Najlepsze karty graficzne 2022 – TOP 10

Najlepsze karty graficzne 2022 – TOP 10

Rynek kart graficznych nieustannie się rozwija, choć aktualna sytuacja ukazuje w jakiej kropce zostali postawieni użytkownicy gamingowych pecetów, który nie mają do wydania dużej ilości pieniędzy. W 2022 roku byliśmy świadkami premier kart opartych o architekturę Ada Lovelace pod postacią GeForce’a RTX 4090 oraz GeForce’a RTX 4080 i choć odpowiedź ze strony AMD była dość szybka, bo w tym samym okresie czerwoni zdołali wypuścić na rynek Radeony RX 7000, producent nie zdołał odebrać korony króla wydajności NVIDII. Niestety w tym samym czasie nie zobaczyliśmy bardziej budżetowych konstrukcji, dlatego i w tym zestawieniu takowych nie znajdziemy. Na jakie GPU warto zatem postawić i dlaczego?

Od jakiegoś czasu, co miesiąc, publikujemy analizę sytuacji na rynku GPU. Jeśli poniższe konstrukcje są dla ciebie poza zasięgiem lub chcesz przeznaczyć pieniądze na nieco słabszy model karty graficznej, zainteresuj się ostatnim zestawieniem, w którym szczegółowo opisujemy, na jaki konkretnie model warto się zdecydować w tym miesiącu. Ostatnia analiza jest ze stycznia. Wróćmy jednak do aktualnie poruszanego tematu, czyli najlepszych kart graficznych 2022.

 

Najlepsze karty graficzne 2022 – TOP 10

  • MSI Radeon RX 6950 XT GAMING X TRIO
  • ASUS TUF GAMING Radeon RX 7900 XTX OC
  • PowerColor Radeon RX 7900 XTX Red Devil
  • KFA2 GeForce RTX 3090 Ti HOF
  • ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC
  • ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4090 OC
  • KFA2 GeForce RTX 4070 Ti SG (1-Click OC)
  • MSI GeForce RTX 4080 SUPRIM X
  • MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X
  • Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC

 

MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X – topowa wersja topowej karty

GeForce RTX 4090 MSI Suprim X

GeForce RTX 4090 pokazał, jak ogromną wydajność mogą dziś zaoferować „Zieloni” w najwyższej półce cenowej. MSI wykorzystał ten fakt do tego, by stworzyć bezkompromisową kartę graficzną z serii Suprim X, czyli GeForce RTX 4090 MSI Suprim X. Wysokiej klasy chłodzenie bez problemu radzi sobie tutaj ze schłodzeniem tak prądożernego rdzenia, pamięci VRAM i układu zasilania VRM, i robi to utrzymując bardzo dobrą kulturę pracy. Mieliśmy już przyjemność testować tę konkretną wersję GPU i otrzymała od nas niemal pełny zestaw odznaczeń. Chwaliliśmy za wysokiej klasy chłodzenie i design, całkiem niezłe możliwości OC, doskonałą kulturę pracy i niskie temperatury, wsparcie dla podświetlenia LED RGB oraz to, czym charakteryzuje się RTX 4090 ogólnie – wydajność, sporo nowości w architekturze, 24 GB VRAM, DLSS 3 i RT oraz sprzętowy koder wideo AV1.

W pudełku wraz z kartą graficzną, oprócz standardowej makulatury i przejściówki zasilającej, znajdziemy też podpórkę oraz podkładkę pod mysz. Względem wersji referencyjnej (Founders Edition) MSI Suprim X oferuje nieco podniesiony zegar Boost, wynoszący w tym wypadku 2625 MHz. Warto jednak dodać, rzeczywiste taktowanie w jednym z testów wyniosło nawet 2745 MHz na ustawieniach domyślnych, a po OC było to już aż 2955 MHz. W ogólnym rozrachunku taki zabieg pozwolił na zwiększenie wydajności ogólnej w grach wideo na poziomie ok. 6,3%, czyli wynik całkiem przyzwoity, zważywszy na to, że zastosowane chłodzenie poradziło sobie z OC wyśmienicie. Jeśli szukasz zatem bezkompromisowej wydajności i jakości wykonania, koniecznie zainteresuj się konstrukcją MSI Suprim X.

