Polecane zestawy komputerowe do gier - czerwiec 2018

Polecane zestawy komputerowe do gier - czerwiec 2018

Zgodnie z comiesięczną tradycją, na ITHardware.pl trafia lista polecanych zestawów komputerowych na świeżo rozpoczęty miesiąc. Tak, wiem - u doświadczonych użytkowników wywołam teraz mimowolny uśmiech, ale wbrew pozorom wybór odpowiedniego PC-ta nie jest rzeczą oczywistą, o czym świadczą setki zapytań powstających na forach tematycznych. Nowe komponenty pojawiają się z ogromną częstotliwością, ceny zmieniają równie dynamicznie, a wszędobylski marketing nie ułatwia decyzji. Niniejszy cykl nie stanowi oczywiście uniwersalnej formuły, ale - mam nadzieję - pomoże możliwie uprościć proces kompletowania zestawu, choćby poprzez wskazanie co ciekawszych podzespołów. Gorąco zachęcam do lektury.

Jak już wielokrotnie wspominałem w poprzednich odsłonach tego cyklu, uniwersalna recepta na złożenie dobrego zestawu nie istnieje. Ogólnie rzecz biorąc, określenie "dobry" jest swego rodzaju abstrakcją, wszak każdy odbiera je w nieco inny sposób - w zależności od preferencji i, nie da się ukryć, zasobności portfela. Przyjmijmy więc, że dobry komputer to taki, który w danym przedziale cenowym zapewnia najlepszy kompromis pomiędzy mocą obliczeniową a jakością, definiując przy tym moc jako uśrednione osiągi w grach oraz programach użytkowych. Naturalnie w zależności od przewidywanych zastosowań nacisk na poszczególne elementy konfiguracji powinien rozkładać się nieco inaczej, niemniej w lwiej części przypadków nadrzędnym czynnikiem motywującym do zakupu wysokowydajnej maszyny są gry. I to na nich zamierzam się skupić priorytetowo.

W kwestii komputera do gier, od wielu lat obowiązuje niezmiennie jedna reguła: kupowanie na zapas jest pozbawione sensu. Postęp na rynku elektroniki użytkowej pędzi na złamanie karku, co sprawia, że hi-end sprzed dwóch lat aktualnie reprezentuje najwyżej klasę średnią. Wystarczy zdać sobie sprawę z faktu, że wydany w połowie 2015 roku flagowiec Nvidii, GTX 980, dzisiaj stanowi już jedynie ekwiwalent mainstream'owego GTX 1060 6 GB - i to nie w każdym przypadku, bowiem chwilami brakuje mu pamięci. Morał jest oczywisty. Lepiej postawić na sprzęt złożony z podzespołów nieco przystępniejszych, by następnie regularnie go unowocześniać, niż z miejsca rzucić się na sektor Premium. Pokazują to zresztą nawet twórcy konsol, którzy postawili właśnie na systematyczną aktualizację komponentów. Tak jest po prostu ekonomiczniej, a zarazem efektywniej.

Wszystkie komputery widoczne w opublikowanym zestawieniu zostały skonfigurowane z myślą o łatwej rozbudowie, przez co nie zawsze będą bezwzględnie najtańsze w swojej klasie. Powinny się za to odpłacić właścicielowi pewną długowiecznością, co w ogólnym rozrachunku i tak doprowadzi do utrzymania wysokiego współczynnika ekonomicznego.

Jeśli chodzi o obecny stan rzeczy w temacie cen komponentów, to w stosunku do poprzedniego zestawienia sprawy mają się następująco:

  • Na rynku pojawiły się procesory Pentium G5xxx - ale ich przewaga nad poprzednimi G4560 i G4600 jest bardzo niewielka, a płyty H310 są znacząco droższe od tych H110. Dlatego też na dziś (cenowo) nie jest to opłacalne połączenie, i nie uwzględniamy go w naszych zestawach
  • Uwzględniliśmy nowe procesory Ryzen z serii 2000 w zestawach. Ich ceny są korzystne, a usprawnienia architektury dają kilka procent więcej wydajności. Także wyższe zegary następców nie pozostają bez wpływu na wydajność
  • Podaż kart graficznych znacząco przewyższa już popyt na nie, ale sklepy które je kupiły po wyższych cenach niezbyt chętnie obniżają ceny. Być może do normalnych, tych sprzed dwóch lat już nigdy nie będzie powrotu. Wtedy dopiero nowa generacja zapewni lepsze ceny
  • Pamięć RAM w dalszym ciągu trzyma absurdalnie wysoką cenę, zakup 16 GB pamięci jest bardzo kosztowny

Postanowiliśmy też nieco zmodyfikować nasze dotychczasowe konfiguracje. Każdy zestaw którego wartość przekracza 2000 zł ma już dysk SSD o pojemności 128 GB, a jeśli wartość przekracza 5000 zł to jest to nośnik o pojemności 240 lub 256 GB. Zastosowaliśmy także (w przypadku procesorów AMD Ryzen) szybsze pamięci RAM od standardowych modułów DDR4-2400, ponieważ wzrost wydajności czasami jest naprawdę spory. Nieco zwiększyło to koszty wszystkich zestawów, ale pamiętajcie - my tylko dajemy propozycje. Zawartość zestawów możecie dowolnie modyfikować. Jeśli nie podoba Wam się dysk, obudowa czy karta graficzna możecie wymienić ją na inną.

Od tego miesiąca zestawy przygotowujemy w oparciu o ofertę sklepu X-KOM.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Polecane zestawy komputerowe do gier - czerwiec 2018

 0