Intel Alder Lake i pamięć DDR5 - test wydajności w zależności od taktowania i timingów

Intel Alder Lake i pamięć DDR5 - test wydajności w zależności od taktowania i timingów

Test taktowania/timingów DDR5 na Intel Alder Lake: konkluzje

Jak wykazały przeprowadzone testy, im wyższe taktowanie pamięci DDR5, tym lepsze wyniki uzyskuje posiadany procesor. Przy czym różnice nie są porażające, gdyż po uśrednieniu rezultatów przewaga najszybszej konfiguracji, tzn. 5600 MHz CL 38-40-40-78, nad najsłabszą, czyli 4400 MHz CL 32-32-32-64, to tylko ok. 5%. Dzieje się tak, gdyż spadek przepustowości, spowodowany niższą częstotliwością, jest do pewnego stopnia kompensowany przez bardziej agresywne timingi, ale ostatecznie lepsze transfery przeważają i dlatego supremacja wyższych zegarów jest najlepiej widoczna dla przypadków łasych na dostępną przepustowość. Najlepszym przykładem w tej grupie jest Cyberpunk 2077, gdzie dysproporcja między wymienionymi wcześniej ustawieniami to ok. 8,7%. Na drugim biegunie jest z kolei Crysis 3 Remastered, w której to grze zanotowałem maksymalnie tylko 2,1% różnicy. Innymi słowy, przynajmniej w przypadku zestawów DDR5 na kościach Microna, gdyż dla modułów na chipach od Hynixa i Samsunga będzie to wyglądać inaczej, OC oczywiście jest grą wartą świeczki, ale należy pamiętać, że możliwe do uzyskania przyrosty nie są spektakularne. Niemniej jeżeli walkę o maksymalizację możliwości pamięci połączymy z podkręcaniem CPU, gdzie szczególnie najniższy model Core i5-12600K może się pochwalić sporym potencjałem, zysk będzie jak najbardziej sensowny i w mojej opinii warty poświęconego czasu.

Jak wykazały testy, przy ręcznej optymalizacji ustawień DDR5 warto celować w jak najwyższe taktowanie, nie zapominając o pracy nad timingami.

 Intel Core i9-12900K – test Alder Lake. Niebiescy znowu na szczycie?

Praktyczne wskazówki odnośnie optymalizacji parametrów DDR5

Co do praktycznych porad, których można udzielić na podstawie zaprezentowanych wyników, rekomendowanym podejściem jest walka o jak najwyższy zegar pamięci, który można osiągnąć przy sensownych timingach, tzn. nie luźniejszych niż CL 40. Typowym limitem dla kości firmy Micron jest właśnie 5600 MHz, ale w zależności od sztuki może się zdarzyć, że uda się uzyskać nieco wyższe (bądź niższe) taktowanie od wspomnianej wartości. Przy czym kluczem do pełni sukcesu jest kompleksowa optymalizacja opóźnień, także tych dalszych rzędów, gdyż bez tego sama częstotliwość nie zapewni dobrych osiągów i notabene warto podkreślić, że wykorzystana pamięć CORSAIR DOMINATOR PLATINUM RGB przy swoich parametrach fabrycznych, tj. 5200 MHz CL 38-38-38-84, notuje gorsze rezultaty niż najsłabszy z ręcznych zestawów ustawień – 4400 MHz CL 32-32-32-64. Na zakończenie wypadałoby zaś wrócić do wspomnianej we wstępie niewielkiej dostępności DDR5 w polskich sklepach i nie tylko. Niestety, od czasu publikacji naszych poprzednich materiałów poświęconych nowemu standardowi nic się nie zmieniło i np. w ofercie x-kom widnieje 12 różnych zestawów, ale wszystkie są niedostępne z nieznanym terminem dostawy. Jak sytuacja będzie się rozwijać w kolejnych tygodniach i miesiącach, nie wiadomo, ale osobiście trudno mi oprzeć się wrażeniu, że możemy mieć dosłownie powtórkę z kart graficznych, czyli tragiczną dostępność przez długie, długie miesiące. I w tym miejscu żegnam się z Wami, na zakończenie zachęcając do pozostawienia komentarza - dajcie znać, jaka jest Wasza opinia na temat DDR5.

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Intel Alder Lake i pamięć DDR5 - test wydajności w zależności od taktowania i timingów

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Alder Lake i pamięć DDR5 - test wydajności w zależności od taktowania i timingów

 0