Polecane laptopy dla graczy - podsumowanie 2018 roku

Polecane laptopy dla graczy - podsumowanie 2018 roku

W 2018 roku trudno było doszukać się jakichś przełomowych nowości w segmencie gamingowych laptopów, choć nie da się ukryć, że tego typu urządzenia w ostatnich latach przeszły rewolucję, co w ostatnich 12 miesiącach było już bardzo dobrze widoczne. A mowa o odchudzaniu notebooków dla graczy, które nie przypominają już masywnych kolubryn sprzed lat i designem nawiązują do ultrabooków, oferując smukłą i lekką konstrukcję o wydajności, która pozwala zastąpić desktopa. Jest to w dużej mierze zasługa niskonapięciowych kart graficznych Max-Q od NVIDII, ale i laptopy z pełnoprawnymi wariantami grafik GeForce nie są już tak grube i ciężkie jak przed laty. Producenci w ogóle większą uwagę zaczęli przykładać do wzornictwa i mobilności, co zaowocowało też zmniejszeniem ramek wokół ekranu i bardziej stonowaną stylistyką, co bardzo nas cieszy.

W 2018 roku trudno było doszukać się jakichś przełomowych nowości w segmencie gamingowych laptopów, choć nie da się ukryć, że tego typu urządzenia w ostatnich latach przeszły rewolucję, co w ostatnich 12 miesiącach było już bardzo dobrze widoczne.

Szkoda jednak, że wciąż skazani jesteśmy na karty graficzne z rodziny Pascal, które mają już przeszło dwa lata na karku, czyli zaczynając od najwydajniejszych: GeForce GTX 1080, GTX 1070, GTX 1060, GTX 1050 Ti, GTX 1050 i MX150. W tym aspekcie 2018 rok był mocno rozczarowujący i praktycznie nie doczekaliśmy się żadnych nowych mobilnych kart graficznych, choć wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że NVIDIA szykuje się do prezentacji laptopowych GPU z rodziny Turing, co nastąpić ma na początku przyszłego roku, więc osoby poszukujące notebooka do gier z najwyższej półki, powinny jeszcze moment wstrzymać się z zakupem. Niewiele zmieniło się także w kwestii poczynań AMD w tym segmencie i ze świecą szukać gamingowych modeli wyposażonych w grafiki tego producenta. Tym bardziej szkoda, że pojawiające się od czasu do czasu rodzynki, są przeważnie interesującymi produktami.

Zdecydowanie ciekawiej wygląda sytuacja na rynku mobilnych procesorów, gdzie w pierwszej połowie roku Intel zaprezentował wysokowydajne układy z rodziny Coffee Lake-H, wprowadzającej do notebooków 6-rdzeniowe i 12-wątkowe CPU oraz model z serii Core i9. Pojawiły się też nowe procesory z serii Whiskey Lake oraz Amber Lake, ale to już niskonapięciowe jednostki dedykowane ultrabookom i hybrydom, a nie sprzętom do grania. W przypadku AMD sytuacja wygląda podobnie jak z grafikami i Ryzen 3 2200U, Ryzen 5 2500U oraz Ryzen 7 2700U wciąż rzadko wybierane są przez producentów notebooków, a nowe Ryzen 7 2800H i Ryzen 5 2600H wciąż jeszcze nie znalazły zastosowania w żadnych produktach, pomimo że Czerwoni obiecywali pierwsze laptopy, które zrobią z nich użytek, jeszcze w tym roku.

Przedział cenowy do 3000 zł

Bez zbędnego przeciągania zapraszamy do zapoznania się ze zestawieniem laptopów, które stanowi jednocześnie podsumowanie 2018 roku, jak również swoistą rekomendację, za czym warto się rozglądać na początku 2019 roku. Zaczynamy od przedziału cenowego do 3000 zł, gdzie tak naprawdę trudno o stricte gamingowe modele i mając do dyspozycji taki budżet musimy liczyć się z dużymi kompromisami, czy to w zakresie rozdzielczości, czy ustawień graficznych (a gruncie rzeczy w obu tych aspektach). Niemniej jednak, urządzenia te pozwolą cieszyć się mniej wymagającymi produkcjami, np. esportowymi, indykami czy starszymi grami, są to więc opcje dla najmniej wymagających graczy.


