Najlepsze obudowy komputerowe 2022. Ranking TOP 10

Najlepsze obudowy komputerowe 2022. Ranking TOP 10

Obudowa komputerowa to często pomijany element podczas składania nowego komputera. Jasne, można wszystkie komponenty wrzucić nawet do kartonowego pudła, a następnie umieścić pod biurkiem, ale przez ostatnie kilka lat element ten nie pełni wyłącznie funkcji zebrania wszystkiego do jednej kupy. Dla wielu – a dla niektórych w szczególności – obudowa pełni integralną cześć wyposażenia stanowiska i to nie tylko gamingowego. Dziś produkty z tego segmentu muszą prezentować się po prostu dobrze, ale podczas wyboru tego elementu nie powinniśmy bagatelizować też podstaw, czyli funkcjonalności ogólnej. W 2022 powstało wiele ciekawych konstrukcji, ale jako że na rynku tym starsze rozwiązania nadal radzą sobie bardzo dobrze postanowiliśmy, że wybierzemy najlepsze według nas obudowy, które w ubiegłym roku były (i nadal są) dostępne do kupienia. Z tego też względu na liście znajdziesz obudowy, które mają już na karku kilka lat, ale nadal są godne polecenia.

 

 

Najlepsze obudowy 2022 – TOP 10

 • SilentiumPC Armis AR1
 • Genesis Irid 505F
 • Endorfy Regnum 400 Air
 • Lian Li Lancool 205 Mesh TG
 • be quiet! Pure Base 500
 • Phanteks Eclipse P400A DRGB
 • Fractal Design Meshify 2
 • Corsair 4000D Airflow
 • Fractal North
 • Fractal Torrent
   

SilentiumPC Armis AR1 – niedroga i dobra obudowa

SilentiumPC Armis AR1

Armis AR1 nie jest produktem nowym, ale nadal godnym polecenia do typowo budżetowych zestawów komputerowych wyposażonych w nieco mniej energochłonne komponenty. Za ok.159 zł otrzymujemy bowiem funkcjonalne, schludnie prezentujące się pudełko w formacie ATX o niewielkich wymiarach. Pomimo zabudowanego panelu frontowego, SPC stworzył system bocznego przepływu powietrza, standardowo wykorzystujący jeden wentylator 120 mm.

O czystość w środku zadbają umieszczone w newralgicznych miejscach filtry przeciw kurzowi, które będą bezpośrednio osłaniać miejsca na wentylatory. W środku zmieści się karta graficzna nawet o długości 320 mm, a zatem konstrukcje z niskiego bądź średniego segmentu zmieszczą się tam bez problemu. Co ciekawe, pomimo niewielkich gabarytów, na procesorze możemy tutaj zainstalować chłodzenie wieżowe nawet o wysokości 159 mm.

Do obudowy wejdą płyty główne w formatach ATX, microATX oraz Mini-ITX. Zainstalujemy w niej trzy dyski 2,5” oraz 2 dyski 3.5”. Zmieścimy tu w sumie trzy wentylatory (2x 120 mm z przodu i 1x 80/92 mm z tyłu) oraz nawet chłodnicę AiO 120 lub 240 mm na przodzie. Nowoczesna stylistyka na froncie łączy się z nowoczesnym wyposażeniem, na które składają się dwa porty USB 3.2 Gen 1 typu A. W cenie ok. 159 zł Armis AR1 to świetny wybór.

Obudowę SilentiumPC Armis AR1 kupisz najtaniej na Ceneo.pl

Genesis Irid 505F – przewiewna i niedroga obudowa w nowym wydaniu

Genesis Irid 505F

Nową wersję obudowy, czyli Genesis Irid 505F, mieliśmy już przyjemność dla was przetestować w grudniu 2022 r i musimy przyznać, że nieco nas zaskoczyła – oczywiście pozytywnie. Zacznijmy może z grubej rury, ponieważ za wszystkie opisane niżej funkcje musimy zapłacić zaledwie 319 zł, co czyni obudowę niesłychanie opłacalnym wyborem. W recenzji chwaliliśmy ją za wydajny system chłodzenia, na który składa się aż pięć fabrycznie zainstalowanych wentylatorów Genesis Oxial 120 mm o długiej żywotności 50 tys. godzin oraz przewiewny, meshowy front. Chwaliliśmy również za przemyślane, przestronne wnętrze, aż cztery porty USB na przednim panelu, kompatybilność z grubymi radiatorami i AiO 360 mm, strategicznie umieszczone, przydatne filtry przeciwkurzowe oraz prostotę montażu.

