TOP 5 – polecane płyty główne MSI dla procesorów AMD oraz Intel

TOP 5 – polecane płyty główne MSI dla procesorów AMD oraz Intel

Polecane płyty główne MSI

Wybór odpowiedniej płyty głównej to wyzwanie, przed którym najczęściej stajemy w momencie, gdyż już zdecydowaliśmy się, jaki procesor zamierzamy zakupić. Rola wspomnianego komponentu niewątpliwie jest istotna, gdyż od niego zależy, jaką funkcjonalność będzie miał złożony zestaw (wydajność to naturalnie domena CPU). Poszczególne modele płyt głównych różnią się, jeśli chodzi o oferowane złącza, sloty czy porty, włączając w to PCI-Express, SATA, M.2 oraz USB, a także w temacie zintegrowanego audio, które może bazować na lepszym lub gorszym kodeku, czasem do spółki z dodatkowym DAC, oraz podsystemu sieciowego, gdzie w dzisiejszych czasach często pożądane jest Wi-Fi na pokładzie, co znacząco upraszcza nawiązanie bezprzewodowej komunikacji, eliminując konieczność zakupu i montażu dodatkowego osprzętu. Poza tym warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię, jaką jest sekcja zasilania, od której zależy, czy podczas podkręcania, tudzież (w skrajnych przypadkach) normalnego użytkowania, natkniemy się na niepożądane problemy natury termicznej, tj. przegrzewający się VRM, co z kolei prowadzi do zrzucania zegarów przez procesor, czyli tzw. throttlingu, skutkującego spadkiem osiągów. Nietrudno więc przyznać, że bardzo łatwo zgubić się w gąszczu dostępnych ofert, szczególnie jeśli nabywcą jest typowy użytkownik peceta, który nie zna się perfekcyjnie na wszystkich aspektach związanych z szeroko pojętym hardware.

Wybór odpowiedniej płyty głównej to ważna decyzja, od której zależy funkcjonalność złożonego zestawu. Zobaczmy więc, co ciekawego ma w ofercie firma MSI.

TOP 5 – polecane płyty główne MSI dla procesorów AMD oraz Intel

 Test płyt głównych X570 AORUS MASTER oraz MEG X570 ACE

Obecna sytuacja z chipsetami

Żeby nieco ułatwić sprawę, postanowiliśmy wybrać kilka płyt głównych z oferty marki MSI, które warto rozważyć podczas podejmowania decyzji zakupowych. Zanim do nich przejdziemy, jeszcze kilka słów odnośnie chipsetów. Zaczynając od procesorów Intela, w przypadku ósmej oraz dziewiątej generacji serii Core, a więc linii Coffee Lake oraz Coffee Lake Refresh, mamy do dyspozycji szeroki wachlarz układów serii 300, zaczynający się na budżetowym H310, a kończący na Z390, który znajdziemy w najlepszych konstrukcjach. Oczywiście dostępne możliwości, podobnie zresztą jak cena, rosną wraz z numerkami w oznaczeniach mostków południowych. Z kolei jeśli chodzi o AMD, które obecnie sprzedaje jednostki z rodziny Ryzen, w skład której wchodzą trzy różne generacje, sprawa wygląda nieco inaczej. Najnowsza linia chipsetów aktualnie zawiera tylko jeden model, bardzo drogi X570, toteż w wielu przypadkach korzystne jest zwrócenie oczu w stronę serii 400 (jeszcze starsza 300 trafia się w sklepach już bardzo rzadko), gdzie znajdziemy B450 oraz X470. Oczywiście różnic między chociażby X470 a X570 jest całkiem sporo (odsyłam do zalinkowanego wcześniej testu płyt głównych), to najważniejszą z nich jest wsparcie PCI-Express 4.0, które co prawda początkowo było dostępne na starszych konstrukcjach, ale ostatecznie AMD - wraz z aktualizacją AGESA do wersji 1.0.0.3ABB - postanowiło zablokować na nich nowy standard. Główna korzyść z niego wynikająca to na dzień dzisiejszy możliwość zwiększenia szybkości podsystemu dyskowego.

TOP 5 – polecane płyty główne MSI dla procesorów AMD oraz Intel

 Premierowy test AMD Ryzen 5 3600. Zen na trzecim biegu

Lista wybranych płyt głównych

Przechodząc już do wybranych płyt głównych, warto zaznaczyć, że są to zarówno modele tańsze, włączając w to totalne budżetowce, jak i droższe, ale nie do przesady, gdyż maksymalny pułap cenowy został określony na poziomie 700-800 zł, zatem najbardziej wypasione konstrukcje, znacząco przekraczające wymagania typowego nabywcy, po prostu nie wchodzą w skład zestawienia. Jeśli natomiast chodzi o chipsety, w przypadku Intela skupiliśmy się na Z390, podczas gdy dla konkurencji w grę wchodzi zarówno najnowszy X570, jak i starszy B450, będący wariantem znacząco bardziej ekonomicznym. Zobaczmy zatem, co ciekawego w swojej ofercie ma MSI.

