Intel Alder Lake i pamięć DDR5 - test Single vs Dual Channel i Single vs Dual Rank

Intel Alder Lake i pamięć DDR5 - test Single vs Dual Channel i Single vs Dual Rank

Test konfiguracji DDR5 na Intel Alder Lake: konkluzje

Komentarz do wyników rozpocznę od porównania konfiguracji z jednym oraz dwoma modułami, gdzie - zgodnie z oczekiwaniami - różnice są naprawdę duże. Po uśrednieniu rezultatów przewaga Dual Channel nad Single Channel to aż 18%, zaś największa zanotowana supremacja to bagatela 43% w Cyberpunk 2077. Solidne zyski z drugiego modułu pojawiły się również w Battlefield V, Hitman 3 oraz Watch Dogs: Legion - odpowiednio ~20/28/29%. Na drugim biegunie mamy natomiast World of Tanks, która to gra jest względnie niewrażliwa na przepustowość RAM, gdyż różnica to tylko 3%. Przy czym, co warto podkreślić, grono takich tytułów jest nieliczne i bynajmniej fakt ich istnienia nie rzutuje na ogólny obraz sytuacji, który jest jednoznaczny - jeden moduł to duży spadek wydajności. Pewnym zaskoczeniem była z kolei marginalna dysproporcja między pamięcią jednostronną (moduły po 16 GB) i dwustronną (32 GB). Gwoli przypomnienia, w przypadku DDR4 konfiguracja Dual Rank zapewniała do 10% zysku, ze średnim przyspieszeniem równym 5%. Była to przewaga na tyle duża, że pozwalała kościom Hynix oraz Micron w wariancie dwustronnym dorównywać w teorii lepszym Samsung B-Die w wydaniu jednostronnym. W przypadku DDR5 nic takiego nie ma jednak miejsca, tzn. supremacja modułów Dual Rank nad Single Rank jest symboliczna, wahając się w zakresie 0-2% i średnio wynosząc 1%. To dość istotny fakt, jako że część nabywców w erze DDR4 kupowało pojemniejszą pamięć nie dlatego, że brakowało im RAM, tylko właśnie po to, aby podnieść osiągi - dla DDR5 takie posunięcie nie jest sensowne.

Jak wykazały testy, dla osiągnięcia optymalnych osiągów niezbędne jest połączenie procesora Alder Lake z (przynajmniej) dwoma modułami DDR5.

 Intel Core i9-12900K – test Alder Lake. Niebiescy znowu na szczycie?

Praktyczne porady przy podejmowaniu decyzji zakupowych

Jeżeli chodzi o praktyczne rekomendacje związane z osiągniętymi rezultatami, osoby którym zależy na wysokich osiągach, powinny bezwzględnie zainwestować w dwa moduły, które zapewnią konfigurację Dual Channel. W tej materii oczywiście nic się nie zmienia od lat, gdyż tak samo było dla DDR4, wcześniej DDR3, itd., ale podkreślam ten fakt, abyście nie dali się zwieść informacjom programów diagnostycznych, które przy jednej sztuce pokazują Dual Channel oraz przy dwóch Quad Channel, co może sugerować, że już jeden moduł zapewni dobrą wydajność. Wszak przy platformach HEDT, np. LGA 2066, zysk między Single a Dual Channel był konkretny, a przy przejściu z Dual na Quad Channel wyraźnie mniejszy, ale przypominam, o czym pisałem we wstępie - w temacie szerokości szyny "Quad Channel" dla DDR5 (128 bitów) nie ma nic wspólnego z klasycznym Quadem (256 bitów), będąc odpowiednikiem Dual Channel dla DDR4. Poruszając natomiast kwestię pojemności RAM, kupcie po prostu zestaw mający tyle GB, ile potrzebujecie, z uwagi na minimalną przewagę modułów dwustronnych nad jednostronnymi. Powoli kończąc, został jeszcze jeden aspekt, dziś nieporuszony - moduły o pojemności 8 GB. Jako, że najmniejsza gęstość kości DDR5 wynosi 16 Gb, są one zbudowane nie z ośmiu chipów typu x8, lecz tylko czterech x16. Takie zestawienie jest często stosowane w laptopach z DDR4 i wiąże się ze sporym spadkiem wydajności, co sugeruje, że dla DDR5 może być podobnie. Jeśli tylko nadarzy się okazja, oczywiście przetestuję 8 GB moduły w praktyce. Na dziś to wszystko i zapraszam do sekcji komentarzy - dajcie znać, jaka jest Wasza opinia na temat DDR5.

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Intel Alder Lake i pamięć DDR5 - test Single vs Dual Channel i Single vs Dual Rank

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Alder Lake i pamięć DDR5 - test Single vs Dual Channel i Single vs Dual Rank

 0