Polecane dyski SSD - podsumowanie 2018 roku

Polecane dyski SSD - podsumowanie 2018 roku

Rok 2018 może okazać się przełomowym, jeśli chodzi o dyski SSD, bo choć nie mamy jeszcze żadnych oficjalnych statystyk czy wyników badań, to wygląda na to, że w ostatnich 12 miesiącach nośniki półprzewodnikowe rzeczywiście mogły już wypchnąć stare poczciwe „twardziele”, przynajmniej z rynku konsumenckiego. Wynika to oczywiście z faktu mocno spadających cen pamięci flash NAND, które sprawiły, że SSD stały się do tego stopnia przystępne, że dziś trudno wyobrazić sobie kupno nowego komputera bez przynajmniej jednego takiego na pokładzie w roli nośnika systemowego, a jeszcze nie tak dawno temu był to pewien luksus. Ba, obecnie bez jakiegoś większego drenażu portfela postawić można na tę technologię w roli szybkiego magazynu danych. I w sumie trudno się dziwić temu trendowi, ponieważ dysk SSD potrafi diametralnie przyspieszyć pracę PC po przesiadce z HDD, a różnice widoczne są gołym okiem i w wielu scenariuszach mogą przynosić nawet lepsze efekty niż szybszy procesor czy RAM.

Na koniec 2018 roku podsumujemy ostatnie 12 miesięcy na rynku dysków SSD, wybierając najlepsze dostępne modele w poszczególnych progach cenowych.

Nic więc dziwnego, że modele o pojemności ok. 120 GB zdają się odchodzić do lamusa i wydaje się, że w przyszłym roku mogą powoli znikać z rynku, ponieważ ceny dwukrotnie pojemniejszych dysków są już naprawdę przystępne i zaczynają się od poziomu niewiele ponad 200 zł. Warto też wspomnieć o pojawieniu się na rynku pierwszych SSD bazujących na pamięciach QLC, które zapisują w jednej komórce aż 4 bity danych, co przełożyć ma się na zwiększenie pojemności aż o 1/3 w stosunku do TLC, co w konsekwencji powinno spowodować znaczące zmniejszenie ceny 1 GB pojemności dysku SSD. Złożoność nowej technologii powoduje jednak, że zapis większej liczby bitów na komórkę może wpływać na skrócenie żywotności pamięci NAND i tym samym zmniejszać liczbę cykli możliwych zapisów danych. Poza tym, po przekroczeniu bufora cache, korzystającego z szybszych pamięci SLC, wydajność w tego typu nośnikach bardzo mocna spada, stąd pod pewnymi względami QLC to tak naprawdę krok wstecz. Podobne obawy towarzyszyły nam jednak w momencie wprowadzania 3-bitowych pamięci TLC, które dziś pod względem wydajności nie odstają już tak bardzo od MLC, a ich żywotność jest na tyle długa, że prędzej wymienimy dysk w PC niż ten padnie. Tak czy inaczej, QLC stawia dopiero pierwsze kroki, a nośniki Intela z serii 660p nie są jeszcze tak atrakcyjne cenowo, by zawracać sobie nimi głowę, ale w przyszłym roku spodziewać możemy się jeszcze tańszych dysków półprzewodnikowych.

 

Zobacz testy dysków SSD na ITHardware.pl (LINK) 

 

Przedział cenowy do 250 zł

Nasze podsumowanie 2018 roku na rynku SSD stanowi jednocześnie poradnik dla osób, które przymierzają się do zakupu nowego dysku. Dlatego też tradycyjnie podzieliliśmy naszym zdaniem najlepsze propozycje na kilka kategorii cenowych (w ramach rozsądnych pułapów), w których znajdziecie zarówno modele SATA, jak i PCIe, o różnych pojemnościach. Zaczynamy od ceny do 250 zł, gdzie skazani jesteśmy na modele o pojemności ok. 250 GB bazujące na interfejsie SATA III, co jest najbardziej podstawową opcją, choć trzeba uczciwie przyznać, że w codziennym użytkowaniu tego typu nośniki są w stanie zapewnić w pełni satysfakcjonujący poziom.

