Jaki laptop kupić? Polecane modele notebooków do gier, pracy i multimediów

Jaki laptop kupić? Polecane modele notebooków do gier, pracy i multimediów

Jaki laptop kupić? Polecane modele notebooków do gier, pracy i multimediów

Znalezienie odpowiedniego dla siebie laptopa jest często trudnym zadaniem. Wszak wielu producentów oferuje mnogość opcji konfiguracyjnych, a ilość samych urządzeń na rynku w określonych przedziałach cenowych potrafi wprowadzić niemałe zamieszanie – nie tylko u osób, które nie są na bieżąco z tematem nowych technologii. Dzisiejszy artykuł pomoże Ci wybrać odpowiednio dopasowanego laptopa, niezależnie od tego czy będzie to notebook do pracy, multimediów, nauki czy w końcu do gier. Trzeba jednak wspomnieć, że ze względu na ogólnie złą sytuację na rynku, pandemię i wynikających z niej problemów logistycznych, wiele urządzeń powinno znaleźć się w niższej półce cenowej. Nie dotyczy to tylko laptopów dla graczy i choć ta grupa docelowa jest najbardziej pokrzywdzona (ze względu na bardzo wysokie ceny kart graficznych), to niestety trzeba się przygotować na wydanie nieco większej ilości gotówki. O ile większej? To raczej kwestia samego laptopa, ale bądźcie gotowi na zwiększenie zakładanego budżetu o 5-10%, jeśli chcecie się utrzymać w danej półce jakościowej. Oczywiście sam rynek laptopów nie jest aż tak mocno dotknięty, w porównaniu do rynku dedykowanych kart graficznych. Na przykład za w pełni działającego laptopa z GeForce GTX 1650 musimy zapłacić dziś około 3000 zł, a za samą kartę graficzną tego rodzaju do komputera osobistego aż 1500 zł.

Jaki laptop kupić? Na co zwracać uwagę? Zobacz najlepsze modele z każdej kategorii cenowej.

Dla zdecydowanie lepszej nawigacji, artykuł podzieliliśmy na kilka półek cenowych w każdej kategorii. Znajdą tu coś dla siebie zarówno osoby z mniej zasobnym portfelem, jak i ci, którzy szukają czegoś naprawdę mocnego, ultramobilnego lub po prostu do gier. Mamy zatem do czynienia z urządzeniami do szeroko pojętych multimediów oraz laptopy biurowe, ultrabooki oraz gamingowe. Nierzadko zdarza się jednak tak, że producenci nie dołączają do sprzętu systemu operacyjnego, a ten kawałek programu do tanich również nie należy i w trakcie planowania budżetu na nową zabawkę, również trzeba wziąć to pod uwagę. Z oczywistych względów pomijamy tutaj też peryferia, jak myszka, słuchawki czy dodatkowe wyświetlacze – nie jest to główną częścią laptopa i nie każda osoba ma w planach rozszerzyć swoje stanowisko o kolejne urządzenia.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu laptopa?

Dla tych, dla których wyrażenia typu „dysk SSD”, „matryca 144 Hz” czy „rozdzielczość QHD” to czarna magia, śpieszymy z pomocą. Podczas wyboru laptopa koniecznym jest bowiem, by przeanalizować potencjalną jakość podzespołów i na tym oprzeć się w każdym etapie. Dziś absolutną koniecznością jest dysk SSD. Wczytywanie systemu, aplikacji i gier oraz sama praca na laptopie wyposażonym w taki nośnik jest dużo szybsza i przyjemniejsza niż w przypadku zwykłych dysków twardych. Dodatkowo trzeba wiedzieć do czego taki laptop będziemy chcieli wykorzystać. Jeśli to ma być typowy multimedialny notebook, wcale nie potrzebujesz wypasionych podzespołów z najwyższej półki, bo te w takich zadaniach po prostu nie będą wykorzystywane. Oczywiście jest jeszcze druga strona medalu bo kupno zbyt słabego laptopa do gier, będzie powodować frustrację przy rozgrywce albo ze względu na niską wydajność/płynność, albo, w ekstremalnych warunkach, nawet kompletne zacinanie się obrazu przez niewystarczającą ilość dostępnych zasobów. Także przed przystąpieniem do kupna każdy z Was musi sobie odpowiedzieć na pytanie – do jakiej grupy faktycznie należę i do czego chcę takiego laptopa wykorzystywać.

Dream Machines RG3050-15PL20 - test laptopa z GeForce RTX 3050. Ray tracing i DLSS dla oszczędnych

Co to jest Windows 10 S?

Szukając laptopów w znanych sklepach na pewno nie raz natrafiliście na wzmiankę o tym, że urządzenie posiada zainstalowaną wersję systemu Windows 10, ale nie mogliście dotrzeć do tego, co oznacza literka S na końcu. Spieszymy z odpowiedzią. Literka ta oznacza, że według Microsoftu, system jest uznawany za bezpieczny. O co w tym chodzi? O To, że na laptopie zainstalujemy aplikacje wyłącznie z Microsoft Store, oficjalnej dystrybucji oprogramowania dla Windows. Polecany jest więc tylko tym użytkownikom, którzy nie mają zamiaru niczego innego na komputerze instalować, co może się wiązać ze złapaniem wirusa czy innego złośliwego oprogramowania.

Niestety druga strona medalu jest jeszcze gorsza. Taki standard uniemożliwi aktywowanie dodatków, których w Windows Store nie znajdziesz. Nie będziesz mieć możliwości zmiany domyślnej przeglądarki internetowej oraz wyszukiwarki, a każda nieautoryzowana akcja zostanie przez system zablokowana. Na szczęście tryb S w Windows 10 można wyłączyć. W tym celu musisz wejść do ustawień, a następnie wybrać zakładkę "Aktualizacja i Zabezpieczenia". Stamtąd wybierz "Aktywacja" i "Zamień na Windows 10 Home lub Pro". Na koniec kliknij znaczek "Uzyskaj" przy wyjściu z trybu Windows 10 S i poczekaj aż system się zaktualizuje.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaki laptop kupić? Polecane modele notebooków do gier, pracy i multimediów

 0