Acer Nitro 5 (AMD)

Acer Nitro 5 (AMD)

  • Ekran: 15,6'' Full HD 60 Hz IPS
  • Procesor: AMD Ryzen 5 2500U
  • Chipset: AMD Ryzen SoC
  • Pamięć RAM: 4 GB DDR4-2400
  • Grafika: AMD Radeon RX 560 4 GB
  • Nośniki: 1 TB HDD 5400 obr./min
  • Łączność: Gigabit LAN, Wi-Fi 802.11ac, BT
  • Bateria: 4-komorowa; 50,7 Wh
  • Wymiary: 390 x 266 x 26,7 mm
  • Waga: 2,7 kg
  • System: Windows 10 Home 64-bit
  • Cena: 2999 zł

Zaczynamy dość nietypowo, ponieważ przed chwilą narzekaliśmy na brak modeli bazujących na podzespołach AMD, tymczasem pierwszy laptop w naszym zestawieniu posiada pod maską procesor Ryzen 52500U oraz kartę graficzną Radeon RX 560. Jest to jednak tzw. wyjątek potwierdzający regułę i o tyle ciekawy produkt, że chyba jedyny stricte gamingowy w tym przedziale cenowym. Ekran tego urządzenia ma całkiem przyzwoitą jakość wizualną, wysoki kontrast i szerokie kąty patrzenia, wspomniany procesor swobodnie może stawać w szranki z Core i5-7300HQ, czyli wciąż popularnym CPU do niedrogich notebooków dla graczy, a wydajność mobilnego Radeona plasuje się nieco poniżej konkurencyjnego GeForce'a GTX 1050, gwarantując dużo lepsze osiągi od GeForce'a MX150. Maszyna ta sprosta płynnemu uruchomieniu wszystkich produkcji AAA. Czasem odbędzie się to przy ustawieniach średnich, innym razem zaś niskich, ale każdą jedną grę po prostu odpalimy, nie drenując portfela. Warto też wspomnieć o podświetlanej klawiaturze, porcie USB typu C i gamingowym wzornictwie. To zdecydowanie jedna z lepszych propozycji ekonomicznego notebooka dla graczy, warto jednak zastanowić się nad nieco droższą wersją z 8 GB RAM czy dyskiem SSD.

Najważniejsze cechy: 

 Relatywnie wysoka (adekwatna do ceny) wydajność procesora i grafiki

 Niezłe głośniki

 Efektywny układ chłodzenia

 Nienagrzewająca się obudowa o dość ciekawym wyglądzie

 Przyzwoita matryca

 

Lenovo IdeaPad 330-15ICH

Lenovo IdeaPad 330-15ICH

  • Ekran: 15,6'' Full HD 60 Hz TN
  • Procesor: Intel Core i5-8300H
  • Chipset: Intel HM370
  • Pamięć RAM: 8 GB DDR4-2400
  • Grafika: NVIDIA GeForce GTX 1050 4 GB GDDR5
  • Nośniki: 1 TB HDD 5400 obr./min
  • Łączność: Gigabit LAN, Wi-Fi 802.11ac, BT
  • Bateria: 4-komorowa; 4000 mAh
  • Wymiary: 378 x 260 x 22,9 mm
  • Waga: 2,14 kg
  • System: Brak
  • Cena: 2999 zł

Propozycja Lenovo nie jest typowo gamingowym komputerem, bo chiński producent pozycjonuje ją raczej jako multimedialny laptop, ale nie zmienia to faktu, że i w grach jest ona bardzo kompetentna. Jest to przede wszystkim zasługa karty graficznej GeForce GTX 1050, która w modelach do 3000 zł jest nie lada rzadkością. W połączeniu z 4-rdzeniowym procesorem Core i5-8300H daje to naprawdę przyzwoite rezultaty i notebook pozwoli bawić nam się nawet w bardziej wymagających grach, takich jak Wiedźmin 3. 15,6-calowy panel Full HD to jednak niestety matryca TN, co oznacza słabe kąty widzenia i nie najlepsze kolory. Na plus tego urządzenia zaliczyć trzeba jednak dość smukłą sylwetkę i niewysoką wagę. Lenovo zadbało też o ergonomię, zapewniając wygodną klawiaturę i optymalne rozmieszczenie portów. Poza tym, sprzęt jest dostępny w bardzo wielu konfiguracjach i możemy dokupić do niego dysk SSD (co współcześnie jest jak najbardziej wskazane).

Najważniejsze cechy: 

 Core i5-8300H i GeForce GTX 1050 w cenie do 3000 zł

 Solidna wydajność

 Smukła i lekka konstrukcja

 Wygodna klawiatura i optymalne rozmieszczenie portów

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Polecane laptopy dla graczy - podsumowanie 2018 roku

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł