Komputer na komunię? To świetny pomysł, ale należy kupić porządny!

Komputer na komunię? To świetny pomysł, ale należy kupić porządny!

Komputer to jeden z najbardziej trafionych pomysłów na prezent komunijny. Uniwersalność tego urządzenia praktycznie nie ma sobie równych i konkurować może z nim właściwie tylko smartfon lub dobry laptop. Komputer idealnie nada się bowiem zarówno do nauki, jak i rozrywki, a na dodatek raz zakupiony, posłuży na lata. W przeciwieństwie do smartfona, czy laptopa, komputer na komunię można z reguły później dowolnie modernizować, czyli dokładać dedykowaną kartę graficzną, dysk ssd, pamięć RAM, jednostka centralna, zasilacz, czy inne podzespoły i zaoszczędzić nieco pieniędzy w momencie, w którym coś się zepsuje lub stanie się technologicznie zacofane. Warto zdecydować się zatem na komputer renomowanej marki, złożony przez odpowiednio wykwalifikowany zespół. Sezon komunijny już w pełni, dlatego już należy się za takowym rozglądać. Tylko na co zwracać uwagę przed zakupem i ostatecznie, jaki komputer na komunię wybrać?

Komputer na komunię dziecka – ile kosztuje?

Zacznijmy od tego, że komputer na komunię dziecka nie musi być drogi, ponieważ podstawowy zestaw można nabyć już za mniej niż 1600 zł, choć należy przy tym pamiętać, że nie będzie on skierowany dla tych, którzy chcą na nim grać, ani nie znajdziemy w nim żadnego systemu operacyjnego. Takie urządzenie nada się do przeglądania multimediów, przeglądania internetu, komunikacji i innych prostych, biurowych prac niewymagających wysokiej mocy obliczeniowej. Z drugiej jednak strony, jeśli nasza pociecha chce spędzać czas wolny w różnego rodzaju grach, przede wszystkim nowych, wymagających produkcjach, warto postawić na coś nieco droższego. Coś, co wyposażone zostanie w dodatkową kartę graficzną, a więc element bezpośrednio odpowiadający za wydajność w tych zastosowaniach.

Komputer na komunię

Komputer, który ma na swoim pokładzie dedykowaną kartę graficzną może być relatywnie drogi, ale warto zadbać o jedną, bardzo ważną rzecz – jej wydajność. Im lepsza, tym oczywiście droższa, ale na szczęście nie trzeba wydawać dużej ilości pieniędzy żeby otrzymać uważaną za wielu „odpowiednią wydajność” w grach wideo. Wszystko bowiem zależy od tego w jakie gramy produkcje, jakie ustawienia graficzne chcemy osiągnąć oraz od tego, jaką rozdzielczość ma nasz monitor. Do starszych, mniej wymagających produkcji i monitora o rozdzielczości Full HD, można pokusić się o podstawową kartę graficzną do gier – GeForce GTX 1650. Do nowych produkcji lub tych najbardziej wymagających i monitora o tej samej rozdzielczości, warto jednak postawić na coś lepszego – na przykład GeForce GTX 1660 Super, GTX 1660 Ti, RTX 3050 lub RTX 3060. Ceny za komputery wyposażone w takie karty graficzne mieszczą się w przedziale 3500-5000 zł. Powyżej tego progu można nabyć już naprawdę wydajne urządzenia – do najbardziej wymagających gier wideo i monitorów o rozdzielczości QHD (2560 x 1440 pikseli).

Jak widać rozstrzał cenowy jest naprawdę spory i urządzenie może być zarówno tanie, jak i drogie, ale nawet jeśli aktualnie nie mamy do wydania takiej ilości gotówki, takowe, tak jak już zresztą wspomnieliśmy, można z powodzeniem rozbudować w przyszłości.

Komputery na komunię – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Omówiliśmy już różnice między komputerem gamingowym, a zwykłym urządzeniem do nauki. Na co zatem spoglądać przy wyborze takiego urządzenia? Czym się kierować? Cóż… wszystkie podzespoły komputerowe w środku mają ogromne znaczenie i kategoryzować je możemy ze względu na wydajność. Tani komputer będzie wyposażony w najbardziej podstawowe komponenty, ale już typowo gamingowe konstrukcje – w zauważalnie droższe i lepsze. Istnieje jednak tak zwana granica opłacalności, gdzie dobrze dobrane podzespoły będą ze sobą idealnie współgrać. Na szczęście decydując się na zestaw komputerowy renomowanej marki zazwyczaj nie musimy martwić się o to, czy dane komponenty są ze sobą odpowiednio sparowane.

