Tani zasilacz do komputera: Ranking TOP 5 - 2021

Tani zasilacz do komputera: Ranking TOP 5 - 2021

Jaki tani zasilacz kupić? Ranking TOP 5 polecanych modeli w 2021

Na zasilaczu komputerowym się nie oszczędza! Zapewne to już kiedyś słyszeliście i poniekąd to prawda, ale... nie zawsze. Można bowiem kupić tani i dobry zasilacz do komputera, nie nadwyrężając ustalonego wcześniej budżetu. Oczywiście koniecznie trzeba się wystrzegać jednostek z tak zwanej czarnej listy zasilaczy, co wymaga czytania kolejnych artykułów poświęconych temu tematowi. Dziś skupimy się właśnie na tym problemie i zaprezentujemy kilka tanich zasilaczy (do 200 i 250 zł), w które warto zainwestować w przypadku budowania nowej maszyny - nie tylko do gier. Gorąco zachęcamy też do zapoznania się z działem testów zasilaczy, gdzie znalazły się nie tylko konstrukcje tanie i opłacalne, ale także te lepsze, kosztujące nierzadko ponad 500 zł. A więc jaki zasilacz za 200 zł kupić, by ten posłużył długie lata?

Jaki zasilacz kupić za 200 zł czy 250 zł, by był solidny i służył latami? 

Jaki wybrać zasilacz do komputera? Co warto wiedzieć i czego się wystrzegać.

Tani zasilacz to nie zawsze czarna lista

To, że zasilacz do komputera jest tani, nie oznacza wcale, że automatycznie będzie złą jednostką z czarnej listy zasilaczy. Tanio nie zawsze oznacza, że producenci oszczędzają na wszystkim i naciągają specyfikację sprzętu do granic możliwości, co daje w efekcie zły zasilacz. Nie w każdej sytuacji musimy też rozglądać się za modelami z wyższej półki, więc w sklepach znajdziemy sporo niedrogich zasilaczy godnych uwagi, jednocześnie oferujących dobre parametry, wykonanie i elektronikę ze średniej półki.

SilentiumPC Vero L3 700W

Jaki tani zasilacz do komputera?

Tani i dobry zasilacz do komputera? To możliwe, o ile nie będziemy szukać skrajnie małowartościowych modeli za przysłowiowe 100 zł. Przede wszystkim należy określić, jakie komponenty będą zasilane i jaki jest szacowany pobór mocy (do tego celu można użyć kalkulatora mocy zasilacza). Wybierając nieco tańszy model, warto brać pod uwagę nie tylko moc znamionową, ale i łączną obciążalność mocową dla linii 12 V. Zapas mocy zawsze jest wskazany, ale bez przesady. Zasilacz o mocy 450-600 W zasili większość popularnych procesorów i kart graficznych z jednym złączem zasilania PCI-E 8-pin, np. GeForce RTX 3060. 

Sprawność energetyczna w tanim zasilaczu

W kwocie do 250 zł należy się spodziewać sprawności energetycznej potwierdzonej certyfikatem 80 PLUS Bronze i raczej stałego okablowania (niemodularnego). Jeśli chodzi o elektronikę, możemy się spodziewać chińskich lub tajwańskich kondensatorów ze średniej półki, a jeśli chodzi o topologię, to na stronie wtórnej znajdziemy niezależną regulację napięć i coraz częściej przetwornice DC-DC. Regulacja grupowa nadal jest stosowana w zasilaczach do 200 zł i w przypadku taniego komputera do biura czy podstawowych czynności (komputer bez dedykowanej karty graficznej lub z kartą graficzną niewymagającą dodatkowego zasilania, jak GeForce GT 710) oraz mocy rzędu 350-450 W, taki zasilacz możemy zastosować, aczkolwiek warto wybierać tańsze modele znanych producentów. Okres gwarancyjny waha się w tej klasie zasilaczy w zależności od producenta od 2 do maksymalnie 5 lat.

Nie wiesz, czym się kierować i jaki zasilacz wybrać? Jaka moc będzie odpowiednia dla Twojego komputera? Wszystkiego dowiesz się z poradnika:

 Jaki wybrać zasilacz do komputera? Co warto wiedzieć i czego się wystrzegać.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tani zasilacz do komputera: Ranking TOP 5 - 2021

 0