Laptopy dla uczniów i studentów z kartami GeForce RTX. Wyzwól potencjał sztucznej inteligencji

Laptopy dla uczniów i studentów z kartami GeForce RTX. Wyzwól potencjał sztucznej inteligencji

Zakup laptopa na studia czy ogólnie do nauki nie jest łatwy, gdyż wiąże się ze zrozumieniem naszych własnych potrzeb. Uczniowie klas podstawowych na przykład mają zupełnie inne niż licealiści i tym bardziej studenci kierunków STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka), choć oczywiście do wszystkich trzech grup docelowych można przypisać kategorię gier wideo, a tu wybór jest już bardzo łatwy. Tylko dlaczego to takie ważne? Dlaczego nie możemy kupić pierwszego lepszego laptopa?


 

 

Najważniejsza jest nowoczesna karta graficzna

Pomimo tego, że uczniom szkół podstawowych i licealistom do nauki powinien wystarczyć laptop bez dedykowanej karty graficznej, warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Jasne, przeglądanie sieci, udział w projektach szkolnych, angażowanie się w mediach społecznościowych czy rozrywka w postaci oglądania filmów to zajęcia, które nie potrzebują dedykowanej karty graficznej, ale już pełnoprawne aplikacje do tworzenia projektów na kierunkach inżynieryjnych, matematycznych, finansowych, czy tym bardziej sztucznej inteligencji już jak najbardziej. Do tego dochodzi rozrywka w postaci grania w gry, które wręcz wymagają dedykowanej karty graficznej.

Nowoczesna karta graficzna NVIDIA rozwiązuje cały szereg problemów w tych aplikacjach w porównaniu do systemów wyposażonych w zintegrowany układ. Ważna jest tutaj liczba jednostek obliczeniowych oraz dedykowana pamięć o wysokiej wydajności zarezerwowana wyłącznie dla procesora graficznego. To właśnie taka konfiguracja zapewnia wydajność i płynność w renderingu, obliczeniach, symulacjach, uczeniu maszynowym, aplikacjach do rozwijania kreatywności i wspomnianych wcześniej grach.

 

Inżynier i laptop z kartą graficzną NVIDIA

Programy typu Solidworks, będące jednymi z najczęściej stosowanych na studiach inżynieryjnych, wykorzystują już pełny potencjał dedykowanej karty graficznej GeForce RTX. Najważniejsze w tych przypadkach jest przyspieszenie obliczeń symulacji lub/i renderingu projektu, których efekt w określonych przypadkach możemy bez problemu oglądać na ekranie laptopa po każdej zmianie parametrów, bez uciążliwego czekania na obliczenia. Wspomagane komputerowo projektowanie jest po prostu bardziej komfortowe na wspieranej karcie graficznej.

Coś takiego, nawet na najwydajniejszym laptopowym procesorze centralnym, jest niemożliwe, a wszystko dzięki jednostkom obliczeniowym CUDA. 8 rdzeni w procesorze nie zapewnią takiej wydajności jak kilka tysięcy rdzeni CUDA. Możemy się spodziewać, że nawet mniejsze projekty będą tworzone kilkukrotnie szybciej na dedykowanej karcie graficznej NVIDIA, oferując studentowi bezkompromisową płynność i komfort w trakcie nauki tego oprogramowania.

Dobrym laptopem dla przyszłego inżyniera będzie model wyposażony na przykład w kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 4050. Ta, w połączeniu z nowoczesnym procesorem i odpowiednią pamięcią RAM (przynajmniej 16 GB), zaoferuje świetne możliwości w oparciu o najnowszą architekturę Ada Lovelace, w której skład wchodzą usprawnione jednostki do obliczania Tensor oraz rdzenie RT.

Laptop dla przyszłego architekta i projektanta

Zapewne niejednokrotnie zastanawiałeś się, w jaki sposób tworzone są wizualizacje deweloperów oferujących mieszkania, domy czy większe projekty architektoniczne, które wyglądają na pierwszy rzut oka jak zdjęcia realnych obiektów. Cóż, tu właśnie z pomocą przychodzi program dla projektantów i architektów. W Autodesk Revit z wtyczką Enscape, karta graficzna GeForce RTX pozwala – dzięki technice śledzenia promieni w czasie rzeczywistym i sztucznej inteligencji – tworzyć fotorealistyczne projekty w podglądzie 3D.