Procesor

Jaki procesor w komputerze na komunię? Ile rdzeni?

Dobry i tani komputer wyposażony jest dziś w czterordzeniowy CPU Intel Core 11. lub 12. generacji. Ten zapewni bardzo wysoką wydajność w praktycznie każdych biurowych i domowych zastosowaniach, szczególnie w momencie, w którym współpracować będzie z odpowiedniej pojemności pamięć RAM – na przykład 8 GB. Podstawowy zestaw komputerowy nie ma na swoim pokładzie dedykowanej karty graficznej, ale na szczęście montowane w takowych procesory posiadają zintegrowany układ graficzny zdolny do wyświetlania obrazu i nawet obsługi najmniej wymagających na rynku gier wideo. A zatem jeśli sprzęt ma służyć tylko do nauki i typowych, domowych zastosowań, Core i3-10XX (na przykład i3-10105) dla dziecka nada się znakomicie.

Zgoła odmienną sytuację mamy przy komputerach gamingowych. Tutaj warto postawić na nieco wydajniejszy, sześciordzeniowy CPU Core i5, ponieważ mamy inne wymagania. Takowym może być znakomity Core i5-10400F, Core i5-11400F lub Core i5-12400F, który wraz z dedykowaną kartą graficzną i odpowiednią pojemnością RAM stworzy idealne stanowisko gracza.

Komputery na komunię – jaka pamięć RAM?

Tak, jak we wcześniejszym przypadku, ilość RAM w komputerze można kategoryzować. Tani sprzęt powinien posiadać 8 GB RAM, a do gier – 16 GB. To, w jakie modele pamięci RAM wyposażony jest komputer może również determinować jego końcową wydajność, ale w najtańszych zestawach, ze względu na jednostkę centralną, montuje się zazwyczaj pamięć RAM o taktowaniu 2666 MHz, czyli natywnie wspieraną przez polecany wcześniej CPU Core i3-10105.

Pamięć RAM

W komputerze gamingowym natomiast, pojawić mogą się modele z 2666 MHz lub 3200 MHz, gdzie ta druga wartość oznacza oczywiście wyższą wydajność. Na końcu warto wspomnieć o konfiguracji. Kupując komputer gamingowy na komunię, należy wybrać taki, w którym zainstalowano dwa lub cztery moduły pamięci. A zatem, jeśli wybieramy sprzęt z 16 GB RAM, stawiamy na 2x 8 GB, a nie 1x 16 GB, ponieważ pierwsza konfiguracja prezentuje znacznie wyższą przepustowość. Inaczej można postąpić jedynie w najtańszych zestawach, gdzie napięty budżet jest w pełni wykorzystany i trzeba również pamiętać, że urządzenie skierowane jest dla dziecka, czyli dla mniej wymagającego użytkownika. W obu jednak mamy możliwość rozbudowy komputera w przyszłości, ponieważ dorzucenie do zestawu kolejnej kości RAM nie należy do rzeczy trudnych.

Komputer na komunię – jaka karta graficzna?

Temat kart graficznych omówiliśmy przy okazji opisywania półek cenowych, ale jeszcze raz przypomnijmy. W tanim komputerze, karta graficzna jest zintegrowana z procesorem. Odpowiadać będzie zatem za najbardziej podstawowe zadania – oglądanie filmów, wyświetlanie pulpitu, czy grania w najmniej wymagające tytuły. Dedykowana karta natomiast ląduje do komputerów gamingowych. Tutaj rozstrzał cenowy jest naprawdę spory, ponieważ można zakupić taką za 1000 zł, ale również i taką za 10 000 zł (za samą kartę graficzną). Komputer na komunię jest jednak dla dziecka, które dopiero zaczyna swoją przygodę w grach wideo, dlatego z całą pewnością pokusić można się o niską lub średnio-niską półkę wydajnościową.

