Jaki laptop wybrać? Polecane modele z GeForce RTX dla graczy, uczniów i twórców

Jaki laptop wybrać? Polecane modele z GeForce RTX dla graczy, uczniów i twórców

Laptop z GeForce RTX – najlepszy prezent dla studentów i graczy

Gracze z reguły są taką grupą docelową, która wymaga od sprzętu wielu funkcji. Laptop musi być przede wszystkim wydajny, dlatego nie ma tutaj miejsca na kompromisy. Oczywiście, takie podejście wymaga wyłożenia dodatkowej gotówki, bo jak wiemy, im wydajniejszy sprzęt, tym więcej kosztuje, ale wielu użytkowników to akceptuje. Jeszcze dekadę temu było to nie do pomyślenia, żeby gamingowy laptop dorównywał osiągom stacjonarnego komputera, ale dziś, właśnie za sprawą wysokiego współczynnika energooszczędności do wydajności, dedykowane karty graficzne GeForce RTX potrafią pobierać niewielkie ilości energii elektrycznej, a w tym samym czasie wyświetlać znakomicie wyglądający obraz w praktycznie wszystkich grach wideo.

Zdecydowanie pomaga w tym technika wygładzania krawędzi i skalowania obrazu NVIDIA DLSS (Deep Learning Super Sampling). Bazuje ona na wbudowanych we wszystkie karty graficzne RTX wydajnych rdzeniach Tensor, które z pomocą algorytmów są w stanie przetworzyć obraz w taki sposób, by uzyskać bardzo zbliżoną do natywnej jakości grafiki (a czasem nawet i lepszą), a przy tym oferują niespotykany dotąd przyrost klatek na sekundę. Jest to szczególnie istotne dla tych, którzy chcą zwiększyć poziom detali w grze, a przy tym zachować odpowiednią dla nich płynność wyświetlanego obrazu. DLSS jest też szczególnie istotne w grach, które wspierają śledzenie promieni w czasie rzeczywistym – ray tracing.

Ray tracing? NVIDIA przez ostatnie lata nie próżnowała, bo to dzięki temu producentowi możecie dziś spotkać w grach tę technikę renderowania obrazu. Wcześniej efekty takie jak oświetlenie, cieniowanie czy odbicia generowane były za pomocą rasteryzacji, co jak wiemy, nie jest techniką idealnie nadającą się do tworzenia realistycznej grafiki. Ze śledzeniem promieni w czasie rzeczywistym jest inaczej, bo dzięki zastosowaniu w GeForce RTX rdzeni RT i ogólnie bardzo wysokiej wydajności, twórcy gier są w stanie zaimplementować efekty w taki sposób, by wyglądały fotorealistycznie. Na pewno widzieliście porównania graficzne w grach, takich jak Cyberpunk 2077 czy Metro Exodus. Standardowe techniki generowania obrazu wyglądają po prostu gorzej. I tak połączenie zarówno ray tracingu, jak i DLSS, pozwala kartom NVIDIA GeForce RTX wybić się przed szereg, bo konkurencja ma dużo do nadrobienia na tym polu, a Zieloni zyskują na tym, że byli pionierami w tej dziedzinie. 

DLSS jest technologią względnie młodą, dlatego nie sposób jej zaimplementować do wszystkich gier na rynku, a w szczególności tych nieco starszych. Z tego też względu NVIDIA stworzyła algorytm skalowania obrazu, który jest wbudowany na poziomie dołączonego sterownika graficznego – NVIDIA Image Scaling. NIS jest po części odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie wydajności w grach wideo, a zaawansowane skalowanie wraz z filtrem wyostrzającym jest w stanie to zagwarantować. Jeśli gra z jakiegoś powodu nie wspiera jeszcze DLSS, a Ty borykasz się z niską wartością klatek na sekundę, warto skorzystać z NIS.

GeForce RTX to nie tylko gry, ale cały ekosystem dla gracza. NVIDIA Experience pozwala na szybkie pobieranie i instalowanie sterowników, tworzenie nagrań z ulubionych gier, używanie technologii Ansel i filtrów Freestyle. Nie brakuje też DSR (ang. Dynamic Super Resolution) i Image Sharpening (filtra wyostrzającego). Dla fanów streamowania NVIDIA RTX oferuje też wbudowany, zaawansowany koder NVENC, który ma za zadanie odciążyć procesor kosztem minimalnego obniżenia wydajności w grach podczas transmitowania rozgrywki na żywo. Technologia współpracuje bezpośrednio z OBS. Do tego dochodzi także aplikacja NVIDIA Broadcast, gdzie osoby, które nie mają sprzętu streamera za tysiące złotych, czyli profesjonalnych kamer i stanowiska z mikrofonem, mogą wykorzystać moc drzemiącą w rdzeniach Tensor, wbudowanych w kartę graficzną GeForce RTX i za pomocą zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji odcinać tło czy nawet niechciane dźwięki otoczenia (domowników czy sąsiadów), by nie przeszkadzały kolegom z drużyny – na przykład na Discordzie.

Warto też wspomnieć o technologii Reflex. Jest to nowy pakiet technik, który obejmuje GPU, wyświetlacze G-Sync oraz oprogramowanie. Te mierzą i optymalizują opóźnienia systemu w wiodących grach e-sportowych, takich jak Apex Legends, Call of Duty: Warzone, Fortnite czy Valorant, zapewniając nam niższy input lag w tych tytułach. Dzięki tej zintegrowanej funkcji jesteśmy w stanie zredukować opóźnienia nawet o 50 procent, poprawiając responsywność w czasie rozgrywki. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaki laptop wybrać? Polecane modele z GeForce RTX dla graczy, uczniów i twórców

 0