MSI MAG Z390 TOMAHAWK

Na dobry początek mamy płytę główną MSI MAG Z390 TOMAHAWK. Model ten nie jest przesadnie drogi, bowiem jego cena oscyluje w okolicach 650 zł, a oferuje w zasadzie wszystko, co potrzebne będzie zdecydowanej większości potencjalnych nabywców. Omawiana konstrukcja, podobnie jak wszystkie inne z dopiskiem TOMAHAWK, wyróżnia się naprawdę interesującą linią stylistyczną, z charakterystycznymi radiatorami, paletą barw bazującą na odcieniach szarości oraz wielobarwnymi diodami LED, rozświetlającymi krawędź laminatu oraz okolice chipsetu. Z kolei w temacie funkcjonalności warto zwrócić uwagę na dwa złącza M.2, dwie przewodowe karty sieciowe bazujące na układach firmy Intel, a także cztery porty USB 3.1 (wg obecnej nomenklatury USB 3.2 Gen 2) na tylnym panelu. Co więcej, również sekcja zasilania jest niezłej jakości, co zapewnia zapas mocy przy podkręcaniu procesorów Coffee Lake oraz Coffee Lake Refresh, aczkolwiek przy topowych modelach, tj. Core i7-8700K/9700K oraz Core i9-9900K, zalecam w takim wariancie zapewnienie nawiewu na VRM (w szczególności dotyczy to CPU szesnastowątkowego). W zasadzie jednym elementem układanki, który budzi niedosyt, jest zintegrowane audio, bazujące na budżetowym kodeku Realtek ALC892 - zdecydowanie fajniej byłoby zobaczyć najnowszy ALC1220. Reasumując, MAG Z390 TOMAHAWK to naprawdę interesująca oferta dla wszystkich, którzy szukają płyty głównej bazującej na mostku południowym Z390 ze średniej półki, z której po prostu będziecie zadowoleni.

TOP 5 – polecane płyty główne MSI dla procesorów AMD oraz Intel

Specyfikacja MSI MAG Z390 TOMAHAWK
Socket LGA 1151
Chipset Intel Z390
Pamięć 4 x DDR4-4400(OC), Max. 128 GB
Wyjście obrazu DisplayPort, HDMI
Gniazda rozszerzeń 3 x PCIe x16 (x16/x4/x1), 2 x PCIe x1
Obsługa Multi-GPU AMD CrossFireX
Magazyn danych 6 x SATA 6 Gb/s, 2 x M.2
Sieć Intel I219-V, Intel I211-AT
Dźwięk Realtek ALC892
Porty USB 4 x USB 3.1, 4 x USB 3.0, 6 x USB 2.0
Wymiary ATX

Omawiany produkt znajdziecie w ofercie następujących sklepów:

 

MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC

Kolejna konstrukcja bazująca na chipsecie Z390 to nieco droższa MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC. W stosunku do wcześniej wspomnianego modelu, lekkiemu przemodelowaniu uległa paleta portów USB, a ponadto producent zdecydował się na dorzucenie portu PCI-Express x16 elektrycznie pracującego maksymalnie w trybie x8, co pozwala na zbudowanie konfiguracji NVIDIA SLI, chociaż uczciwie trzeba przyznać, że tego typu zabawy to i tak nisza zarezerwowana dla największych entuzjastów, uskuteczniających je na platformie HEDT, które w przypadku kart graficznych innych niż topowe na dobrą sprawę nie mają większego sensu. Ponadto dostajemy lepszą zintegrowaną kartę dźwiękową, opartą o kodek Realtek ALC1220, a także Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, które zastępuje drugą przewodową kartę sieciową. Sekcja zasilania również została rozbudowania, poprzez dodanie dodatkowej fazy (w pewnym sensie nawet dwóch, gdyż VRM bazuje na podwojonych komponentach), chociaż w przypadku podkręcania topowego Core i9-9900K w dalszym ciągu wskazane będzie zapewnienie przynajmniej lekkiego nawiewu na tę część płyty. Bez zmian pozostała oczywiście armada diod LED, zapewniających tęczowe podświetlenie, chociaż tym razem wszystkie zostały skoncentrowane przy prawej krawędzi laminatu. Innymi słowy, MPG Z390 GAMING EDGE AC to model odpowiedni dla tych, którzy potrzebują wbudowanej bezprzewodowej komunikacji i/lub lepszej karty dźwiękowej na pokładzie.