Karta graficzna

Na takiej półce znajdziemy właśnie opisywane wcześniej GeForce GTX 1650, GTX 1660 Super, GTX 1660 Ti lub RTX 3050 i RTX 3060. Wszystko co jest powyżej tego progu zarezerwowane zostało dla entuzjastów grania w gry na komputerze osobistym, wymagających wysokiej wydajności.

Dysk SSD – bez tego ani rusz!

Starsi zapewne pamiętają czasy dysków twardych i choć takowe nadal można kupić, prym na rynku wiodą SSD. Dysk SSD to prawdziwa rewolucja, ponieważ prezentuje dużo wyższą wydajność od typowego, talerzowego dysku i przed zakupem warto sprawdzić, czy komputer jest w takowy wyposażony. Jeśli mamy spoglądać na cenę, taki sprzęt jest nieco droższy od HDD (cena za 1 GB pamięci), ale jak już wspomnieliśmy, wydajność oddaje tę różnicę z nawiązką.

SSD nie posiada żadnych ruchomych elementów, ponieważ składa się jedynie z drukowanej płytki i przytwierdzonych do niej elementów – kości pamięci, kontrolera itp. W tanich komputerach znajdziemy dyski na interfejsie SATA 6 Gbps, a w tych dla graczy – dyski z protokołem NVMe. Te drugie oferują znacznie wyższą wydajność, ale na szczęście akurat tej w tanich komputerach nie potrzebujemy, ponieważ SSD na SATA III spełni swoje zadanie równie dobrze, czyli zapewni szybkie uruchamianie systemu operacyjnego i aplikacji.

Dysk SSD

Jaki dysk będzie najlepszy? Tutaj sprawa się nieco komplikuje, ponieważ pojemność nie ma bezpośredniego związku z wydajnością (a przynajmniej nie aż takim, żeby można było o nim wspominać). Jeśli ma to być typowy komputer domowy, czyli do oglądania filmów, surfowania po sieci, przeglądania internetu czy wykonywania zadań domowych, wystarczy nawet 250 GB. Do gier natomiast, ze względu na wysokie wymagania co do pojemności nośnika danych, warto postawić na przynajmniej 500 GB. Dziś wysokobudżetowe produkcje potrafią ważyć nawet 200 GB, co oznacza, że na takim dysku zmieścimy co najwyżej dwie.

Peryferia i akcesoria – nie wolno o tym zapominać!

Komputer w opisywanej konfiguracji to z reguły tylko skrzynka, do której naliczyć również trzeba koszt monitora, klawiatury i myszki, słuchawek, głośników i tym podobnych rzeczy. Monitor to koszt, który nie przekracza 600-1000 zł (w zależności od przeznaczenia) i można w tym wypadku pokusić się o monitor gamingowy lub typowo budżetowy, biurowy wyświetlacz – przekątna ekranu 24” z matrycą IPS i częstotliwością odświeżania na poziomie 60-75 Hz.

Montor gamingowy

Przekątna ekranu to jednak osobny temat, ponieważ im większa ona jest, tym z reguły lepiej, ale nie wolno zapominać przy tym o rozdzielczości. Sprawdź zatem co to jest PPI i czym się kierować przy wyborze monitora. Jeśli chodzi natomiast o resztę urządzeń rozstrzał cenowy jest ogromny, dlatego zalecamy zapoznać się z wcześniejszymi artykułami.

Jaki wybrać komputer na komunię? Polecane modele:

  • Komputronik Sensilo X300 (K1)
  • Komputronik Sensilo R470 (A1)
  • Komputronik Infinity X510 (N1)
  • Komputronik Infinity X510 (P1)
  • Komputronik Infinity X312 (C1)
  • Lenovo IdeaCentre Gaming 5-14ACN6
  • Komputronik Infinity X312 (C3)
  • Komputronik Ultimate X712 (C4)

Komputronik Sensilo X300 [K1] – tani komputer na komunię

Najtańszym w zestawieniu komputerem jest Sensilo X300 w wersji [K1]. Ten model to świetny sprzęt, który nada się do najbardziej podstawowych zadań wykonywanych na domowym sprzęcie. Wyposażony został w wydajny, czterordzeniowy Core i3-10105 CPU o taktowaniu w trybie turbo 4.4 GHz, który posiada zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 630. Całość nada się do oglądania filmów, wykonywania zadań domowych, surfowania po sieci, czy nawet najmniej wymagających lub starszych gier wideo.

