sprawdzić, jaki wpływ na wydajność mają poszczególne kombinacje częstotliwości RAM i opóźnień. Zobaczmy, w jakie ustawienia warto celować, jeśli zdecydujecie się na Alder Lake w wariancie z pamięcią DDR5.

DDR5 to sporo zmian technicznych względem DDR4, w tym jeżeli chodzi o osiągane zegary i timingi. Zobaczmy, jakie ustawienia zapewnią najlepszą wydajność.

Intel Alder Lake i pamięć DDR5 - test wydajności w zależności od taktowania i timingów

 Test CORSAIR DOMINATOR PLATINUM RGB 2x32 GB 5200 MHz CL 38

Komentarz odnośnie przeprowadzonych testów

Pomiary przeprowadziłem z użyciem zestawu CORSAIR DOMINATOR PLATINUM RGB, w wersji o pojemności 2x32 GB i parametrach fabrycznych 5200 MHz CL 38. Moduły te bazują na kościach Micron Rev. A, podobnie jak zdecydowana większość DDR5 widniejących w cennikach sklepów. Oczywiście sformułowanie to zostało użyte nie bez powodu - jak dobrze wiadomo, dostępność pamięci w nowym standardzie jest równie zła jak kart graficznych, przez co ciężko jest w ogóle nabyć towar, a jeszcze trudniej zrobić to w dobrej cenie (czas oczekiwania na sprzęt pomijam). Cóż, jest jak jest i niestety nie wiadomo, kiedy sytuacja ulegnie poprawie, a wracając do meritum, na potrzeby testów przygotowałem cztery pakiety ustawień, z taktowaniem odpowiednio 4400 MHz, 4800 MHz, 5200 MHz oraz 5600 MHz. Pierwsza z wyszczególnionych wartości to minimum gwarantowane przez Intela dla modułów Dual Rank, tj. takich jak wykorzystane na potrzeby niniejszego materiału, a ostatnia to limit kości Micron, którego nie byłem w stanie przebić nawet przy bardzo luźnych timingach. Dla kompletności pomiędzy nimi wybrałem dwa punkty pośrednie, a ponadto we wszystkich wypadkach opóźnienia zostały zoptymalizowane, tak aby dla każdego zegara wycisnąć maksimum potencjału. Tyle tytułem wstępu, czas zobaczyć, co wykazały wykonane testy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Alder Lake i pamięć DDR5 - test wydajności w zależności od taktowania i timingów

 0