Monitory do pracy – na co zwracać uwagę przy zakupie? Ranking 2022

Monitory do pracy – na co zwracać uwagę przy zakupie? Ranking 2022

Monitor to nieodzowny element wyposażenia każdego stanowiska komputerowego i choć przy laptopach z reguły się o to martwić nie musimy, również i w tym wypadku skorzystać możemy z dobrodziejstw większej przekątnej, wyższej rozdzielczości i funkcji, których ze świecą jest w notebookach szukać. Monitory do pracy można kategoryzować ze względu na cenę (oczywiście) lub przeznaczenie, a dziś sprawdzimy na co powinniśmy zwracać uwagę oraz wybierzemy kilka przykładowych modeli. A zatem, czym musi się charakteryzować taki wyświetlacz i ostatecznie na jaki się zdecydować?

Ciężko jest wybrać jeden, uniwersalny monitor do pracy i domu, który wykaże najlepszy stosunek ceny do możliwości. Zadań wykonywanych na komputerze jest po prostu tak wiele, a wymogi tak zróżnicowane, że jest to praktycznie niemożliwe. Oczywiście, można zakupić najdroższy i spełni on wymagania każdej grupy docelowej, ale nie o to tutaj chodzi, ponieważ redaktor, czy księgowa wcale nie potrzebują do pracy monitora, wyposażonego w matrycę gwarantującą idealne odwzorowanie kolorów, która znajduje się w monitorach za 10 tysięcy zł. Wymagane jest zatem kategoryzowanie tychże urządzeń ze względu na przeznaczenie skąd dopiero wtedy można wybrać odpowiednio wyceniony model. Warto też tutaj wspomnieć, że w niniejszym artykule nie znajdziecie typowo gamingowych monitorów. Jeśli jesteście takowymi zainteresowani, sprawdźcie poprzedni nasz artykuł, czyli: Jaki monitor do gier?. Czym w takim razie się kierować przy wyborze monitora do biura i home office?

Monitory do pracy

Jaki monitor do pracy wybrać?

Tak naprawdę wszystkie monitory spełnią swoje założenia – wyświetlą obraz. Warto jednak ten temat zgłębić nieco bardziej i dowiedzieć się kilku rzeczy, których zrozumienie znacząco ułatwi wyszukanie idealnie skrojonego pod nasze potrzeby urządzenia. Monitor biurowy nie musi być też wcale drogi, ponieważ na rynku znaleźć można świetnie wycenione i przede wszystkim bardzo opłacalne jednostki. Dobry monitor do komputera powinien charakteryzować się odpowiednimi parametrami – jakością matrycy, odpowiednią przekątną, rozdzielczością i gęstością pikseli, a do tego ergonomią, dobrą jasnością, funkcjonalnością i na koniec ceną. Na co w taki razie zwracać uwagę przy wszystkich wymienionych zmiennych i ostatecznie na jaki monitor do pracy biurowej się zdecydować?

Matryca VA czy IPS?

Monitor do pracy to wyrażenie bardzo ogólne. Jeśli jesteśmy artystami lub grafikami, taki monitor powinien być wyposażony w panel charakteryzujący się szerokim gamutem, a więc odpowiednim odwzorowaniem kolorów. Takowy nie jest potrzebny jednak finansiście, redaktorowi, księgowej i administracji, ponieważ i tak nie wykorzystają jego potencjału. Tak czy inaczej, wszystkie powinny być wyposażone w najbardziej uniwersalną matrycę LCD, czyli IPS (ewentualnie VA). Taką znajdziemy bowiem zarówno w modelach budżetowych, jak i tych najbardziej wypasionych (choć na horyzoncie majaczy coś jeszcze lepszego, czyli OLED, ale to temat na oddzielny artykuł).

IPS ma ogromną przewagę nad VA – szersze kąty widzenia. Parametr ten może być kluczowy niezależnie od wykonywanego stanowiska. Oprócz tego matryca IPS jest aktualnie tańsza, może pochwalić się lepszym odwzorowaniem kolorów i większość modeli monitorów, jeśli nie wszystkie, posiadają płaski ekran, a nie jak przy VA – zakrzywiony. Ten drugi to domena monitorów gamingowych, gdzie immersja płynąca z rozgrywki poprzez „otoczenie użytkownika ekranem„ odgrywa znacznie ważniejszą rolę niż możliwość współpracy kilku ludzi na jednym monitorze podczas analizy pracy graficznej.