Wtyczki pokroju Enscape do programów typu Autodesk Revit, pozwalające renderować w czasie rzeczywistym, wymagają dobrze wyposażonego laptopa. Niezależnie od tego, czy mowa o wirtualnej rzeczywistości, czy typowych projektach architektonicznych, pierwsze skrzypce gra tutaj wydajna, dedykowana karta graficzna wyposażona we własną pamięć – najlepiej GeForce RTX, która dzięki sprzętowemu wsparciu dla rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji, przyspieszy i upiększy nasze projekty, korzystając z zaawansowanych technik generowania obrazu, czyli śledzenia promieni.

Laptop NVIDIA

 

Sztuczna inteligencja to przyszłość i ciekawy kierunek studiów

Aktualnie znajdujemy się w ciekawym okresie rozwoju technologicznego. Nie jest tajemnicą, że sztuczna inteligencja zdecydowanie ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków, zarówno w pracy, jak i szkole – i nie chodzi już wyłącznie o modele językowe. Zagadnienie to jest zatem przyszłościowym kierunkiem dla studentów, dlatego warto pomyśleć o sprzęcie, który umożliwi bezproblemowe wdrożenie do dość zawiłych zagadnień.

Uczenie maszynowe i uczenie głębokie z całą pewnością mogą zostać przyspieszone dzięki odpowiednio wyposażonemu laptopowi. Zastosowanie w bibliotekach takich jak TensorFlow przy kartach graficznych GeForce RTX znacznie przyspiesza czas szkolenia w porównaniu do typowych laptopów ze zintegrowanym układem graficznym. Mowa tutaj w pewnych przypadkach nawet o 50-krotnej różnicy na korzyść RTX.

I wcale nie trzeba się tutaj zastanawiać nad systemem, ponieważ dzięki pełnemu wsparciu CUDA w kartach graficznych GeForce RTX, sterownikom oraz WSL, możesz bez problemu uruchomić aplikacje pokroju TensorFlow i PyTorch w podsystemie Linuksa. Nie musisz wybierać. Możesz korzystać z obu rozwiązań.

Laptop NVIDIA

 

Analityka ekonomiczna jako kierunek przyszłych studiów i laptop

Analityka ekonomiczna, znana szerzej jako Data Science, to również ciekawy kierunek STEM. Zdobywanie kompetencji związanych z programowaniem i obsługą systemów informatycznych ma swoją przyszłość w dobrze płatnej i przede wszystkim ciekawej pracy, dlatego warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzie zdolne do wprowadzenia nas w świat zbiorów danych.

Niewątpliwą zaletą laptopów wyposażonych w kartę graficzną GeForce RTX jest fakt, że dzięki oprogramowaniu pokroju RAPIDS, jesteśmy w stanie wykorzystać pełny jej potencjał. Mowa tu oczywiście o przyspieszeniu obliczeń przy pomocy jednostek CUDA i pamięci graficznej o wysokiej wydajności. Przyspieszenie jest widoczne na pierwszy rzut oka, ponieważ laptop wyposażony w kartę RTX jest w stanie zaoferować w tym konkretnym zastosowaniu nawet 23-krotną przewagę nad typowym notebookiem.

Platforma RAPIDS wykorzystuje pełny potencjał kart graficznych NVIDIA GeForce RTX. W tym wypadku możesz sięgnąć po budżetowy model RTX 2050 lub zainwestować nieco więcej gotówki w nowoczesnego laptopa z RTX 4050 na pokładzie.

Szkoła i studia to nie tylko nauka

Rzeczą oczywistą jest to, że nie spędzamy całego dnia na nauce (no, chyba że akurat zbliża się kolokwium). Ważny jest odpowiedni balans między nauką i rozrywką, a w tym z całą pewnością pomoże nam laptop wyposażony w kartę graficzną GeForce RTX. Chodzi o gry wideo i rozwijanie pasji w obrębie kreatywności.

Laptop do grania i nauki

Karta graficzna GeForce RTX to potężne narzędzie, zapewniające świetną wydajność w grach i bezkompromisową jakość obrazu, dzięki pełnemu wsparciu dla śledzenia promieni w czasie rzeczywistym i sztucznej inteligencji. Karty RTX korzystają z możliwości techniki DLSS 3.5, zwiększającą wydajność i płynność w grze oraz poprawiającą wizualny odbiór wygenerowanej grafiki, dzięki technice Ray Reconstruction.

Dodatkiem do tego może być również funkcja zwiększająca płynność wyświetlanego obrazu, a dokładnie NVIDIA Frame Generation, która w pewnych przypadkach podwaja liczbę klatek na sekundę, zapewniając świetne wrażenia płynności. Ta ostatnia funkcja jest dostępna wyłącznie na kartach RTX z serii 4000.