Kartę graficzną MSI GeForce RTX 4090 Suprim X kupisz najtaniej na Ceneo.pl

MSI GeForce RTX 4080 SUPRIM X – topowa jakość wykonania

GeForce RTX 4080 MSI Suprim X

O wersji Suprim X dla kart bazujących na architekturze Ada Lovelace opowiedzieliśmy już w trakcie opisywania GeForce’a RTX 4090 Suprim X od MSI. Zastosowane chłodzenie w GeForce RTX 4080 MSI Suprim X jest identyczne, a zatem należy spodziewać się tego, do czego doszliśmy w trakcie testowania tegoż układu. W recenzji chwaliliśmy ją niezłe możliwości OC (wzrost na poziomie ponad 7% względem ustawień fabrycznych), bardzo solidne chłodzenie, gwarantujące uzyskanie niskich temperatur i niemal bezkompromisowej kultury pracy, wysoką jakość wykonania, interesujący design oraz podświetlenie LED z RGB. W dzień publikacji testu, za MSI Suprim X musieliśmy zapłacić ok. 7689 zł. Dziś ten sam układ do kupienia jest niemal od ręki za ok. 7099 zł. Jeśli zatem szukacie doskonałego wariantu dla tego modelu karty graficznej, MSI Suprim X was nie zawiedzie.

Kartę graficzną MSI GeForce RTX 4080 Suprim X kupisz najtaniej na Ceneo.pl

MSI Radeon RX 6950 XT GAMING X TRIO - potrójna moc czerwonych

MSI Radeon RX 6950 XT GAMING X TRIO

MSI znany jest z tworzenia wysokiej klasy wersji konkretnych modeli GPU zarówno po stronie NVIDII, jak i AMD. Nie inaczej było w wypadku Radeona RX 6950 XT Gaming X Trio, który to kontynuował wprowadzony wiele lat temu standard Gaming. Usprawiony system chłodzenia TRI FROZR z trzema wentylatorami TORX Fan 4.0, rozbudowanym radiatorem i bezpośrednio stykającymi się z rdzeniem krzemowym rurkom cieplnym z powodzeniem radzi sobie z relatywnie prądożerną konstrukcją „Czerwonych”, a przy tym oferuje niemal bezkompromisową kulturę pracy.

Radeon RX 6950 XT nie jest i nigdy nie był najwydajniejszą kartą graficzną, ale opisywany model po prostu musiał się tutaj znaleźć. Bardzo podobną wydajność prezentuje również zdecydowanie tańszy dziś Radeon RX 6900 XT i jeśli nie masz w planach wydawać 7000+ zł na GPU, warto zainteresować się tym wariantem. Względem wersji referencyjnej, Gaming X Trio oferuje nieco podniesiony zegar Boost na poziomie 2454 MHz (2310 MHz oferuje referent), a zatem liczyć można na nieco wyższą wydajność zaraz po wyjęciu z pudełka. Według recenzji Techpowerup, podczas wytężonej pracy w grach komputerowych, chłodzenie bez problemu radzi sobie z utrzymaniem temperatury w ryzach, a przy tym generuje zaledwie 31,4 dBA hałasu. Jest to w wielu przypadkach mniej niż wynosi tło w pomieszczeniu. Karta jest zatem bardzo cicha zarówno w spoczynku (tryb półpasywny), jak i wymagających zadaniach.

Kartę graficzną MSI Radeon RX 6950 XT GAMING X TRIO kupisz najtaniej na Ceneo.pl

ASUS TUF GAMING Radeon RX 7900 XTX OC – znakomity układ chłodzenia w nowej karcie graficznej

Pod koniec 2022 roku na rynku pojawiły się nowe karty graficzne NVIDII oraz AMD. Mieliśmy przyjemność testować kilka konkretnych wariantów danego modelu, a jednym z lepszych okazał się być ASUS TUF Gaming dla Radeona RX 7900 XTX. Pomimo tego, że układ nie może się równać z kartami graficznymi RTX 4090, nadal prezentuje bardzo wysoką wydajność w zastosowaniach rozrywkowych. Sprzęt w recenzji zdobył 4,5/5 gwiazdek oraz odznaczenia rekomendacji i „kultura pracy”, co tylko udowadnia, z jak dobrym systemem mamy tu do czynienia. Solidne chłodzenie gwarantuje bowiem niskie temperatury i niski generowany hałas, a jeśli dodamy do tego stylowy i elegancki design oraz subtelne podświetlenie LED RGB, z całą pewnością możemy ten wariant polecić.

Po uśrednieniu wyników Radeon RX 7900 XTX pokonuje GeForce’a RTX 4080 o ok. 7% w grach w rozdzielczości 4K (w rasteryzacji). W tym samym czasie jednak nie prezentuje tak wysokiej wydajności w śledzeniu promieni, bo po włączeniu takich efektów oferuje wydajność na poziomie między GeForce RTX 3080 Ti, a RTX 3090 Ti. Należy zatem pamiętać, że decydując się na obojętnie jaki wariant RX-a 7900 XTX, nie poszalejemy w RT. Jeśli jednak się zdecydujesz, warto sięgnąć właśnie po wariant ASUS TUF GAMING, ponieważ oferuje niezwykle solidny układ chłodzenia wysokiej jakości.

Kartę graficzną ASUS TUF GAMING Radeon RX 7900 XTX OC kupisz najtaniej na Ceneo.pl

PowerColor Radeon RX 7900 XTX Red Devil – nie taki diabeł straszny

PowerColor Radeon RX 7900 XT Red Devil

Bezpośrednim konkurentem dla opisywanego wcześniej ASUS TUF GAMING jest niewątpliwie wariant Red Devil od znanego producenta autorskich wersji kart graficznych AMD Radeon, czyli PowerColor. Producent poszedł na całość, jeśli chodzi o zastosowany układ chłodzenia. Nie tylko znakomicie się prezentuje, ale również pozwala utrzymać, bądź co bądź prądożerne jądro krzemowe w ryzach. Znakomita jakość wykonania, ciche, efektywne chłodzenie z efektownym, „diabelskim” podświetleniem powinno zaspokoić potrzeby wszystkich entuzjastów sprzętu komputerowego.

PowerColor Red Devil oferuje półpasywną pracę, wsparcie dla podświetlenia ARGB, wysokiej klasy wentylatory, dwuczęściowy radiator połączony ośmioma, dodatkowo niklowanymi rurkami cieplnymi o średnicy 6 mm, 11+3+1-fazową sekcja zasilania zapewniającą czystą energię elektryczną, aluminiową płytka usztywniająca i podwójny BIOS (OC + Silent). Rdzeń w tym wypadku taktowany jest zegarem (w trybie Boost) rzędu 2563 MHz.

Kartę graficzną PowerColor Radeon RX 7900 XTX Red Devil kupisz najtaniej na Ceneo.pl

KFA2 GeForce RTX 3090 Ti HOF – sława dla wybranych

KFA2 GeForce RTX 3090 Ti HOF

KFA2 to jeden z najbardziej rozpoznawanych na naszym rynku producentów autorskich wersji kart graficznych NVIDIA GeForce. Mieliśmy wiele poszczególnych modeli w testach i nie inaczej potoczyła się sprawa flagowego modelu minionego roku (nie licząc najnowszej architektury) za sprawą GeForce’a RTX 3090 Ti w wersji Hall of Fame. Nie ukrywamy, że układ ten należy do absolutnej czołówki najbardziej rozbudowanych układów na rynku i znakomicie udowadniają to już po otwarciu pudełka, w którym znajdziemy (oprócz oczywiście samej karty) składaną podpórkę, rękawiczki z motywem HOF oraz… wyświetlacz LCD do montażu na karcie.

