Najlepsze zestawy RAM 2021/2022 - Top 5

Najlepsze zestawy RAM 2021/2022 - Top 5

W 2021 roku na łamach ITHardware pojawiło się sporo testów zestawów pamięci RAM. W tym też roku do redakcji dotarły pierwsze pamiątki DDR5, które wraz z platformą Alder Lake zapoczątkowały kolejne wzrosty wydajności na rynku procesorów i RAM. Dziś mamy dla Was ciekawe podsumowanie 2021. W artykule pojawią się najlepsze testowane przez nas zestawy, które mogą pochwalić się wydajnością i/lub opłacalnością. Tekst podzieliliśmy oczywiście na kilka kategorii tak, byście mogli bez problemu znaleźć interesujące Was moduły. Należy też wspomnieć, że niekoniecznie są to najlepsze możliwe pamięci RAM na rynku (choć zdarzają się wyjątki), bo najzwyczajniej w świecie nie wszystkie zestawy zostały przez nas przetestowane. W takim razie na jakie moduły się zdecydować? Sprawdźcie!

Pamięć RAM – stosunek ceny do możliwości

Już na początku należy wspomnieć o tym, jak ocenialiśmy poszczególne zestawy, które były przez nas testowane. Przede wszystkim – wydajność. To ona (wraz z możliwościami OC) determinuje końcową ocenę i choć do wyniku doliczyć trzeba też cenę oraz wygląd, jest kwestią najważniejszą. Składa się na to zarówno wydajność na ustawieniach fabrycznych, jak i potencjał OC danych modułów.

Patriot Viper Steel 2x 8 GB DDR4-3600 CL 14 – dla wymagających z realnym budżetem

Jeśli szukacie doskonałych pamięci RAM w kwocie do około 600 zł, to właśnie je znaleźliście. Szczególnie istotna w tym zestawie jest znakomita wydajność przy domyślnych parametrach, choć nie zabrakło też bardzo dobrego potencjału OC, zarówno w kontekście zegarów, jak i timingów. Konkurować z tymi modułami mogą na dobrą sprawę jedynie najbardziej ekstremalne modele znanego producenta G.SKILL, które swoją drogą kosztują dużo więcej niż wspomniane wyżej 600 zł.

W zestawie użyte zostały kości pamięci Samsung B-Die, w rezultacie czego potencjał OC jest wysoki i w zależności od posiadanego przez Was procesora, nie powinno być problemu z uzyskaniem nawet 3800 MHz przy CL 14 lub 4000 MHz przy CL 15. Podobać może się też stonowana stylistyka, bo utrzymane w ciemnych kolorach radiatory sprytnie maskowane są na płycie głównej. Jeśli więc nie rozglądacie się za RGB LED, szczerze polecamy opisywany tu zestaw pamięci.

Alternatywa: Patriot Viper 4 Blackout 2x 8 GB DDR4-4000 CL 19

Crucial Ballistix 2x 8 GB DDR4-3600 CL 16 – budżetowy król opłacalności

Jeśli szukacie czegoś tańszego, budżet napięty i nie wiecie co kupić, warto zainwestować w dobry zestaw od Cruciala. Kości znajdujące się na laminacie to Micron Rev. E, które gwarantują odpowiednie jak na tę klasę modułów osiągi. Po OC z łatwością utrzymują stabilność przy nastawach 3600 MHz CL 15-17-17-32 i napięciu 1,45 V i choć nie jest to oczywiście rekord świata, w tej cenie trudno oczekiwać osiągów znanych z zestawów wyposażonych w kości Samsung B-Die. Są one najzwyczajniej w świecie rozsądne.

Całość pokryta została aluminiowym radiatorem, który dba o niskie temperatury zastosowanych komponentów. Ten ma wysokość 41 mm, dlatego nie będzie problemów z umieszczeniem ich na płycie głównej. Na rynku znajdziecie zestaw w kolorze czerwonym, czarnym lub białym i żadne z nich nie mają podświetlenia RGB LED (aczkolwiek wariant z diodami istnieje, choć jest oczywiście droższy). Koszt zestawu to około 400 zł.