TOP 5 – polecane płyty główne MSI dla procesorów AMD oraz Intel

Specyfikacja MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC
Socket LGA 1151
Chipset Intel Z390
Pamięć 4 x DDR4-4400(OC), Max. 128 GB
Wyjście obrazu DisplayPort, HDMI
Gniazda rozszerzeń 3 x PCIe x16 (x16/x8/x4), 3 x PCIe x1
Obsługa Multi-GPU NVIDIA SLI, AMD CrossFireX
Magazyn danych 6 x SATA 6 Gb/s, 2 x M.2
Sieć Intel I219-V, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Dźwięk Realtek ALC1220
Porty USB 3 x USB 3.1, 6 x USB 3.0, 6 x USB 2.0
Wymiary ATX

Omawiany produkt znajdziecie w ofercie następujących sklepów:

 

MSI B450M PRO-M2

MSI B450M PRO-M2 to konstrukcja do bólu budżetowa, co widać zarówno, gdy popatrzymy na cenę, która wynosi około 300 zł, jak i specyfikację. Ledwie dwa sloty RAM, tylko cztery porty SATA, pojedyncze złącze M.2, brak USB 3.1, a także podsystemy sieciowy oraz dźwiękowy oparte o możliwie tanie układy produkcji Realtek - tak pokrótce można by ją scharakteryzować. Nie da się więc ukryć, że jest to produkt skierowany do najmniej wymagających nabywców, aczkolwiek na plus zapisać należy analogowe wyjście obrazu (D-Sub), które zapewnia możliwie szeroką kompatybilność ze starszymi wyświetlaczami. Sekcja zasilania jest niechłodzona i niezbyt rozbudowana, ale i tak powinna poradzić sobie ze wszystkimi procesorami dostępnymi na podstawkę AM4, przy czym w przypadku tych najbardziej prądożernych układów, tj. Ryzenów 7 z literą "X" na końcu oraz dwunastordzeniowego, dwuchipletowego Ryzena 9 3900X, wysoce wskazane będzie zapewnienie odpowiedniego nawiewu. Niemniej jednak wydaje się, że są to rozważania teoretyczne, gdyż raczej nikt nie będzie łączyć tak taniej płyty głównej z tak wydajnymi CPU. Nawiązując jeszcze do podkręcania, jeśli dotyczyć ono będzie maksymalnie sześciordzeniowych Ryzenów pierwszej lub drugiej generacji oraz ośmiordzeniowych trzeciej generacji, to również nie powinno być problemów, w przypadku spełnienia wspomnianego wcześniej warunku (dla świętego spokoju można jeszcze pokusić się o przyklejenie radiatorów na tranzystory). Jeśli jednak B450M PRO-M2 wyląduje tam, gdzie jest jej miejsce, czyli w małych, salonowych komputerach opartych o APU, żadne dodatkowe czynności naturalnie nie będą potrzebne, i właśnie do takich zastosowań ją polecamy.

TOP 5 – polecane płyty główne MSI dla procesorów AMD oraz Intel

Specyfikacja MSI B450M PRO-M2
Socket AM4
Chipset AMD B450
Pamięć 2 x DDR4-3466(OC), Max. 32 GB
Wyjście obrazu D-Sub, DVI-D, HDMI
Gniazda rozszerzeń 1 x PCIe x16, 2 x PCIe x1
Obsługa Multi-GPU brak
Magazyn danych 4 x SATA 6 Gb/s, 1 x M.2
Sieć Realtek RTL8111H
Dźwięk Realtek ALC887
Porty USB 6 x USB 3.0, 6 x USB 2.0                   
Wymiary mATX

Omawiany produkt znajdziecie w ofercie następujących sklepów:

 

