W dzisiejszych czasach dane to nowa waluta, a ich utrata często jest sytuacją druzgocącą. Nie chodzi już tu wyłącznie o zdjęcia i zapisane wspomnienia, ale również o dokumenty biznesowe. Nośniki danych takie jak dyski twarde, zarówno HDD, jak i SSD nie są niezniszczalne, ale ich uszkodzenie lub zużycie nie zawsze musi się wiązać z utratą zapisanych na nich informacji. Warto zatem zastanowić się nad strategią tworzenia kopii zapasowych, aby uniknąć potencjalnego kryzysu, a jeśli ten nastąpi, zastanowić się, czy czasem można utracone dane odzyskać. Tylko jak to zrobić? Na co należy tu zwrócić uwagę?
Jak odzyskać dane z dysku?
Należy to powiedzieć od razu. Odzyskiwanie danych z dysku nie jest procesem gwarantowanym, tak jak na przykład klonowanie dysku. Powiemy więcej, w zależności od stopnia uszkodzenia, dane mogą być trudne lub nawet niemożliwe do odzyskania i wcale nie chodzi o zupełne zniszczenie nośnika, bo nawet zwykłe zużycie czy nadpisanie istniejących już danych na dysku może uniemożliwić ich odzyskanie.
Istnieją jednak zarówno darmowe programy, jak i płatne usługi, które mogą pomóc w tej procedurze. Warto zwrócić uwagę na to, że niekiedy odzyskanie danych jest możliwe tylko przy użyciu zaawansowanych technik, dostępnych u profesjonalistów, do których większość użytkowników nie ma nawet dostępu, a i one często nie gwarantują sukcesu. Jeśli dane są szczególnie ważne, warto jednak rozważyć odzyskiwanie danych z dysku nawet w obliczu niepewności sukcesu czy po prostu porażki przy samodzielnym wykorzystaniu dostępnych na rynku opcji programowych.
Uszkodzony nośnik? Jak zawczasu rozpoznać awarię?
Rozpoznanie, kiedy dysk zaczyna się psuć, jest kluczowe dla zapobiegania utracie danych. W przypadku dysków HDD, sygnały takie jak dziwne dźwięki, zacinanie się komputera, czy długie czasy ładowania aplikacji, mogą wskazywać na problemy. Dla dysków SSD, długi czas ładowania, znikający i pojawiający się w systemie czy problemy z pojemnością, również są sygnałami ostrzegawczymi. Regularne korzystanie z programów diagnostycznych może pomóc w monitorowaniu stanu dysku i wczesnym wykrywaniu potencjalnych problemów.
W przypadku dysków twardych HDD z funkcją S.M.A.R.T. i SSD program CristalDiskInfo jest w stanie wskazać i wyraźnie zakomunikować, jaka jest aktualna sytuacja jeśli chodzi o „stan zdrowia” sprzętu. Pojawiające się ostrzeżenia, choć niekoniecznie muszą oznaczać nadchodzącą awarię, mogą być pierwszym znakiem do rozpoczęcia tworzenia kopii zapasowej. Lepsze to niż odzyskiwanie danych i niepewny sukces, prawda?
Dysk twardy HDD vs. SSD - Jakie są różnice?
Różnice między HDD (Hard Disk Drive) i SSD (Solid State Drive) mają znaczący wpływ na proces odzyskiwania danych. Ten pierwszy, ze względu na sposób działania, oferuje wiele możliwości odzyskiwania, nawet po sformatowaniu. SSD natomiast jest bardziej skomplikowany.
W wielu przypadkach, ze względu na polecenie TRIM i zasadę działania nośnika SSD, skasowane wcześniej dane mogą być nie do odzyskania. TRIM to polecenie, które umożliwia systemowi operacyjnemu informowanie dysku SSD o tym, które bloki danych nie są już używane i mogą być wewnętrznie usunięte, aby przygotować je do zapisania nowych danych. Usuwanie takich bloków automatycznie powoduje brak możliwości uzyskania dostępu do danych, nawet przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi. Warto tu jednak wspomnieć, że w przypadku awarii dysku, polecenie TRIM nie zawsze musi zostać wywołane, dlatego tak czy inaczej należy się zastanowić nad odzyskaniem danych, szczególnie jeśli są to ważne dokumenty. A jeśli są, warto również natychmiast rozważyć skorzystanie z usług profesjonalisty.
Odzyskiwanie danych u profesjonalisty
Odzyskiwanie danych u profesjonalisty może być droższe, ale często oferują wyższą skuteczność, szczególnie w przypadkach poważnych uszkodzeń fizycznych dysku. Cena zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju uszkodzenia i wymaganych prac. Korzystanie z usług profesjonalistów jest często ostatnią deską ratunku, kiedy wszystkie inne metody zawiodą, ale nie zawsze musi dochodzić do tego w tej konkretnej kolejności.
Każde działanie na własną rękę w przypadku uszkodzonych lub zużytych nośników pamięci to kolejna przeszkoda dla profesjonalisty, a w szczególności przy nieumiejętnym korzystaniu z darmowych narzędzi programowych. Pamiętaj o tym, jeśli utraciłeś naprawdę ważne dane. Być może warto udać się do specjalisty w trybie natychmiastowym lub chociaż zadzwonić, by się z takowym skonsultować. W obliczu zyskania nowego klienta specjaliści z reguły chętnie dzielą się informacjami.
Programy do odzyskiwania danych z dysku
Na rynku dostępne są różne programy do odzyskiwania danych z dysku. Niektóre z nich są darmowe, inne wymagają opłat. Programy te różnią się funkcjonalnościami, niektóre oferując podstawowe odzyskiwanie plików, inne zaawansowane opcje takie jak odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego, obsługę różnych systemów plików, czy nawet możliwość odzyskania danych po formatowaniu dysku. Wśród nich znajdziemy aplikacje takie jak:
- Recuva
- EaseUS
- Disk Drill
- Strong Recovery
Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego ciężko wskazać jeden najlepszy, gdyż wszystko zależy od naszych osobistych wymagań i żaden – ze względu na opisane powyżej rzeczy – nie gwarantuje 100% sukcesu.
Odzysk danych z dysków – warto uważać
Odzyskanie danych z dysku to nie jest operacja ani łatwa, ani nawet w wielu przypadkach skuteczna. Jeśli faktycznie są to dane wrażliwe, na których zależy nam w szczególności, od razu warto rozważyć usługę profesjonalisty. Jeśli nie chcemy tego robić w przypadku innych, mniej ważnych danych, nic nie stoi na przeszkodzie, by przed rozpoczęciem operacji poćwiczyć na innym nośniku danych. Każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie, dlatego nie sposób wskazać, jak należy postępować w kontekście uniwersalności.
Uniwersalne, dla każdego, może być natomiast wykonanie prostej kopii zapasowej, jeśli nie w chmurze, to przy pomocy dodatkowego dysku. Sprawdź nasz ranking tanich dysków SSD, a zobaczysz, że naprawdę niewielkim kosztem będziesz mógł uniknąć nieprzyjemnej sytuacji utraty danych.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Odzyskiwanie danych z dysku. O tym trzeba pamiętać!