Intel Alder Lake i pamięć DDR5 - test Single vs Dual Channel i Single vs Dual Rank

Intel Alder Lake i pamięć DDR5 - test Single vs Dual Channel i Single vs Dual Rank

Test wpływu konfiguracji RAM na wydajność Intel Alder Lake

Linia procesorów Intel Alder Lake wprowadziła m.in. obsługę nowego standardu pamięci RAM - DDR5. Tematem przewodnim testu, który czytacie, będzie właśnie ten aspekt socketu LGA 1700, a konkretniej dowiecie się, jakie różnice w wydajności występują zależnie od tego, ile oraz jakich modułów mamy zamontowane na płycie głównej. Jak sugeruje tytuł, w boju zostały sprawdzone konfiguracje z jedną oraz dwiema sztukami (Single Channel i Dual Channel), a dodatkowo porównałem osiągi pamięci jednostronnej i dwustronnej (Single Rank i Dual Rank). Myślę, że są to informacje bardzo przydatne dla osób przymierzających się do zakupu Alder Lake, gdyż 12. generacja co prawda wspiera też starsze moduły DDR4, ale spora część potencjalnych nabywców celuje jednak w DDR5, które - nie ukrywajmy - są zauważalnie droższe od poprzedników, toteż warto upewnić się, że nie mnożymy wydatków bez potrzeby i swoje pieniądze wydajemy w sposób optymalny. Wszelkie testy zostały przeprowadzone z użyciem pamięci CORSAIR DOMINATOR PLATINUM RGB, opartej o kości firmy Micron. Niemniej zanim przejdziemy do uzyskanych wyników, najpierw przyjrzymy się najistotniejszym różnicom między DDR4 oraz DDR5.

W dzisiejszym teście będę sprawdzał, jakie różnice osiągów występują przy różnych konfiguracjach DDR5. Zobaczmy, co najlepiej kupić do procesora Alder Lake.

Intel Alder Lake i pamięć DDR5 - test Single vs Dual Channel i Single vs Dual Rank

 Intel Core i5-12600K – test Alder Lake. Mocny zawodnik w średniej półce

Komentarz odnośnie różnic między pamięcią DDR4 i DDR5

Z punktu widzenia użytkownika najbardziej rzucające się w oczy zmiany to obniżenie bazowego napięcia, z 1,2 V do 1,1 V, i zauważalnie wyższe zegary względem DDR4, zapewniające poprawę przepustowości. Z drugiej jednak strony, mamy także zdecydowanie luźniejsze timingi, przez co czas dostępu jest wyższy niż w wypadku starszego standardu. Innymi słowy, w zależności od konkretnego zastosowania relacje wydajnościowe między DDR4 i DDR5 będą zróżnicowane i trochę uprzedzając fakty, temu zagadnieniu zostanie oczywiście poświęcony osobny materiał. Wracając zaś do tematu dzisiejszego tekstu, następną istotną różnicą jest przeniesienie regulacji napięcia kości z płyty głównej do samych modułów, gdzie odpowiada za to układ PMIC. Z jednej strony upraszcza to konstrukcję płyt, z uwagi na eliminację VRM dla pamięci, a z drugiej podnosi koszt produkcji RAM. Poza tym 64-bitowa szyna dla pojedynczego modułu została zastąpiona przez dwie 32-bitowe, przez co programy diagnostyczne przy jednej sztuce pokazują Dual Channel, a przy dwóch Quad Channel. Niemniej trzeba zdawać sobie sprawę, że ten "Quad Channel" nie ma nic wspólnego z Quadem znanym z platform HEDT (256-bitowa szyna) i dlatego też w niniejszym artykule stosuję standardową nomenklaturę – Single Channel dla 64-bitowej szyny (jeden moduł) i Dual Channel dla 128-bitowej (dwa moduły). Ciekawym dodatkiem jest także XMP 3.0, które pozwala użytkownikowi zapisać w pamięci RAM swoje własne ustawienia, a to ułatwia ich przenoszenie przy przekładce do innej płyty głównej. Tyle tytułem wstępu, czas przejść do testów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Alder Lake i pamięć DDR5 - test Single vs Dual Channel i Single vs Dual Rank

 0