IPS TN VA

Z dobrodziejstw IPS skorzystają wszyscy pracownicy. Pozostaje tylko kwestia, jak zaawansowaną matrycę potrzebujemy do konkretnych zastosowań. Najbardziej podstawowy monitor do biura z IPS, czyli 24-calowa jednostka z rozdzielczością Full HD, to dziś koszt na poziomie ok. 500-600 zł. Natomiast za te najbardziej zaawansowane, potrzebne właśnie do tworzenia grafiki, czy profesjonalnej edycji wideo przyjdzie nam zapłacić nawet 10-20 tysięcy zł.

Rozdzielczość i przekątna monitora do pracy – jaka najlepsza?

Monitor do pracy powinien posiadać również odpowiednio dobraną do stanowiska przekątną ekranu oraz rozdzielczość. Przekątna ekranu bezpośrednio odpowiada oczywiście za komfort użytkowania wyświetlacza, a za pomocą rozdzielczości, zwiększyć możemy przestrzeń roboczą. Im wyższa ona jest, tym więcej informacji zmieścimy na ekranie. Pamiętajcie, że to nie przekątna odpowiada za przestrzeń roboczą, tylko właśnie rozdzielczość. Na przykład 32-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD pomieści cztery razy mniej rzeczy niż 27-calowy monitor o rozdzielczości 4K UHD, pomimo tego, że jest zauważalnie większy. Tak czy inaczej, budżetowe monitory do biura powinny mieć rozdzielczość przynajmniej Full HD i przekątną 24”. To po prostu najbardziej uniwersalny i opłacalny sprzęt. Rozdzielczość QHD (2560 x 1440 pikseli) lub 4K UHD (3840 x 2160 pikseli) polecamy już bardziej wymagającym użytkownikom.

Z rozdzielczością i przekątną powiązana jest również ostrość obrazu lub po prostu gęstość pikseli, czyli PPI. Im wyższa jest ta wartość, tym ostrzejszy wynikowy obraz i brak wrażenia, że możemy na ekranie zauważyć pojedyncze piksele, co psuje odbiór całości. Najbardziej uniwersalnym jest, jak już wspomnieliśmy, 24-calowy monitor z matrycą IPS o rozdzielczości Full HD. PPI w tym wypadku wynosi 91,79, a jeśli tę samą rozdzielczość zastosujemy w monitorze o przekątnej 32”, otrzymamy zaledwie 68,84 PPI, a więc w tym drugim wypadku obraz prezentować będzie znacznie mniejszą ostrość. Z tego też względu, do monitorów 27-calowych polecamy wybrać rozdzielczość QHD (2560 x 1440 pikseli), a dla monitorów 32-calowych – QHD lub 4K UHD.

Rozdzielczość monitora do pracy

Ergonomiczna podstawa to.. podstawa!

Szalenie ważną sprawą w przypadku biurowego wyświetlacza jest również ergonomia. Bardzo często zdarza się tak, że projektując stanowisko pracownicze pomijamy ten element i jest to niestety błąd. Poprawne ustawienie monitora pod nasze potrzeby jest kluczowe, jeśli chcemy zachować optymalną postawę podczas wykonywania obowiązków. Warto zatem zdecydować się na taki model, który wyposażono w funkcjonalną podstawę, oferującą regulację nachylenia, wysokości, a w przypadku niektórych zawodów – funkcję obrotu w pionie, by ustawić wyświetlacz w trybie portretowym (kluczowe na przykład dla programistów). Alternatywą dla tego elementu jest standard VESA, a więc możliwość zamontowania wyświetlacza na dedykowanym uchwycie. Takowa już nie tylko gwarantuje odpowiednią ergonomię, ale również zwalnia miejsce na biurku, które dotychczas zajęte było przez podstawę monitora. Warto tutaj jednak wspomnieć, że nie wszystkie monitory na rynku mogą się taką funkcjonalnością pochwalić. Te najtańsze z reguły nie mogą.

Proporcje ekranu – 16:9, 16:9, 4:3, czy może 21:9? Co lepsze?