 

Crucial BX500 - 240 GB

 • Kontroler: Silicon Motion 2258XT
 • Pamięć NAND: 3D TLC
 • Interfejs: SATA III
 • Odczyt sekwencyjny [MB/s]: 540
 • Zapis sekwencyjny [MB/s]: 500
 • TBW: 80 TB
 • Gwarancja: 36 miesięcy
 • Cena: 159 zł                                                   

240 GB dysk SSD za 159 zł? Taką propozycję niedawno zaprezentował Crucial, z miejsca stając się obiektem zainteresowania najmniej wymagających użytkowników, którzy poszukują nośnika półprzewodnikowego do upgrade’u jakieś starszej platformy. Dyski z tej serii bazują na pamięciach 3D NAND od Microna (TLC) i kontrolerze Silicon Motion SM2258XT, który nie został wyposażony we własną pamięć podręczną, przez co wykorzystuje jako wspomaganie pamięć operacyjną komputera. Sprzęt zapewnia prędkość odczytu na poziomie 540 MB/s oraz zapisu 500 MB/s i w żadnym wypadku nie jest królem prędkości, ale już został okrzyknięty królem budżetowego segmentu, ponieważ jego cena rekompensuje wszystkie niedostatki, nawet niski współczynnik TBW wynoszący tylko 80 TB. W tej cenie po prostu nie kupimy nic lepszego.

Najważniejsze cechy: 

 Bardzo niska cena

 Zadowalająca wydajność w testach rzeczywistych

 

ADATA Ultimate SU800 - 256 GB

ADATA Ultimate SU800

 • Kontroler: Silicon Motion 2258
 • Pamięć NAND: 3D TLC
 • Interfejs: SATA III
 • Odczyt sekwencyjny [MB/s]: 560
 • Zapis sekwencyjny [MB/s]: 520
 • Odczyt 4K IOPS: 90 000
 • Zapis 4K IOPS: 80 000
 • MTBF: 2 mln godzin
 • Gwarancja: 36 miesięcy
 • Cena: 199 zł

Ten model ADATA nie jest najświeższym produktem, bo ma już na karku dwa lata i trafił nawet do naszego zeszłorocznego podsumowania, ale to wciąż jedna z najlepszych opcji dla osób poszukujących możliwie taniego SSD. 250 GB wariant jest niewiele gorszy od swojego pojemniejszego brata, ale przy okazji dużo mniej kosztuje, gdyż jego cena zamyka się w 200 zł. Seria SU800 cieszy się nieustanną popularnością, gdyż oferuje znakomity stosunek wydajności do ceny, a w przypadku dysków SATA trudno o jakieś nowe rozwiązania, ponieważ już dawno praktycznie dobiły one do granic możliwości tego interfejsu. Zadowalającą wydajność zawdzięczamy głównie dobrze dobranym komponentom oraz zastosowaniu inteligentnego bufora SLC. Taka technologia pozwoliła na uzyskanie lepszych jednostek od konkurencji. Dużą zaletą tego modelu jest długa niezawodność oraz 3-letni okres gwarancyjny.

Najważniejsze cechy: 

 Satysfakcjonującą wydajność kopiowania i w trakcie wielozadaniowości

 Brak limitu TBW

 Stosunek cena-jakość

 

Samsung 860 EVO - 256 GB

Samsung 860 EVO - 256 GB

 • Kontroler: Samsung MJX
 • Pamięć NAND: 3D TLC
 • Interfejs: SATA III
 • Odczyt sekwencyjny [MB/s]: 550
 • Zapis sekwencyjny [MB/s]: 520
 • Odczyt 4K IOPS: 98 000
 • Zapis 4K IOPS: 90 000
 • MTBF: 1,5 mln godzin
 • Gwarancja: 60 miesięcy
 • Cena: 239 zł

To już całkiem świeża, bo tegoroczna propozycja od Samsunga, która jak nietrudno się domyślić jest następcą popularnego modelu 850 EVO. Dostarcza on nieco lepsze osiągi względem poprzednika, wyciskając niemalże ostatnie soki z interfejsu SATA III, oferując przystępną cenowo i niezawodną opcję dla użytkowników szukających budżetowego SSD. Do jego niewątpliwych plusów trzeba również zaliczyć 5-letnią gwarancję producenta oraz świetne oprogramowanie, a wytrzymałość zastosowanych tutaj kości TLC także nie pozostawia nic do życzenia. Warto też wspomnieć o funkcji cache’owania DRAM, pozwalającej na zwiększenie wydajności w przypadku często używanych aplikacji.

Najważniejsze cechy: 

 Bardzo dobra jakość wykonania

 Kuszące warunki gwarancji

 Bardzo dobra wydajność w testach syntetycznych

 Niezłe wyniki w wielozadaniowości

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Polecane dyski SSD - podsumowanie 2018 roku

 0