Komputronik Sensilo X300 K1

Na pokładzie komputera znalazło się miejsce dla 8 GB RAM, dlatego wystarczy nawet dla wielu uruchomionych w tym samym czasie aplikacji. Całość współgra z SSD o pojemności 240 GB (w zestawie brak dodatkowego dysku twardego), co sprawi, że programy oraz sam system operacyjny będą uruchamiać się właściwie natychmiast (v. A skoro już przy tym jesteśmy, warto wspomnieć, że w cenie 1600 zł nie otrzymamy systemu operacyjnego w zestawie, a dołączenie go sprawi, że cena wzrośnie do 2199 zł. Brak systemu operacyjnego przydaje się momencie, w którym chcemy przenieść go ze starszego urządzenia na nowe.

Do komputera podłączyć możemy monitor oraz cztery urządzenia korzystające z interfejsu USB (w tym dwa USB 3.0). Oprócz tego w przyszłości sam komputer można rozbudować o kolejne komponenty – na przykład dodatkową kartę graficzną, jeśli uznamy, że chcemy na sprzęcie zagrać w wymagające tego produkcje. Za odpowiednią temperaturę natomiast zadba wentylowana obudowa Chieftec HO-11B, w której zainstalowano dodatkowo dwa wentylatory. Dodatkowo znajdziemy tutaj napęd optyczny, czy jak kto woli – nagrywarkę DVD+/-RW. Na cały komputer udzielana jest dwuletnia gwarancja, dlatego jest doskonałym wyborem na komunię w tym przedziale cenowym.

Zestaw dostępny jest do kupienia w sklepie Komputronik

Komputronik Sensilo R470 (A1) – tani komputer gamingowy z wydajnym procesorem i dedykowaną kartą graficzną

„Budżetowy” i „do gier” to w większości przypadków dwa, gryzące się ze sobą terminy. Gry, oczywiście te najnowsze, wymagają bowiem odpowiednio wysokiej klasy podzespołów, a w szczególności karty graficznej, która jest zazwyczaj najdroższym elementem całego komputera. Co jednak się stanie, gdy połączymy ze sobą oba te wyrażenia? Otrzymamy Sensilo R470 [A1].

Komputer wyposażony został w ośmiordzeniowy procesor AMD Ryzen 4700S, czyli prawie ten sam układ, który znajduje się w konsoli PlayStation 5. Prawie, ponieważ nie otrzymujemy przy nim równie dobrej karty graficznej. Procesor w trybie Turbo rozpędza się do 4.0 GHz, co wraz z 16 GB pamięci RAM typu GDDR6 oraz kartą graficzną AMD Radeon 550 2 GB stanowić będzie znakomite i przede wszystkim tanie gamingowe stanowisko dla początkujących komunikantów – szczególnie z monitorem z większą przekątną ekranu.

Komputronik Sensilo R470 A1

Na pokładzie znajdziemy również dysk SSD o pojemności 500 GB (SATA 6 Gbps), kartę sieciową 1 Gbps, moduł Wi-Fi 5 (ac), zintegrowany układ dźwiękowy 7.1 oraz pakiet złączy, w których skład wchodzą 3x USB 3.1, 1x USB 3.0 oraz wyjścia audio/wideo (HDMI i DVI-D). Komputer kosztuje aktualnie niecałe 1850 zł, co stanowi naprawdę niezłą ofertę. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że w takiej wersji przyjedzie do Was bez zainstalowanego systemu operacyjnego. Na sam komputer udzielana jest dwuletnia gwarancja. Jeśli zatem szukamy najbardziej podstawowego sprzętu służącego do nauki oraz gier i nie możemy pozwolić sobie na zakup gamingowego komputera z prawdziwego zdarzenia, prezentującego odpowiednie parametry, Sensilo R470 [A1] nada się idealnie.