Proporcje ekranu, oprócz wyżej wymienionej przekątnej i rozdzielczości, może odgrywać w niektórych przypadkach ogromną rolę. Proporcje to nic innego jak korelacja między szerokością, a wysokością, a więc bezpośrednio odpowiada za kształt urządzenia i liczbę pikseli w danej płaszczyźnie. Na rynku swoją dominację zaznaczają monitory panoramiczne o standardowych proporcjach 16:9. Istnieją jednak inne, z których można czerpać garściami podczas pracy. Na przykład 16:10 przydadzą się, by nieco zwiększyć przestrzeń roboczą w pionie, gdzie zależy nam na wyświetleniu większej ilości treści (strony internetowe, arkusz kalkulacyjny, tekst itp.), 4:3 do wykonywania na komputerze najprostszych rzeczy, a 21:9, czyli tak zwany format ultrapanoramiczny, pozwoli nawet wyświetlać dwa okna obok siebie, bez konieczności ich skalowania, czy dokupowania dodatkowego monitora.

Proporcje ekranu 16:9

Porty i złącza, czyli jak podłączyć monitor do komputera?

Standaryzacja połączenia między monitorem, a źródłem (w tym wypadku na przykład kartą graficzną, która generuje obraz) ma swoje ogromne plusy. Jednym przewodem bowiem jesteśmy w stanie podłączyć właściwie każdy nowoczesny monitor i tym przewodem jest HDMI. Aktualnie wszystkie nowe urządzenia wspierają takowy standard, ale po cichu (po prostu nie jest to tak szeroko rozgłaszane) podzielony został na kilka wersji. Im nowsza wersja złącza HDMI, tym większe możliwości. Na przykład jeśli przy monitorze o rozdzielczości 4K UHD i częstotliwości odświeżania 144 Hz zastosujemy HDMI 2.0 nie będziemy w stanie wykorzystać pełni jego możliwości, ale już przy HDMI 2.1 tak.

Na szczęście kupując monitor do biura nie musimy się o to martwić, ponieważ jedynie najdroższe modele na rynku przewyższają możliwościami standard HDMI – dla tych zarezerwowano na przykład DisplayPort, a więc drugi co do popularności standard cyfrowego połączenia dwóch urządzeń wideo. Monitor do pracy biurowej, szczególnie te z przedziału 500-5000 zł poprawnie zadziałają przy wykorzystaniu HDMI.

Monitory do pracy – polecane modele

  • LG 24MP400-B
  • iiyama XUB2490HSUC-B1
  • iiyama ProLite XUB2792QSU-W1
  • LG 27UL550-W
  • BenQ PD3200Q
  • LG 27QN880-B Ergo
  • LG UltraFine 32EP950

LG 24MP400-B – monitor biurowy do podstawowych zadań

monitor do pracy LG 24MP400-B

Za nieco mniej niż 600 zł możemy zakupić podstawowy monitor biurowy, który pochwalić może się większością omówionych wcześniej cech. LG 24MP400-B to jednostka o przekątnej 23,8”, rozdzielczości Full HD i wyposażona została w matrycę IPS, a ta z kolei zagwarantuje odpowiednie odwzorowanie barw i przede wszystkim szerokie kąty widzenia. Dodatkowo, panel ma 75 Hz, a więc odczucia z użytkowania będą nieco lepsze niż w przypadku 60-hercowych urządzeń. Jasność i kontrast to już typowe dla tego segmentu wartości – 250 nitów i 1000:1. Monitor podłączymy do komputera za pomocą przewodu VGA (D-Sub) oraz HDMI, dlatego nie będzie problemu z kompatybilnością. Producent dorzuca do całości standard montażowy VESA 75 x 75 oraz zapewnia działanie funkcji redukcji niebieskiego światła. Jeśli zatem mamy napięty budżet – warto postawić na ten konkretny model.

Kup monitor do biura LG 24MP400-B najtaniej na Ceneo.pl

iiyama ProLite XUB2490HSUC-B1 – monitor do pracy zdalnej do 1000 zł

Monitor do pracy iiyama XUB2490HSUC-B1

Jeśli mamy do wydania nieco więcej pieniędzy, warto postawić na swoistą maszynę do pracy zdalnej. Monitor iiyama XUB2490HSUC-B1 jest właśnie takim urządzeniem, ponieważ znajdziemy w nim wszystko to, czego potrzebujemy wykonując obowiązki przede wszystkim administracyjne. Wyświetlacz wyposażono w matrycę IPS o przekątnej 24”, rozdzielczości Full HD i częstotliwości odświeżania 60 Hz. Oprócz tego otrzymujemy do dyspozycji pełną ergonomię funkcjonalnej podstawy – regulacja nachylenia i wysokości, obrót i nawet funkcję PIVOT, a więc możliwość ustawienia wyświetlacza w trybie portretowym. Warto też wspomnieć o tym, że niewielkie ramki wokół ekranu świetnie sprawdzą się w przypadku stanowisk z wieloma monitorami. Urządzenie podłączymy za pomocą przewodu HDMI oraz DisplayPort i na pokładzie nie zabrakło HUB USB, głośników, funkcji redukcji niebieskiego światła i uwaga.. kamery z mikrofonem. To bardzo dobry i przede wszystkim świetnie wyceniony sprzęt – naprawdę warto.

Kup monitor do biura iiyama ProLite XUB2490HSUC-B1 najtaniej na Ceneo.pl

iiyama ProLite XUB2792QSU-W1 – idealny monitor do pracy

Monitor do pracy iiyama ProLite XUB2792QSU-W1

Kolejne urządzenie znanego, japońskiego producenta iiyama, choć nieco droższe od omawianego wcześniej wyświetlacza. Jeśli dorzucimy do budżetu kolejne 400 zł, otrzymamy solidny monitor z przekątną 27” o rozdzielczości QHD (2560 x 1440 pikseli), co pozwoli nie tylko zwiększyć komfort, ale również - a właściwie przede wszystkim – przestrzeń roboczą. Na tym ekranie zmieścimy więcej informacji niż na panelu o rozdzielczości Full HD. Zastosowany panel to IPS o wysokiej jasności maksymalnej (350 nitów), częstotliwości odświeżania 70 Hz i kontraście 1000:1. Z ultracienkich ramek możemy skorzystać dodatkowo przy stanowiskach wyposażonych w kilka monitorów, choć pomoże w tym również wysoka ergonomia – regulacja wysokości, obrotu, pochyłu i nawet funkcja trybu portretowego. Nie zabrakło wyjścia HDMI, DVI, DisplayPort, USB Hub i wbudowanych głośników. Czy warto? W tej cenie – jak najbardziej.

Kup monitor do biura iiyama ProLite XUB2792QSU-W1 najtaniej na Ceneo.pl

LG 27UL550-W – rozdzielczość 4K i niewygórowana cena

Monitor do pracy LG 27UL550-W

Jeśli szukamy monitora, który zagwarantuje uzyskanie jeszcze większej przestrzeni roboczej, warto postawić na rozdzielczość 4K UHD. LG 27UL550-W to urządzenie wyposażone w matrycę IPS o przekątnej 27”, wspomnianej wcześniej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania na poziomie 60 Hz. Liczyć można również na jasność maksymalną rzędu 300 nitów i prawie idealną ergonomię (brakuje jedynie możliwości regulacji kąta obrotu). Co więcej, monitor wspiera tryb HDR 10 i funkcję FreeSync, a samo urządzenie podłączymy do komputera za pomocą dwóch portów HDMI lub jednego DisplayPort. W cenie ok. 1399 zł to bardzo dobry monitor do biura.

Kup monitor do biura LG 27UL550-W najtaniej na Ceneo.pl

BenQ PD3200Q – 32-calowy monitor do biura

Monitor do pracy BenQ PD3200Q

BenQ PD3200Q to bardzo praktyczny monitor do biura inżyniera. Wyposażono go w 32-calową, matową matrycę VA o rozdzielczości QHD (2560 x 1440 pikseli) i częstotliwości odświeżania na poziomie 60 Hz. Producent obiecuje pokrycie przestrzeni sRGB w 100% oraz zapewnia działanie funkcji redukcji niebieskiego światła. Monitor ma bardzo bogate wyposażenie. Na jego pokładzie znajdziemy bowiem HDMI, DVI, DisplayPort, mini DisplayPort, złącze słuchawkowe, USB 3.1 Gen .1, USB HUB (typu B) w wersji 3.1 Gen 1 i pełną ergonomię podstawy – obrót, nachylenie, wysokość i funkcję PIVOT, czyli tryb portretowy. Warto wspomnieć, że monitor wspiera funkcję DualView, czyli picture by picture (obraz przy obrazie), gdzie na jednej części monitora wyświetlać możemy treści w trybie sRGB, a na drugiej w trybie CAD/CAM.

