Polecane coolery CPU - podsumowanie 2017 roku

Polecane coolery CPU - podsumowanie 2017 roku

Patrząc przez pryzmat ostatnich kilku lat można by odnieść wrażenie, że rynek coolerów CPU jest coraz mniejszy - a dodatkowy układ chłodzenia jest przez coraz szerszą rzeszę klientów pomijany podczas składania zestawu. Te dołączane w pudełkach z procesorami są zwykle wystarczające, a w przypadku najnowszych procesorów AMD mają nawet potencjał do podkręcania procesora. Nieco inaczej jest w przypadku Intela, który dodaje coolery tylko do procesorów z zablokowanym mnożnikiem, których podkręcać się nie da. W przypadku zakupu procesorów z dopiskiem K, stworzonych do podkręcania trzeba dokupić oddzielny cooler - ponieważ w pudełku nie ma żadnego. 

Powodów które mogą nas skłonić do zmiany standardowego układu chłodzenia na coś lepszego może być jednak sporo. Podkręcanie jest tylko jednym z nich, ale zarówno coolery dostarczane przez AMD jak i Intela z procesorami nie grzeszą kulturą pracy. Podczas długotrwałych obciążeń wszystkich rdzeni procesora - czyli np. kompresji filmów czy renderowania żaden fabryczny cooler nie będzie pracował cicho, i zwykle będzie jednak głośniejszy od zasilacza czy wentylatorów które znajdują się w obudowie. W przypadku procesorów Intela które nie mają lutowanego IHSa spore wahania temperatury procesora mogą spowodować denerwujące przyspieszanie wentylatora na procesorze nawet podczas przewijania rozbudowanych stron internetowych takich jak Facebook czy nasz portal. Trzeba jednak zachować rozsądek, nie każdy procesor wymaga solidnego układu chłodzenia - często inwestycja w rozbudowany system chłodzenia będzie po prostu chybiona lub co najmniej solidnie przepłacona. Postaramy się wybrać Wam kilka(naście) ciekawych produktów z naszego Wielkiego Testu chłodzeń CPU wskazując jednocześnie optymalny scenariusz ich zastosowania.

Przedział cenowy do 120 zł

Aby zmiana coolera miała jakiś większy sens dobrze wybrać model z wentylatorem minimum 120 mm, tak aby nie musiał podczas pracy kręcić się z wyższą szybkością niż kilkaset obr./min. Są oczywiście na rynku wydajne coolery z wentylatorami 92 mm, ale to bardziej wyjątki niż reguły. W przeważającej większości cooler z wentylatorem 92 mm nie ma ani wydajności, ani też nie odznacza się szczególnie wysoką kulturą pracy. Dlatego pierwszym rozsądnym progiem cenowym nad którym warto się pochylić jest próg 120 zł. Za tą kwotę możemy kupić model który zapewni nam już znacznie lepszą kulturę pracy niż fabryczny wentylator Intela czy AMD, i nawet umożliwi podkręcenie procesora (choć w dość ograniczonym zakresie).

LC-POWER Cosmo Cool LC-CC-120

 

Nasza recenzja

Wyniki testów wydajności

LC-POWER Cosmo Cool LC-CC-120 jest niewielkim coolerem z wentylatorem o średnicy 12 cm. Konstrukcja bazuje na czterech rurkach cieplnych w układzie U bezpośrednio przylegających do rozpraszacza ciepła procesora. Jest to dobry wybór jeśli chcemy poprawić kulturę pracy komputera lub podkręcić mniej wymagający w kwestii chłodzenia procesor taki jak Core i3 7350K. Cooler pracuje cicho w każdych warunkach, a jego montaż nie jest kłopotliwy. Nie koliduje w żaden sposób nawet jeśli mamy moduły pamięci RAM z wysokim radiatorem. 

Specyfikacja LC-POWER Cosmo Cool LC-CC-120

  • Wymiary całkowite (długość x szerokość x wysokość): 125x78x152 mm
  • Waga coolera: 583 g
  • Model zastosowanego wentylatora: 120 mm
  • Rozpiętość obrotów wentylatora (nominalna): 500-1400 obr./min
  • Kompatybilny z podstawkami: Intel LGA 775 / 1150 / 1151 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011 / 2011-3; AMD FM1 / FM2 / FM2+ / AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+

 

Najważniejsze cechy: 

 lekki i kompaktowy

  cichy

  dobra jakość wykonania

 wygodny i solidny system montażu

  stosunkowo niska cena

 nie koliduje z modułami pamięci z wysokim radiatorem

SilentiumPC Fera 3 V2

 

Nasza recenzja

Wyniki testów wydajności

SilentiumPC Fera 3 v2 jest kolejnym niewielkim coolerem z wentylatorem 120 mm godnym uwagi. Znacząco poprawi kulturę pracy komputera w stosunku do standardowego rozwiązania Intela (a także AMD). Konstrukcja radiatora bazuje na czterech rurkach cieplnych w układzie U, bezpośrednio przylegających do procesora. Jakość wykonania stoi na niezłym poziomie, zadbano nawet o estetyczne zakończenia rurek cielnych - w stosunku do poprzedniej wersji pojawiły się koreczki. Cooler daje możliwość podkręcania mniej wymagających procesorów w ograniczonym zakresie.

Specyfikacja SilentiumPC Fera 3 V2

  • Wymiary całkowite (długość x szerokość x wysokość): 125x78x155 mm
  • Waga coolera: 613 g
  • Model zastosowanego wentylatora: 120 mm
  • Rozpiętość obrotów wentylatora (nominalna): 500-1600 obr./min
  • Kompatybilny z podstawkami: Intel LGA 775 / 1150 / 1151 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011 / 2011-3; AMD FM1 / FM2 / FM2+ / AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / AM4

 

Najważniejsze cechy: 

 lekki i kompaktowy

  cichy

  dobra jakość wykonania

 wygodny i solidny system montażu

 nie koliduje z modułami pamięci z wysokim radiatorem

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Polecane coolery CPU - podsumowanie 2017 roku

 0