GeForce RTX 3090 Ti KFA2 Hall of Fame doskonale nada się do zestawów komputerowych o białej kolorystyce. W recenzji chwaliliśmy go za bardzo dobry zestaw chłodzenia, dobrą kulturę pracy i temperatury, wysoką jakość wykonania i piękny wygląd, podświetlenie RGB z opcją synchronizacji z płytą główną, ciekawy zestaw akcesoriów (szczególnie wyświetlacz) i oprogramowanie Hall of Fame AI ze wsparciem dla urządzeń mobilnych. Tak, jak zawsze jednak, różnice w wydajności względem wersji Founders Edition (i notabene każdą inną) są symboliczne. Zwiększeniu uległ zegar rdzenia w trybie Boost, który wynosi w tym wypadku nie 1890 MHz, ale 1920 MHz. Zaskoczenia nie ma również w kwestii OC i choć 2100 MHz to dobry wynik, średni wzrost wydajności w grach to średnio 5,2%. Tak czy owak, w dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkim układ chłodzenia i wygląd, a tego KFA2 HOF odmówić po prostu nie można.

ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC - cisza i spokój

GeForce RTX 4080 ASUS TUF Gaming

Nowe karty graficzne wykorzystujące architekturę Ada Lovelace zostały – pomimo horrendalnie wysokich cen – ciepło przyjęte przez recenzentów branżowych. GeForce RTX 4090 pokazał, jak powinna wyglądać wydajność w kontekście absolutnego topu i choć RTX 4080 do tego poziomu nie dobije nigdy, nadal prezentuje fenomenalne możliwości. Jednym z polecanych wariantów GeForce’a RTX 4080 jest niewątpliwie ASUS TUF Gaming, którego omawialiśmy już przy okazji opisywania Radeona RX 7900 XT.

GeForce RTX 4080 ASUS TUF Gaming należy do ścisłej czołówki, jeśli chodzi o jakość wykonania, design oraz możliwości utrzymania dość prądożernego rdzenia krzemowego AD103. W naszej recenzji układ zdobył 4,5/5 gwiazdek wraz z odznaczeniem „Kultura pracy” oraz rekomendacją. Chwaliliśmy za bardzo solidne chłodzenie, niskie temperatury i doskonałą kulturę pracy, dobrą jakość wykonania i stonowany wygląd, subtelne podświetlenie LED z RGB oraz wszystko to, co oferuje każdy dostępny RTX 4080, czyli RT, DLSS 3, wysoką wydajność w RT, 16 GB VRAM i sprzętowe wsparcie dla kodeka AV1.

Zegar Boost dla wersji ASUS TUF Gaming wynosi 2595 MHz, a zatem jest o 90 MHz wyższy od Founders Edition, czyli wariantu referencyjnego. Nie jest to duża różnica i właściwie przez człowieka niezauważalna, ale takie mamy dziś realia, gdzie żadna wersja konkretnego modelu karty graficznej nie odznacza się dużo wyższą wydajnością względem wariantu Founders Edition. Tak czy owak, układ ten zaprezentował się z oczekiwanej strony, jeśli chodzi o OC. Wzrost klatek na sekundę w grach wideo z tego powodu wyniósł ok. 6%. Jeśli zatem szukasz RTX-a 4080 w dobrej wersji, ASUS-em TUF GAMING powinieneś zainteresować się w pierwszej kolejności.

Kartę graficzną ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC kupisz najtaniej na Ceneo.pl

ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4090 OC – mocarz z najwyższej półki

GeForce RTX 4090 ASUS TUF Gaming

Kolejny ASUS w naszym zestawieniu i kolejny TUF GAMING. To tylko udowadnia, jak dobry jest to układ. Wcześniej omówiliśmy ten wariant przy okazji opisywania Radeona RX 7900 XTX oraz GeForce’a RTX 4080, a teraz przyszedł czas na najwydajniejszą kartę graficzną dla graczy, czyli RTX-a 4090. W naszym teście układ ten uzyskał 4,5/5 gwiazdek, odznaczenie „Kultura pracy” oraz rekomendację. Jest o bezapelacyjnie najszybsze GPU i zastosowanie bardzo solidnego chłodzenia jest jak najbardziej na miejscu. Chwaliliśmy go za niezłe możliwości OC (6% wzrostu wydajności), bardzo solidne chłodzenie, odpowiadające za niskie temperatury i doskonałą kulturę pracy, dobrą jakość wykonania i stonowany wygląd oraz subtelne podświetlenie LED RGB.