MSI B450-A PRO

MSI B450-A PRO to płyta główna niewiele droższa niż podstawowa konstrukcja oparta na tym chipsecie, wszak mówimy o produkcie kosztującym zaledwie nieco ponad 400 zł, ale za to zdecydowanie bardziej rozbudowana. Tym razem dostajemy już cztery gniazda RAM, co zapewnia odpowiednią elastyczność przy ewentualnej rozbudowie zasobów pamięci operacyjnej, więcej slotów PCI-Express, dwa dodatkowe porty SATA, a także wsparcie USB 3.1. Ponownie pochwalić należy szeroką paletę wyjść obrazu, na którą składają się D-Sub, DVI-D oraz HDMI - taki pakiet zapewnia możliwie dobrą kompatybilność. Zintegrowane audio nadal nie jest zbyt wysokiej klasy, bowiem mowa o kodeku Realtek ALC892, ale za te pieniądze trudno oczekiwać czegoś lepszego. Dużo ważniejsza jest sekcja zasilania, która w tym przypadku jest chłodzona i całkiem niezłej jakości, dzięki podwójnej dawce MOSFET-ów na fazę. W efekcie, nie ma problemów z podkręcaniem w zasadzie wszystkich procesorów bazujących na architekturze Zen i pochodnych, ale dla dwuchipletowego Ryzen 9 3900X jednak zalecane będzie zapewnienie nawiewu na VRM, tudzież nieprzeszarżowanie z ustawieniami. Podsumowując, B450-A PRO to już naprawdę ciekawy model, który w dobrej cenie zapewnia szerokie możliwości - zarówno jeśli chodzi o funkcjonalność, jak i możliwości rozbudowy od strony wymiany CPU (lub od razu zakupienia bardzo szybkiej jednostki), włącznie z dodatkowym przyspieszeniem tego ostatniego poprzez zaaplikowanie overclockingu.

TOP 5 – polecane płyty główne MSI dla procesorów AMD oraz Intel

Specyfikacja MSI B450-A PRO
Socket AM4
Chipset AMD B450
Pamięć 4 x DDR4-3466(OC), Max. 64 GB
Wyjście obrazu D-Sub, DVI-D, HDMI
Gniazda rozszerzeń 2 x PCIe x16 (x16/x4), 4 x PCIe x1
Obsługa Multi-GPU AMD CrossFireX
Magazyn danych 6 x SATA 6 Gb/s, 1 x M.2
Sieć Realtek RTL8111H
Dźwięk Realtek ALC892
Porty USB 2 x USB 3.1, 4 x USB 3.0, 6 x USB 2.0
Wymiary ATX

Omawiany produkt znajdziecie w ofercie następujących sklepów:

 

MSI X570-A PRO

Ostatnia z wybranych konstrukcji to model z tej samej serii co poprzednio opisywana płyta główna, ale tym razem na najnowszym chipsecie X570, co zapewnia oficjalne wsparcie PCI-Express 4.0. Różnice w specyfikacji są subtelne - MSI X570-A PRO ma skromniejszą paletę wyjść obrazu (tylko HDMI), jeden slot PCI-Express x1 mniej, dodatkowe złącze M.2, a także cztery porty USB 3.0 (wg aktualnej nomenklatury USB 3.2 Gen 1) więcej. Na większą uwagę zasługuje za to karta dźwiękowa oparta o kodek Realtek ALC1220, który zapewnia najlepszą jakość wśród rozwiązań zintegrowanych bez dodatkowych układów DAC. Sekcja zasilania jest bardzo podobnej klasy jak w przypadku B450-A PRO, toteż spostrzeżenia odnośnie VRM, które zamieściłem przy tamtym modelu, mają zastosowanie także w tym przypadku. Poruszając się w ofercie firmy MSI, mocniejszą sekcję wśród konstrukcji klasy X570 znajdziemy dopiero w MEG X570 ACE, której test przeczytacie tutaj. Zbierając powyższe myśli w całość, X570-A PRO to oczywiście model podstawowy wśród płyt głównych bazujących na najnowszym mostku południowym od AMD, jeden z najtańszych na rynku, jednak wciąż pozbawiony absurdalnych oszczędności takich jak panel I/O rodem z klasy budżetowej czy kiepski kodek audio. Tak więc warto się nim zainteresować, jeśli zależy Wam na standardzie PCI-Express w wersji 4.0, chociażby po to, aby wycisnąć maksimum potencjału z najnowszych nośników M.2.

TOP 5 – polecane płyty główne MSI dla procesorów AMD oraz Intel

Specyfikacja MSI X570-A PRO
Socket AM4
Chipset AMD X570
Pamięć 4 x DDR4-4400(OC), Max. 128 GB
Wyjście obrazu HDMI
Gniazda rozszerzeń 2 x PCIe x16 (x16/x4), 3 x PCIe x1
Obsługa Multi-GPU AMD CrossFireX
Magazyn danych 6 x SATA 6 Gb/s, 2 x M.2
Sieć Realtek RTL8111H
Dźwięk Realtek ALC1220
Porty USB 2 x USB 3.1, 8 x USB 3.0, 6 x USB 2.0
Wymiary ATX

Omawiany produkt znajdziecie w ofercie następujących sklepów:

 

Materiał powstał we współpracy z firmą:

TOP 5 – polecane płyty główne MSI dla procesorów AMD oraz Intel

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TOP 5 – polecane płyty główne MSI dla procesorów AMD oraz Intel

 0