Do samej obudowy wejdzie naprawdę sporo rzeczy. Zmieścimy tutaj płyty główne ATX, microATX lub Mini-ITX, aż 7 dysków 2.5” lub 5 dysków 2,5” i 2 dyski 3,5”, kartę graficzną o długości nawet 380 mm, chłodzenie wieżowe CPU o wysokości do 165 mm oraz aż sześć wentylatorów (pięć już jest zainstalowanych fabrycznie). Jeśli zatem szukacie funkcjonalnej i świetnie wycenionej obudowy, Genesis Irid 505F was nie zawiedzie.

Obudowę Genesis Irid 505F kupisz najtaniej na Ceneo.pl

Endorfy Regnum 400 Air - wydajność i niska cena

Endorfy Regnum 400 Air

Endorfy Regnum 400 Air to całkiem nowa obudowa marki powstałej w 2022 roku z połączenia SilentiumPC oraz SPC Gear. Swoją budową bardzo przypomina jedną z najbardziej rozchwytywanych obudów ubiegłych lat, czyli Regnum RG6V TG od SilentiumPC i w sumie nie dziwimy się, że podobny projekt powstał już pod logo Endorfy.

Endorfy Regnum 400 Air to pojemna konstrukcja o wymiarach 472 x 220 x 442 mm, a zatem bez problemu pomieści wszystko, czego potrzebuje zestaw komputerowy ze średniej półki cenowej. Wyposażono ją w cztery wentylatory Stratus z regulacją prędkości obrotowej PWM, co wraz z meshowym frontem zagwarantuje niskie temperatury oraz wysoką kulturę pracy. Miejsca jest tyle, że bez kłopotów umieścimy w niej chłodnice AiO 360 lub 280 mm (280 mm zmieści się nawet na górze).

Do obudowy włożyć można płyty główne w formacie ATX, microATX i ITX. Zmieścimy tam kartę graficzną o długości do 360 mm, chłodzenie wieżowe o wysokości 162 mm, aż 8 wentylatorów (w sumie) oraz 2 dyski 2,5” i 2 dyski 3,5”. Na froncie znajdziemy też dwa wejścia USB 3.2 Gen.1. W cenie ok. 389 zł Regnum 400 Air to bardzo dobry wybór.

Obudowę Endorfy Regnum 400 Air kupisz najtaniej na Ceneo.pl

Lian Li Lancool 205 Mesh C - dla fanów światełek

Lian Li Lancool 205 Mesh TG

Lian Li znany jest przede wszystkim z wyprodukowania znakomitej obudowy O11 Dynamic, idealnie nadającej się do wszelkich zestawów komputerowych z górnej półki cenowo-wydajnościowej. Producent ma jednak kilka naprawdę dobrych rozwiązań w nieco niższym segmencie i Lancool 205 w wersji Mesh C jest tego doskonałym przykładem.

Obudowa przede wszystkim bardzo dobrze się prezentuje, a to dzięki meshowemu frontowi i bocznemu panelowi z hartowanego szkła. Dość kompaktowe wymiar rzędu 205 x 415 x 485 mm nie przeszkadzają w zagospodarowaniu ogromnej przestrzeni w środku. Zmieścimy tam bowiem płyty w formacie ATX, M-ATX oraz Mini-ITX, a także po 2 wentylatory 140 mm na przodzie i górze oraz 1 wentylator 120 mm na tylnym panelu. Fabrycznie zamontowano w niej trzy – ze wsparciem dla podświetlenia ARGB.

Do obudowy można zamontować GPU o długości do 350 mm, chłodzenie procesora o wysokości do 160 mm, 4 dyski 2,5” lub 2x 2,5”+2x 3,5” i oferuje 7 slotów rozszerzeń. W newralgicznych miejscach nie zabrakło też filtrów przeciw kurzowi, a na froncie nowoczesnej łączności – USB-C i 2x USB 3.0. Obudowa nie należy do najtańszych, ponieważ kosztuje ok. 500 zł, ale jeśli szukacie właśnie czegoś z tego przedziału cenowego, warto się tą konstrukcją zainteresować.