Zestaw dostępny jest do kupienia w sklepie Komputronik

Komputronik Infinity X510 [N1] – solidny komputer do gier

Pierwszym prawdziwie gamingowym pecetem jest Infinity X510. Jest wyraźnie droższą konstrukcją od opisywanych wcześniej zestawów, a to ze względu na jego znacznie wyższe możliwości. W cenie ok. 3500 zł otrzymujemy bowiem sześciordzeniowy procesor Core i5-10400F, rozpędzający się w trybie Turbo do 4.3 GHz, co w połączeniu z 16 GB RAM o taktowaniu 2666 MHz i kartą graficzną GTX 1650 4 GB sprawi, że będziemy mogli uruchomić na nim praktycznie wszystkie tytuły na rynku.

Infinity X510 N1

Oczywiście, Infinity X510 [N1] to nadal podstawowy zestaw do gamingu, dlatego nie możemy przy nim liczyć na najwyższą płynność wyświetlanego obrazu w grach. Liczyć natomiast możemy na odpowiednią, znaną z konsol poprzedniej generacji moc, co powinno wystarczyć komunikantom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym światem. Oprócz wyżej wymienionych podzespołów, komputer wyposażony został w superszybki SSD M.2 NVMe o pojemności 500 GB oraz wydajny zasilacz z certyfikatem 80+ Bronze o mocy 550 W. Całość umieszczono w przewiewnej obudowie SilentiumPC Signum SG1V EVO TG ARGB z podświetleniem wentylatorów, których w zestawie znajdziemy aż cztery sztuki.

Komputer posiada dwa złącz USB 2.0, cztery złącza USB 3.0, 1-gigabitową kartę sieciową oraz zintegrowaną kartę dźwiękową 7.1. Niestety, w tej cenie nie otrzymamy systemu operacyjnego. Za takowy należy dopłacić dodatkowo 600 zł, co w sumie da ok. 4100 zł. Opcjonalnym systemem operacyjnym jest w tym wypadku Windows 11 64-bit, a na cały sprzęt udzielana jest dwuletnia gwarancja. Jeśli zatem szukamy komputera na komunię, który nie zrujnuje naszego budżetu i posłuży również do najnowszych tytułów, Infinity X510 [N1] będzie dobrym wyborem na komunię.

Zestaw dostępny jest do kupienia w sklepie Komputronik

Komputronik Infinity X510 (P1) – komputer gamingowy ze średniej półki

Poprzednio opisywany komputer wyposażony został w pierwszą, naprawdę polecaną przez nas kartę graficzną. Pomimo tego, że nie należy ona do najtańszych na rynku, zapewnia odpowiednią moc w tych zastosowaniach. Wszystko poniżej progu wydajności NVIDIA GTX 1650 jest uznawane albo za ekstremalnie budżetowe, albo zupełnie nieopłacalne. Zgoła odmienną sytuację prezentuje jednak GPU NVIDIA RTX 3050, w którą wyposażony został Infinity X510 [P1]. Posiada ona bowiem aż 8 GB pamięci wideo oraz wspiera najnowsze rozwiązania – śledzenie promieni w czasie rzeczywistym i DLSS, co pomaga uzyskać jeszcze wyższą wydajność i wyższy poziom detali w grach wideo.

X510 P1

Karta wideo współpracuje z sześciordzeniowym, wydajnym procesorem Intel Core i5-10400F, który rozpędza się w trybie Turbo do 4.3 GHz. Całość dopełnia 16 GB pamięci RAM (2x 8 GB) o taktowaniu 2666 MHz oraz ultraszybki SSD M.2 PCIe NVMe o pojemności 500 GB. Tak przygotowana specyfikacja komputera zapewni płynne działanie w każdej grze dostępnej w chwili pisania tego artykułu na rynku, niezależnie od tego, jakie ma wymagania. To świetny sprzęt na komunię.

Zestaw dostępny jest do kupienia w sklepie Komputronik

Komputronik Infinity X312 [C1] – komputer z najnowszym procesorem Intel Core

Infinity X312 [C1] to pierwszy komputer w niniejszym zestawieniu, który wyposażony został w najnowszej generacji procesor, czyli Intel Core i3-12100F. Parametry prezentują się bardzo dobrze, ponieważ ten model posiada cztery rdzenie, ale należy pamiętać, że rdzeń rdzeniowi nierówny, co w tym przypadku jest ewidentne. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tej jednostce nieco więcej, sprawdź nasz test Core i3-12100F. Procesor świetnie nada się do stanowiska gamingowego, szczególnie jeśli sparowany zostanie z wydajną kartą graficzną i pamięcią RAM. Tutaj otrzymujemy NVIDIA RTX 3050, a więc 8-gigabajtową kartę wspierającą śledzenie promieni w czasie rzeczywistym oraz DLSS oraz 16 GB (2x 8 GB) pamięci RAM o taktowaniu 3200 MHz.