Względem referencyjnego RTX-a 4090, ASUS TUF GAMING (oprócz układu chłodzenia) oferuje jedynie zwiększony zegar Boost, wynoszący 2565 MHz (o 45 MHz wyższy) i oczywiście nie jest to różnica, która powinna przechylić szalę zwycięstwa, ASUS TUF doskonale poradził sobie nawet w najbardziej wymagającym scenariuszu. Jeśli zatem szukasz bardzo dobrej wersji tego modelu karty graficznej, jak najbardziej warto zainteresować się ASUS TUF GAMING.

Kartę graficzną ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4090 OC kupisz najtaniej na Ceneo.pl

KFA2 GeForce RTX 4070 Ti SG (1-Click OC) - najlepsza karta graficzna za ok. 4300 zł

KFA2 GeForce RTX 4070 Ti SG

RTX 4070 Ti swoją premierę miał na początku 2023 roku, ale ze względu na to, że układ ten miał pojawić się pod postacią RTX-a 4080 12 GB nieco ponad miesiąc wcześniej uznaliśmy, że powinien pojawić się w niniejszym zestawieniu. Jest to trzecia z kolei karta bazująca na architekturze Ada Lovelace i solidny konkurent dla wydanych nieco wcześniej Radeonów RX 7000. Pomimo tego, że nadal mowa o karcie za 799 USD, czyli naprawdę drogiej, podczas recenzji nie widzieliśmy tak naprawdę dla niej żadnej lepszej alternatywy.

Wersja GeForce RTX 4070 Ti KFA2 SG (Serious Gamer) to kompleksowe rozwiązanie. W recenzji chwaliliśmy tę wersję za całkiem niezłe możliwości OC (średnio ok. 6-7% przyrostu FPS w grach wideo), solidne chłodzenie, oferujące niskie temperatury i rozsądną kulturę pracy, jakość wykonania, ciekawy design oraz podświetlenie LED ARGB z opcją synchronizacji z płytą główną. Dodatkowo KFA2 SG RTX 4070 Ti współpracuje z funkcjonalnym oprogramowaniem Xtreme Tuner Plus ze wsparciem dla urządzeń mobilnych.

Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC – coś dla fanów ciszy i światełek

Palit ostatnimi czasy nie próżnuje, jeśli chodzi o jakość wykonania. Autorskie wersje tego producenta nie sprowadzają się jednak wyłącznie do najbardziej oklepanych schematów, a jego warianty konkretnych modeli GPU odznaczają się nietuzinkowym designem. Tak też się stało przy okazji tworzenia RTX-a 4090 w wariancie GameRock OC, bo drugiej takiej karty u konkurencji znaleźć nie sposób. Kartę w naszej recenzji chwaliliśmy za całkiem niezłe możliwości OC (średni wzrost wydajności w grach nawet na poziomie ok. 5,6%), solidny układ chłodzenia, zapewniający niskie temperatury i dobrą kulturę pracy, wysoką jakość wykonania i interesujący design oraz podświetlenie LED z ARGB.

Nie da się ukryć, że w Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC podświetlenie odgrywa znaczącą rolę, bo o subtelności tutaj mowy być nie może. Szczególnie dobrze zaprezentuje się w orientacji pionowej w obudowach szklanych. Cały front został bowiem pokryty przezroczystym kawałkiem akrylu, potęgującym efekt wielobarwnej iluminacji. Jeśli zależy ci właśnie na takim, a nie innym wyglądzie, wersja GameRock OC przypadnie ci do gustu.

Kartę graficzną Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC kupisz najtaniej na Ceneo.pl

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najlepsze karty graficzne 2022 – TOP 10

 0