Obudowę Lian Li Lancool 205 Mesh C kupisz najtaniej na Ceneo.pl

be quiet! Pure Base 500 - bezkompromisowa cisza

Be quiet! Pure Base 500

Już na starcie należy wspomnieć, że cisza zależna jest przede wszystkim od pracy wentylatorów, których w tej obudowie znajdziemy w standardzie dwa (2x 140 mm) oraz ich jakości wykonania. O jakości be quiet! Nie trzeba się rozpisywać, bo niemiecki producent od dawna jest z tego znany. W obudowie znajdziemy dużo przestrzeni na kartę graficzną o długości maksymalnie 369 mm oraz chłodzenie procesora o wysokości nawet 190 mm.

Maksymalnie zainstalować możemy w niej 6 wentylatorów, ale należy pamiętać, że opcje mogą się wzajemnie wykluczać – 3x 120 lub 2x 140 mm na front, 1x 120/140 mm na tył i 2x 120/140 mm na górę. Na przodzie znajdzie się też miejsce na 360 mm chłodnicę do systemów chłodzenia cieczą, co również cieszy. 240 mm natomiast wejdzie na górę, a 140 mm na tył. Jest też zestaw filtrów antykurzowych, maty wyciszające (a jakże!) i podkładki antywibracyjne.

Obudowę be quiet! Pure Base 500 kupisz najtaniej na Ceneo.pl

Phanteks Eclipse P400A DRGB - topowe podświetlenie RGB

Phanteks Eclipse P400A DRGB

Za nieco poniżej 500 zł zakupić można bardzo dobrą konstrukcję, która przeszła istną metamorfozę. Otóż Phanteks zdecydował się dorzucić meshowy front do jednej ze swoich obudów zaprojektowanych wcześniej i udowodnił, jak ogromne znaczenie w wydajnych komputerach ma przepływ powietrza. Obudowę wyróżnia ciekawy design i ciemna kolorystyka, choć nie obyło się tutaj bez dodatku w postaci podświetlenia RGB sterowanym za pomocą dedykowanego kontrolera.

Obudowa mierzy 465 x 210 x 470 mm, a zatem mowa całkiem sporej wersji midi tower. W środku zmieści się karta graficzna o długości nawet 420 mm wraz z wieżowym chłodzeniem o wysokości maksymalnej 160 mm, dwa dyski 2,5” i 3,5” oraz płyty główne w formacie ATX, microATX, Mini-ITX i EATX do 272 mm szerokości.

Znajdziemy tu trzy fabrycznie zainstalowane wentylatory 120 mm z podświetleniem DRGB, choć nie zabrakło możliwości zamontowania kolejnych. Na froncie i na górzę zmieszczą się 3x 120 lub 2x 140 mm, a na tyle 1x 120 mm. Jeśli chodzi o AiO, obudowa również odznacza się dobrą funkcjonalnością. Bez problemu zmieści 360 mm radiator na froncie i 280 mm radiator na górze.

Obudowę Phanteks Eclipse P400A DRGB kupisz najtaniej na Ceneo.pl

Fractal Meshify 2 TG - Znana i uznana konstrukcja

Fractal Design Meshify 2 TG

Konstrukcji tej chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, bo obudowa Meshify pojawiła się już w tylu wpisach i podsumowaniach, że ciężko jest ją pominąć i tym razem. Słusznie, bowiem Fractal Design już od wielu lat produkuje świetnie zaprojektowane i solidnie wykonane pudełka. Po serii wielokrotnie nagradzanych, wyciszanych Define, szwedzka firma wypuściła na rynek przewiewne Meshify. Z tego też względu konstrukcja znalazła się w zestawieniu, choć warto tutaj wspomnieć, że na rynku znajdziemy jej wiele wariantów.

Brak RGB, schludny wygląd z meshowym frontem i przyciemnianą taflą szkła hartowanego prezentuje się wyśmienicie. Jakość w przypadku obudów idzie przeważnie z parze z wagą, a Meshify 2 o wymiarach 448 x 233 x 538 mm waży 10 kg. W środku znajdziemy dużo miejsca, system aranżacji kabli, filtry przeciw kurzowi i możliwość montażu chłodzenia wodnego. Swoją drogą obudowa przychodzi już z trzema zainstalowanymi wentylatorami 140 mm, a na froncie znajdziemy dwa porty USB 3.0 oraz dodatkowy port USB-C.

