Test pamięci CORSAIR DOMINATOR PLATINUM RGB 2x32 GB 5200 MHz CL 38. DDR5 w kolorowym wydaniu

Test pamięci CORSAIR DOMINATOR PLATINUM RGB 2x32 GB 5200 MHz CL 38. DDR5 w kolorowym wydaniu

Test pamięci CORSAIR DOMINATOR PLATINUM RGB

Wraz z CPU Alder Lake i platformą LGA 1700 firma Intel wprowadziła wsparcie dwóch nowych standardów - PCIe 5.0 i DDR5. Na nośniki M.2 i karty graficzne kompatybilne z tym pierwszym co prawda jeszcze trochę poczekamy, ale moduły DDR5 już są dostępne i to właśnie im poświęcony jest dzisiejszy test. Jego główny bohater to zestaw reprezentujący linię CORSAIR DOMINATOR PLATINUM RGB, w wariancie o pojemności 2x32 GB i parametrach fabrycznych 5200 MHz CL 38. Omawiana pamięć oparta jest o kości Microna i niewątpliwie należy do grona tych, które mają nie tylko działać, ale też efektownie wyglądać, czego przejawem jest nietuzinkowy wygląd radiatorów i spora dawka wielobarwnej iluminacji w ciekawym wydaniu. Taka ekstrawagancja w ostatnich latach coraz bardziej przekonuje do siebie pecetowców, toteż nie ma się co dziwić, że producenci komponentów - mimo niezadowolenia bardziej konserwatywnej części nabywców - podążają w tym kierunku, wręcz prześcigając się we wprowadzaniu na rynek coraz bardziej nietuzinkowych produktów. Ale wygląd to oczywiście nie wszystko, gdyż istotne jest także to, jak pamięć wypadnie w testach praktycznych, czego dowiecie się niebawem.

CORSAIR DOMINATOR PLATINUM RGB to rodzina zestawów pamięci RAM o bardzo efektownym wyglądzie. Zobaczmy, jak radzą sobie w praktyce.

Test pamięci CORSAIR DOMINATOR PLATINUM RGB 2x32 GB 5200 MHz CL 38. DDR5 w kolorowym wydaniu

 Alder Lake i pamięć DDR5 - test Single/Dual Channel i Single/Dual Rank

CORSAIR DOMINATOR PLATINUM RGB - krótka charakterystyka

Jeżeli chodzi o moduły DDR5 w ofercie CORSAIR, w chwili obecnej marka ta posiada dwie rodziny reprezentujące nowy standard - VENGEANCE oraz DOMINATOR PLATINUM RGB. Pierwsza z nich skierowana jest do użytkowników ceniących sobie prostotę, a druga oczywiście do miłośników wielobarwnej iluminacji, skłonnych dopłacić, aby móc cieszyć oczy diodami LED. Zostając przy dzisiejszej bohaterce, zestawy DOMINATOR PLATINUM RGB są dostępne w wariantach szybkościowych 4800 MHz CL 34, 5200 MHz CL 38 oraz 5200 MHz CL 36 (dopisek First Edition), zaś pojemności to 2x16 GB albo 2x32 GB. Podobnie jak przy DDR4, producent przewidział wersję z czarnymi i białymi radiatorami, a wygląd tych ostatnich nie zmienił się wzgl. poprzedniej generacji. Moim zdaniem to dobrze, jako że obecny projekt stylistyczny jest naprawdę efektowny oraz przyjemny dla oka (choć to oczywiście kwestia gustu). Niemniej warto podkreślić, że wariant biały przynajmniej aktualnie przewiduje tylko nastawy 5200 MHz CL 38, ale w przyszłości to się najpewniej zmieni. Przechodząc do podświetlenia, za wielobarwne efekty odpowiada 12 diod typu CAPELLIX, a do zarządzania nimi służy aplikacja CORSAIR iCUE*, pozwalająca zsynchronizować ustawienia z resztą sprzętu od tego producenta. Poza tym przydatną rzeczą są profile XMP 3.0, pozwalające zapisać w pamięci swoje własne ustawienia, co ułatwia ich przenoszenie przy zmianie płyty głównej.

*W przypadku niewykrywania pamięci przez iCUE na płytach ASUS-a, należy wyłączyć w BIOS-ie opcję SPD Write Disable, znajdującą się w sekcji Tweaker's Paradise.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test pamięci CORSAIR DOMINATOR PLATINUM RGB 2x32 GB 5200 MHz CL 38. DDR5 w kolorowym wydaniu

 0