Kup monitor do biura BenQ PD3200Q najtaniej na Ceneo.pl

LG 27QN880-B Ergo – ergonomia w monitorze biurowym to podstawa!

Monitor do pracy LG 27QN880-B Ergo

Znakomitą jednostką 27-calową jest opisywany tutaj model. LG 27QN880-B Ergo wyposażono w matrycę IPS o rozdzielczości QHD (2560 x 1440 pikseli) i częstotliwości odświeżania na poziomie 75 Hz. Producent obiecuje pokrycie przestrzeni sRGB w 99%, tryb HDR 10 (jasność maksymalna wynosi w tym modelu 350 nitów) oraz bardzo wysoką ergonomię. Ta tutaj gra kluczową rolę w momencie, w którym nie mamy odpowiedniej ilości miejsca na biurku. Monitor bowiem połączony jest z pojedynczym ramieniem, które pozwala na regulację kąta pochylenia i obrotu, wysokości i oferuje wsparcie dla funkcji umieszczenia wyświetlacza w trybie portretowym (PIVOT). Co więcej, sam wyświetlacz, dzięki ruchomej głowicy w poziomie, możemy przybliżać lub oddalać. Oprócz tego do dyspozycji otrzymujemy dwa złącza HDMI, jedno DisplayPort, wyjście słuchawkowe, dwie sztuki USB 3.1 Gen 1, jedno USB-C i głośniki. Za nieco ponad 2200 zł, LG 27QN880-B Ergo to doskonały wybór do każdego home office.

Kup monitor do biura LG 27QN880-B Ergo najtaniej na Ceneo.pl

LG UltraFine 32EP950-B – monitor biurowy dla wymagających grafików

Monitor do pracy LG UltraFine 32EP950-B

Dochodzimy w końcu do momentu omawiania typowo profesjonalnych rozwiązań dla grafików, artystów i edytorów wideo. LG UltraFine 32EP950-B wyposażono bowiem w 10-bitowy panel OLED o przekątnej 31,5”, rozdzielczości 4K UHD i częstotliwości odświeżania 60 Hz. Producent zapewnia, że urządzenie obsługuje sygnał HDR przy BT.2100 PQ/ P3 PQ i to, że zastosowany panel pokrywa najbardziej popularne palety kolorów – w tym DCI-P3 na poziomie 99% i Adobe RGB na poziomie 99%. Ten model wyposażono również w pełen pakiet złącz i portów – HDMI, DisplayPort (x2), USB-C i USB Hub 3.0. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu OLED, monitor wspiera tryb DisplayHDR 400 True Black, który można wykorzystać m.in. przy konsumpcji treści. Wyświetlacz może się również pochwalić dobrą ergonomią, czyli możliwością regulacji kąta pochylenia, wysokości oraz obrotu w trybie portetowym, choć należy wspomnieć, że zabrakło możliwości regulacji kąta obrotu. Czy warto? Jeśli zajmujemy się grafiką i edycją wideo – jak najbardziej. Pamiętać jednak należy o tym, że jest to panel OLED, a nie LCD i te z reguły nie są tak trwałe, ponieważ cierpią na efekt wypalania obrazu. Z tego też powodu, jeśli już faktycznie szukamy monitora dla grafika lub edytora wideo, alternatywą może być Asus ProArt PA32UCX-PK.

Kup monitor do biura LG UltraFine 32EP950-B najtaniej na Ceneo.pl

Kup monitor do biura Asus ProArt PA32UCX-PK najtaniej na Ceneo.pl

Jaki monitor do biura? Opinia

Kategoryzowanie monitorów ze względu na przeznaczenie ma jak widać ogromne znaczenie. Mamy bowiem do wyboru wyświetlacze w różnych przedziałach cenowych, które oferują całkiem inną funkcjonalność. Dobrym i tanim monitorem do biura może być iiyama XUB2490HSUC-B1 lub iiyama ProLite XUB2792QSU-W1. Jeśli oczekujemy natomiast jeszcze większej przestrzeni roboczej, można postawić na rozdzielczość 4K, czyli LG 27UL550-W. Dla najbardziej wymagających, czyli grafików i edytorów wideo, zarezerwowano LG UltraFine 32EP950-B lub Asus ProArt PA32UCX-PK.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Monitory do pracy – na co zwracać uwagę przy zakupie? Ranking 2022

 0