X510 C1

Oprócz tego komputer Infinity X312 [C1] wyposażono w pojemny i piekielnie szybki SSD M.2 PCIe NVMe 1000 GB, dlatego nie zabraknie ani mocy, ani miejsca na dane. Całość zasili 550 W jednostka z certyfikatem 80+ Bronze i umieszczona została w obudowie Chieftec Scorpion III, w której znajdziemy cztery wentylatory 120 mm z oświetleniem RGB. Jeśli chodzi o złącza i łączność, do dyspozycji otrzymujemy gigabitową kartę sieciową, Wi-Fi 5 (ac), zintegrowaną kartę dźwiękową 7.1 oraz cztery porty USB (w tym dwa USB 3.1). Komputer bez systemu kosztuje aktualnie mniej niż 4800 zł i udzielana jest na niego dwuletnia gwarancja. Spełni zatem marzenia początkujących graczy i posłuży na lata.

Zestaw dostępny jest do kupienia w sklepie Komputronik

Lenovo IdeaCentre Gaming 5-14ACN6 – najwydajniejszy, gamingowy komputer na komunię

Najwydajniejszym w tym zestawieniu sprzętem gamingowym jest niewątpliwie Lenovo IdeaCentre Gaming 5. Ten wyposażony został bowiem w kartę graficzną NVIDIA RTX 3060, która jest zdecydowanie wydajniejsza od prezentowanych wcześniej GTX 1650 oraz RTX 3050. GPU współpracuje z 12 GB pamięci wideo, dlatego wystarczy nawet na najbardziej wymagające na rynku gry. Urządzenie komunikuje się z procesorem sześciordzeniowym AMD Ryzen 5 5600G, który rozpędza się w trybie Turbo do 4.4 GHz oraz 16 GB pamięci RAM o taktowaniu 3200 MHz. Wraz z dyskiem SSD M.2 PCIe NVMe o pojemności 512 GB komponenty sprawią, że z żadną grą nie będzie problemów, nawet na wysokich detalach graficznych i ray tracingiem.

Lenovo Idea Centre Gaming 5

Opisywany model IdeaCentre Gaming 5 wyceniono na ok. 4900 zł (bez systemu operacyjnego), a oprócz wyżej wymienionej specyfikacji, dodatkowo otrzymamy 4 porty USB na tyle oraz trzy na przodzie – w tym USB 3.2 Gen. 1, USB 3.2 Gen 1 typu C oraz USB 3.2 Gen. 2. Na pokładzie znalazła się również karta sieciowa 1 Gbps, Bluetooth 5.0 i moduł Wi-Fi 5 (ac). W zestawie oprócz komputera znajduje się też myszka i klawiatura, dlatego można zaoszczędzić nieco grosza na akcesoriach. urządzenie prezentować będzie bardzo wysoką wydajność – szczególnie w opisywanych grach wideo. Idealny prezent na komunię dziecka.

Zestaw dostępny jest do kupienia w sklepie Komputronik

Komputronik Infinity X312 (C3) – pojemny dysk twardy i SSD w komputerze

Infinity X312, w tym modelu ([C3]), prezentować będzie niższą wydajność w grach wideo od opisywanego wcześniej Lenovo IdeaCentre 5 za sprawą wolniejszej karty graficznej – NVIDIA RTX 3050, ale ten ma co, czego brakuje w pierwszym – pojemnych dysków. Komputer wyposażony został w najnowszej generacji, czterordzeniowy procesor Core i3-12100F, a w połączeniu z NVIDIA RTX 3050 i 16 GB pamięci RAM (2x 8 GB) o taktowaniu 3200 MHz sprawi, że idealnie nada się na gamingowe stanowisko początkujących lecz nadal wymagających graczy – na przykład wraz z monitorem z dużą przekątną ekranu.