Corsair Dominator Platinum RGB 2x 32 GB DDR5-5200 CL 38 – nowość dla niecierpliwych

Na ITHardware pojawiło się relatywnie mało zestawów DDR5, bo i te do kupienia są od niedawna. W 2022 roku zapewne pokażą się szybsze, tańsze i ogólnie dostępne zestawy pod Alder Lake i choć AMD na konferencji CES 2022 zapowiedziało, że ich platforma z DDR5 pojawi się pod koniec bieżącego roku, prawdziwej rewolucji należy się jednak spodziewać w roku przyszłym. Tak czy inaczej, opisywane tu „Korsarze” mają dobre parametry fabryczne, jeśli brać pod uwagę to, co znajduje się na płytce PCB. Zestaw wyposażony został w kości Microna i zapewne lepszy potencjał OC zapewnią kości Samsunga lub Hynixa, ale aktualnie są one jeszcze bardziej niedostępne. Warto jednak nawet w tym wypadku poświęcić chwilę na zoptymalizowanie ustawień, bo lepsze nastawy mają realny wpływ na wydajność samego procesora. Nam udało się wycisnąć stabilne 5600 MHz przy CL 38-40-40-78 i napięciu 1,3 V.

Wizualnie Dominatory prezentują się wyśmienicie. Czarny, aluminiowy radiator posiada wydzielony segment dla RGB LED, w którym znajdziemy 12 diod typu CAPELLIX. Jeśli wygląd peceta jest dla Was istotną kwestią, to na pewno polubicie Dominatory. Inną kwestią jest cena. Ta niska nie jest, bo za zestaw 2x 16 GB przychodzi nam zapłacić aż 2400 zł. Tak jak wspomniałem na samym początku – DDR5 to nowość dla niecierpliwych.

GOODRAM IRDM Pro 2x 16 GB DDR4-3600 CL 17 – więcej nie zawsze oznacza drożej

Jeśli szukacie nieco pojemniejszego zestawu, warto postawić na Goodram IRDM Pro 2x 16 GB 3600 MHz CL 17. Pamiątki są bowiem świetnie wycenione (około 660 zł), a otrzymały pełen pakiet wyróżnień nawet wtedy, kiedy kosztowały około 790 zł. Wszystko za sprawą naprawdę solidnych osiągów na ustawieniach fabrycznych i rozsądnych możliwości OC. Nam udało się uzyskać maksymalnie 4000 MHz przy CL 18-20-20-38 i napięciu 1,35 V, choć nie ma problemów z uzyskaniem 3200 MHz CL 14. Wszystko to za sprawą występujących w nich kości Hynix CJR.

Zestaw modułów można kupić w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i białej. Nam te niewielkie, 35 mm radiatory przypadły do gustu. Kolor czarny jest bowiem wzbogacony o złote wstawki, co zdecydowanie może się podobać.

Patriot Viper 4 Blackout 2x 8 GB DDR4-4000 CL 19 – bezkompromisowe OC za niewielkie pieniądze

Patriot po raz kolejny udowodnił, że w kwocie około 500 zł można stworzyć zestaw, który zawstydzi zdecydowanie droższe moduły. Takowym właśnie jest Viper 4 Blackout 2x 8 GB DDR4-4000 CL 19. Choć na ustawieniach fabrycznych rekordu świata nie pobił, na pewno należy odnotować, że takie nastawy oznaczają dobre osiągi (rzecz jasna zakładając, że Wasz procesor potrafi zrobić użytek z taktowania 4000 MHz w trybie synchronicznym). Zaskoczeniem może być jednak potencjał OC, który w tych modułach jest naprawdę spory. Wszystko za sprawą zastosowanych na laminacie kości pamięci Samsung B-Die, które w przeszłości z reguły lądowały do znacznie droższych zestawów G.SKILL. W efekcie nie powinno być problemów z uzyskaniem parametrów pokroju 3800 MHz CL 14/15, a zdarzają się nawet sztuki potrafiące pracować z ustawieniami rzędu 3733 MHz CL 13, choć oczywiście szansa na trafienie tak dobrego egzemplarza jest niewielka. Tak czy inaczej, w tej kwocie możliwości są wyśmienite.

Stonowany wygląd modułów na pewno przypadnie do gustu fanom zwykłej estetyki. Oprócz żeber na radiatorze nie wyróżniają się niczym – a to dla niektórych zaleta. Wbrew temu co prezentuje obrazek, wysokość modułu to niecałe 42 mm i choć na rynku znajdą się znacznie mniejsze, nie powinno być problemu z podłączeniem ich do płyty głównej.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najlepsze zestawy RAM 2021/2022 - Top 5

 0