Intel Core i5-12600K – test procesora Alder Lake. Mocny zawodnik w średniej półce

Intel Core i5-12600K – test procesora Alder Lake. Mocny zawodnik w średniej półce

Intel Core i5-12600K – test procesora

W kolejnej recenzji poświęconej serii procesorów Alder Lake na tapet trafia model ze średniej półki – Intel Core i5-12600K. Test topowego wariantu Core i9-12900K zdążył już pokazać, że dwunasta generacja niebieskich CPU ma naprawdę spory potencjał, tak jeśli chodzi o wydajność w grach i aplikacjach, jak i efektywność energetyczną, o ile nie przesadzimy z żyłowaniem zegarów. Można więc bez naginania rzeczywistości powiedzieć, że Intel wrócił do gry, nareszcie nawiązując walkę z jednostkami AMD na architekturze Zen 3 w aspektach, w których wcześniej mieliśmy walkower dla czerwonych, tzn. osiągi MT czy pobór prądu. Pozostaje jedynie pytanie, czy Alder Lake ze średniej półki to procesor równie udany jak kosztujący ~3000 zł pobratymca, ergo czy w tym mocno skostniałym segmencie wreszcie nastąpiły zmiany korzystne dla konsumentów. Odpowiedź na nie poznacie niebawem.

Intel Core i5-12600K to nieco tańsze wydanie linii Alder Lake. Zobaczmy, czy Ryzen 5 5600X oraz Ryzen 7 5800X mają się czego obawiać.

Intel Core i5-12600K – test procesora Alder Lake. Mocny zawodnik w średniej półce

 Wielki test tanich procesorów dla graczy (i nie tylko), cz. 1 - CPU do ~550 zł

Komentarz odnośnie specyfikacji testowanego procesora

Intel Core i5-12600K, tak jak Core i9-12900K, wykorzystuje architekturę hybrydową z dwoma rodzajami rdzeni - wysokowydajnymi na architekturze Golden Cove i energooszczędnymi Gracemont. Aczkolwiek tych pierwszych jest sześć, a więc o dwa mniej, a zasoby tych drugich skurczyły się o połowę, tzn. do czterech. To ostatnie cięcie ma związek z faktem, iż rdzenie Gracemont są łączone w klastry po cztery sztuki ze współdzieloną cache L2, toteż mamy ich albo cztery albo osiem, gdzie większa liczba jest zarezerwowana dla Core i9-12900K. Ponadto niebiescy zredukowali pojemność pamięci podręcznej L3, która wynosi 20 MB, czyli o 10 MB mniej niż w topowym modelu. Zintegrowana grafika pozostała z grubsza ta sama - UHD Graphics 770 z 32 EU i delikatnie obniżonym zegarem, do 1450 MHz. Nie jest to oczywiście iGPU, które może nawiązać walkę z APU Ryzen, jako że z sobie tylko znanego powodu Intel odpuścił ten segment, rezerwując mocniejsze integry dla niskonapięciowych jednostek laptopowych. Bardziej niż na granie w nowe gry można się zatem nastawiać na zwykłe wyświetlanie pulpitu oraz zastosowania multimedialne, ewentualnie bardziej wiekowe produkcje. Gwoli przypomnienia, linia Alder Lake jest kompatybilna zarówno z pamięcią DDR5, jak i starszą DDR4, dzięki czemu nie ma wymogu inwestycji w obecnie drogie moduły DDR5, za cenę nie do końca pewnej kompatybilności z następną generacją Raptor Lake (wg ostatnich przecieków takowa ma zostać zachowana, ale na oficjalne potwierdzenie jeszcze poczekamy).

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i5-12600K – test procesora Alder Lake. Mocny zawodnik w średniej półce

 0