Obudowę Fractal Meshify 2 TG kupisz najtaniej na Ceneo.pl

Corsair 4000D Airflow – poczuj wiatr w obudowie

Corsair 4000D Airflow

Corsair 4000D Airflow to nie jest obudowa młoda, bo ma już kilka lat na karku. W 2022 roku była jednak chętnie wybierana do zestawów komputerowych opartych o wydajne podzespoły komputerowe, które muszą mieć zagwarantowany odpowiedni przepływ powietrza. Takowym właśnie może pochwalić się aktualnie opisywana konstrukcja. W połączeniu z subtelnym wyglądem i minimalistyczną, ciemną stylistyką sprawdzi się na stanowiskach nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Ważąca niemal 8 kilogramów i mierząca 466 x 230 x 453 mm obudowa pomieści w środku całkiem sporo, bo oprócz standardowych płyt głównych w formacie ATX, microATX i Mini-ITX, znalazło się miejsce również dla Extended ATX. Co oprócz tego? Karta graficzna o długości do 360 mm, chłodzenie wieżowe CPU do 170 mm, wnęki dla dysków 2,5-, i 3,5-cala (po dwie sztuki), 9 slotów rozszerzeń, 6 wentylatorów 3x 120 lub 2x 140 mm na froncie, 1x 120 mm na tyle i 2x 120/140 mm na górze (fabrycznie zamontowano tu jednak tylko dwa) oraz pełny pakiet kompatybilności z chłodzeniem AiO. W środku zmieści się nawet radiator 360 mm na froncie i 280 mm na górze.

Obudowę Corsair 4000D Airflow kupisz najtaniej na Ceneo.pl

Fractal North – styl ponad wszystko

Fractal North

Jeśli męczą cię już typowo gamingowe, schludne, bo schludne konstrukcje i chcesz stworzyć stanowisko, którego nie powstydziłaby się nawet wysokiej klasy korporacja, Fractal przygotował coś specjalnie na tę okazję. North to zupełnie nowa konstrukcja, dostępna w wariancie białym bądź czarnym, która na tle konkurencji odznacza się znakomicie wyglądającym panelem frontowym wykonanym z podłużnych, drewnianych elementów stylistycznych, ukrywających miejsce instalacji filtrów przeciwkurzowych i wentylatorów.

Fractal North dostępny jest (oprócz dwóch wersji kolorystycznych) w wariancie z meshową siatką z boku lub panelem z hartowanego szkła. Jest niewielką (469 x 215 x 447 mm), ważąca 7,6 kg skrzynką typu midi Tower, do której zmieści się całkiem sporo komponentów. Na przodzie umieścić można dwa 140-mm lub trzy 120-mm wentylatory i radiator AiO 360 mm, na górze dwa 140/120-mm lub radiator 240 mm oraz – w wersji z meshowym panelem bocznym – dwa wentylatory 140-mm lub 120-mm z boku.

W środku zmieści się także GPU o długości 355 mm, chłodzenie wieżowe o wysokości do 170 mm oraz płyta główna w formacie ATX, m-ATX lub Mini-ITX. Zachowano tutaj typową dla Fractala jakość wykonania, a zatem jeśli szukasz całkiem funkcjonalnej obudowy, która nie oszpeci twojego wysokiej jakości biurka, zainteresuj się North.

Obudowę Fractal North kupisz najtaniej na Ceneo.pl

Fractal Torrent – przewiewna i przestronna

Fractal Torrent

Przewiewne obudowy mają ze sobą wspólną jedną rzecz, ale Torrent wybija się przed szereg, jeśli spojrzymy na temperatury podzespołów w środku (via. Gamers Nexus). Wszystko to za sprawą otwartego frontu i pięciu zainstalowanym już, znakomitym wentylatorom. Dwa z nich to 180 mm monstra, które zostały przydzielone na przód, ale nie zabrakło też miejsca dla bardziej standardowych, trzech 140 mm zainstalowanych na dole. Obudowa, jak na midi towera, jest względnie duża. Ma 530 x 242 x 544 mm i waży ponad 11 kilogramów.

W środku znajdziemy dużo przestrzeni, system aranżacji kabli, filtry przeciwkurzowe i HUB dla wentylatorów. Można się w jej wypadku pokusić też o instalację systemu chłodzenia wodnego, choć testy wielu redakcji udowodniły, że w standardowej konfiguracji, Fractal Design Torrent już jest topową obudową, jeśli weźmiemy przez pryzmat właśnie temperatury zainstalowanych komponentów w środku. Cena niestety do niskich nie należy, bo kosztuje aktualnie ponad 1000 zł. To dużo, nawet na dzisiejsze czasy, ale jak to mówią – za jakość się płaci. Co ciekawe, Fractal Torrent można zakupić nawet w wersji Compact i Nano.

Obudowę Fractal Torrent kupisz najtaniej na Ceneo.pl

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najlepsze obudowy komputerowe 2022. Ranking TOP 10

 0