Infinity X312 C3

Na pokładzie znalazło się miejsce dla dwóch dysków. Główny to SSD na PCIe NVMe o pojemności 1000 GB, a drugi to tradycyjny, dysk twardy o pojemności 2000 GB na dane. Zmieścimy więc w tym modelu komputera dużo plików, co dla gracza może mieć istotne znaczenie. Wszystkie komponenty, wraz z zasilaczem 550 W z certyfikatem 80+ Bronze zamontowane zostały w ciekawie prezentującej się obudowie Chieftec Scorpion III, gdzie znajdziemy dodatkowo zainstalowane już cztery wentylatory z podświetleniem RGB. Oprócz tego mamy również gigabitową kartę sieciową, Wi-Fi 5 (ac), zintegrowany układ dźwiękowy 7.1 oraz pełen pakiet złączy – w tym dwa USB 3.1 i dwa USB 2.0 na tylnym oraz 1x USB 2.0 i dwa USB 3.0 na przednim panelu. Komputer kosztuje prawie 4900 zł, ale cena ta nie obejmuje systemu operacyjnego. Udzielana jest również na niego dwuletnia gwarancja i jest to bardzo dobry komputer dla dziecka w tym przedziale cenowym.

Zestaw dostępny jest do kupienia w sklepie Komputronik

Komputronik Ultimate X712 (C4) – komputer dla wymagających graczy

Jeśli szukamy aktualnie czegoś naprawdę konkretnego, warto zainteresować się zdecydowanie lepiej wyposażonym zestawem, który wykorzystać można zarówno w grach, jak i zastosowaniach typowo profesjonalnych (tworzenie grafiki 3D, rendering itp.). Takowym niewątpliwie jest Ultimate X712 [C4], ponieważ na jego pokładzie znalazł się najnowszej generacji, 12-rdzeniowy procesor Intel Core i7-12700F, 32 GB pamięci RAM DDR4 o taktowaniu 3200 MHz oraz piekielnie mocna karta graficzna GeForce RTX 3070 Ti z pamięcią 8 GB.

System bazuje na płycie głównej ASUS Prime B660M-A D4, która na tyle posiada sześć złączy USB (w tym dwa USB 3.2 Gen. 1, dwa HDMI, jedno PS/2, jedno DisplayPort oraz trzy wyjścia audio.

Ultimate X712 C4

Całość współpracuje z wydajnym dyskiem SSD na interfejsie PCIe z protokołem NVMe - Samsung 980 1 TB oraz dodatkowym, magnetycznym o pojemności 4 TB. Wszystkie podzespoły zamontowano w bardzo dobrej i świetnie prezentującej się obudowie Corsair iCUE 4000X, w której zainstalowano dodatkowo cztery wentylatory z podświetleniem RGB. Za doprowadzenie odpowiedniej mocy zadba w tym wypadku 750-watowa jednostka z certyfikatem 80+ Gold. Tak skonfigurowany komputer posiada również dwa standardy łączności bezprzewodowej – Wi-Fi 6 (ax) oraz Bluetooth 5.0 i jest na niego udzielana dwuletnia gwarancja.

Zestaw dostępny jest do kupienia w sklepie Komputronik

Komputer na komunię – coś, na każdą kieszeń

Wszystkie prezentowane powyżej komputery spełnią wymagania naszych pociech, szczególnie tych, którzy uwielbiają spędzać czas wolny w grach wideo. Wyposażone w dedykowane karty graficzne urządzenia zapewnią odpowiednie wrażenia z rozgrywki i przede wszystkim posłużą na lata. Na lata posłuży również najtańszy dziś omówiony zestaw i choć nie jest przeznaczony stricte do gier, sprawdzi się idealnie w mniej wymagających zastosowaniach, niezależnie od tego, czy będzie to oglądanie filmów na Netfliksie i Youtube, zdalne zajęcia szkolne, przeglądanie stron internetowych, czy nawet starsze gry. To, na jaki komputer ostatecznie się zdecydujemy, zależeć będzie jedynie od dostępnego budżetu. Wszystkie jednak prezentują bardzo dobry stosunek ceny do jakości i jednym słowem – warto.

Artykuł powstał we współpracy z Komputronik.pl

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Komputer na komunię? To świetny pomysł, ale należy kupić porządny!

 0