W grach wideo skorzystać można dodatkowo z:

  • NVIDIA G-SYNC - synchronizacja adaptacyjna, mająca za zadanie przeciwdziałać specyficznemu rozrywaniu obrazu w określonych warunkach.

  • NVIDIA Reflex – funkcja zmniejszająca opóźnienia, w szczególności przydająca się w grach nastawionych na rywalizację sieciową typu Fortnite czy CS:GO, gdzie każda milisekunda może decydować o zwycięstwie bądź porażce.

  • GeForce Experience – ekosystem, dzięki któremu łatwo pobierzemy nowe sterowniki, zoptymalizujemy gry i skorzystamy z narzędzi do tworzenia wspomnień (zdjęć) dzięki Ansel. Tutaj również wykorzystamy potencjał filtrów Freestyle, by dostosować finalny obraz w grze do naszych upodobań oraz wykorzystamy wbudowany w kartę graficzną RTX koder/dekoder wideo NVENC, dzięki któremu nagramy lub zaczniemy streamować rozgrywkę do sieci bez potrzeby obciążania procesora centralnego.

  • NVIDIA Broadcast – a skoro już o tym mowa, to tak, streamowanie staje się przyjemnością dzięki karcie graficznej GeForce RTX. Tutaj możemy korzystać nie tylko z okna wideo, gdzie dzięki sztucznej inteligencji i rdzeniom Tensor możemy manipulować wynikowym obrazem z kamery (na przykład rozmywać tło czy zmieniać je na inne), ale również korzystać z zaawansowanej techniki usuwania dźwięków z otoczenia. To ostatnie oferuje RTX Voice. Tutaj wyposażona w rdzenie Tensor karta graficzna RTX usunie nieprzyjemne dźwięki i poradzi sobie nawet z głośnym odkurzaczem i współlokatorami.

Użytkownicy z mniejszym budżetem, mogą zainteresować się nieco starszym, aczkolwiek bardzo opłacalnym układem GeForce RTX 2050. Ci, którzy mają nieco więcej gotówki, powinni skierować wzrok na urządzenia z RTX 4050, RTX 3060 lub RTX 4060. Najbardziej wymagający uczniowie i studenci, chcący zmaksymalizować wrażenia z gier, powinni skupić się na kartach graficznych GeForce RTX 4070 lub RTX 4080.

 

NVIDIA Laptop

Laptop dla kreatywnych i studentów

Nie wszyscy jednak lubią grać w gry. Ci uczniowie i studenci, których pasją jest fotografia, tworzenie filmów, rysowanie czy tworzenie modyfikacji do gier wideo, z całą pewnością skorzystają z funkcjonalności związanej z ekosystemem NVIDIA Studio. To dzięki kartom RTX, przyspieszeniu ulegają obliczenia związane z edycja wideo, renderingiem 3D, aplikacjami do edycji grafiki rastrowej oraz oczywiście grafiki 3D – na przykład 3DS Max, Maya czy popularny Blender.

Tutaj pomaga funkcjonalność związana z wysoką wydajnością rdzeni CUDA oraz akceleracją sprzętową dzięki rdzeniom RT oraz Tensor. W każdej chwili możemy skorzystać z całej platformy dla kreatywnych, czyli NVIDIA Omniverse.

Rozwijaj się z laptopem z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX

Jak widać, zastosowań laptopów wyposażonych w karty graficzne GeForce RTX jest mnóstwo. Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem-licealistą, czy już studentem na kierunkach STEM, warto zastanowić się nad maszyną, która pozwoli ci na bezstresową i przede wszystkim komfortową naukę. Taką, która zaoferuje również bezkompromisowy poziom rozrywki w grach wideo i możliwość rozwijania swojej pasji.

Laptopy wyposażone w dedykowaną kartę graficzną są droższe od typowych notebooków do domowych zastosowań, ale warto zainwestować, gdyż mowa tutaj o zaledwie 500-1000 zł dopłaty do popularnych urządzeń, które nie zaoferują tak rozbudowanych możliwości. Narzędzie w postaci karty graficznej NVIDIA GeForce RTX jest dostępne w wielu laptopach, a te wycenione zostały od ok. 3000 zł wzwyż. Znajdziesz je w ofercie wszystkich popularnych sklepów internetowych – x-kom, Komputronik, Media Expert, Morele oraz Sferis.

*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z NVIDIA

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Laptopy dla uczniów i studentów z kartami GeForce RTX. Wyzwól potencjał sztucznej inteligencji

 0