Tania pamięć RAM - ranking TOP 5

Tania pamięć RAM - ranking TOP 5

Na jaki zestaw pamięci RAM się zdecydować, jeśli nasz budżet na komputer już jest napięty? Przed takim zadaniem stoją właśnie ci, którzy chcą albo zmodernizować swój starszy sprzęt, albo kupić coś zupełnie nowego, niezależnie czy będzie to komputer do gier, czy do typowych zastosowań domowych. Jeszcze nie tak dawno temu wydajne moduły były relatywnie drogie, do tego co mogły zaoferować, ale na szczęście konkurencja sprzyja konsumentom, bo dziś, za niewielkie pieniądze można nabyć naprawdę dobrą, szybką i przede wszystkim tanią pamięć RAM DDR4. W artykule nie skupiamy się zatem na najwydajniejszych, czy nawet najbardziej optymalnych zestawach pamięci RAM, bo tu liczy się tylko stosunek wydajności do ceny, a więc opłacalność. W takim razie na jaką pamięć DDR4 się zdecydować i na co należy spoglądać podczas rozglądania się za tym komponentem? Sprawdźmy!

Nie będziemy tutaj tłumaczyć czym tak naprawdę jest pamięć RAM, bo to wie dosłownie każdy lub chociaż wie, że bez tego podzespołu, komputera nowego nie zbudujemy. Możemy natomiast wytłumaczyć na co spoglądać podczas zakupów. Oczywiście dzisiejszy artykuł skupia się w pełni na modułach budżetowych, dlatego nie znajdziemy tutaj żadnych kości B-Die o szalonych możliwościach overclockingu, wysoko taktowanych zestawów z niskimi opóźnieniami, ani świecących jak choinka radiatorów. Znajdziemy natomiast bardzo dobrą, tanią pamięć RAM DDR4.

Polecane zestawy komputerowe - marzec 2022

Tani RAM TOP 5 RAM

Na co zwracać uwagę podczas zakupu pamięci RAM DDR4?

Jeśli artykuł skupia się wokół budżetowych zestawów, pierwszą zmienną jest oczywiście cena. Niestety dostępne do kupienia moduły z reguły są cenowo bardzo do siebie zbliżone, dlatego czasami nawet dopłata 5-10% wartości pierwszych modułów może zagwarantować znaczny przyrost wydajności – a przynajmniej potencjalnej wydajności. Jeśli więc wiesz, że Twoja przyszła płyta główna oraz procesor będą wspierać taktowania lepszego zestawu RAM, warto poświęcić 10 kolejnych złotych. Problem uwidacznia się jednak w momencie, w którym robisz to dla każdego poszczególnego segmentu. Na przykład zaczynamy od 300 zł za 2x 8 GB 3200 MHz CL16, dorzucamy 20 zł i mamy 3600 MHz CL16, kolejne 40 zł i mamy 4000 MHz. Kończy się to tym, że wydamy na pamięć RAM ponad 500 zł, bo każda, niewielka w naszych oczach dopłata gwarantuje jakiś skok wydajnościowy zestawu.

Jeśli natomiast rozglądasz się po prostu za dobrej jakości zestawem do nowoczesnego, budżetowego komputera, warto zainwestować w moduły z taktowaniem 3200-3600 MHz i opóźnieniami CL14-16. Wszystko zależy od tego, jaki zestaw może wykorzystać procesor i płyta główna. Ważnym aspektem jest też wybór odpowiedniej konfiguracji. Z racji tego, że wszystkie nowoczesne procesory korzystają przynajmniej z konfiguracji pamięci Dual Channel, warto zakupić zestaw, który składa się z dwóch modułów. Zatem, jeśli chcemy mieć w komputerze 16 GB RAM, kupmy 2x 8 GB, a nie 1x 16 GB. W taki sposób zagwarantujesz lepszą wydajność całego zestawu.

Tani RAM TOP 5

Ile pamięci RAM w komputerze?

Na ten temat możemy debatować godzinami, bo wszystko zależy od tego, jakie zadania ma wykonywać nasz komputer. Jeśli jest to typowa praca biurowa, raczej należy omijać pamięć RAM o pojemności całkowitej wyższej niż 16 GB. Do gier przyda się właśnie 16 GB w dwóch modułach, by uzyskać optymalną wydajność dzięki zastosowaniu trybu dual channel, choć niektórzy użytkownicy, szczególnie ci, którzy korzystają z dodatkowych programów w trakcie rozgrywki w najnowsze i najbardziej wymagające gry, mogą zainwestować również w zestaw 32 GB. Dla profesjonalistów natomiast sytuacja jest zgoła odmienna. Tu zależy wszystko od zadań i aplikacji, na których dany użytkownik operuje. Ciężka edycja wideo w wysokiej rozdzielczości w Adobe Premiere może pożreć nawet 256 GB i więcej pamięci RAM.

Tania pamięć RAM DDR4 – TOP 5

Dziś na szczęście pamięć RAM ogólnie jest tania, bo do 400 zł znajdziemy znakomite zestawy 2x 8 GB (16 GB w sumie), co zagwarantuje praktycznie optymalne działanie systemu pamięci w komputerze. Są natomiast takie, które uważane są za budżetowe – czyli za około 300-340 zł. W ten sposób poświęcamy nieco wydajności (jeśli wspierana przez procesor i płytę główną) i oszczędzamy kilkadziesiąt złotych, które możemy przeznaczyć na przykład na lepszej jakości zasilacz komputera.

ADATA XPG GAMMIX D10 2x8 GB DDR4-3200 CL 16 – taniej już się nie da!

RAM TOP 5 - ADATA GAMMIX D10

Zestaw ADATA XPG Gammix D10 był już u nas na testach i choć nie zdobył żadnego wyróżnienia za to, że konkurencja w tej konkretnej cenie miała po prostu lepsze moduły, aktualnie opisywane kosztują poniżej 300 zł, co stawia je w naprawdę bardzo dobrym świetle. Dzieje się tak tylko dlatego, że nastawy fabryczne modułów są solidne, bo w tej kwocie otrzymujemy dostęp do 3200 MHz i opóźnień CL 16. Nie jest to natomiast pamięć RAM skierowana do entuzjastów podkręcania, bo te są najzwyczajniej w świecie przeciętne. Cieszy natomiast fakt, że producent udziela zarówno wieczystej gwarancji oraz wyposażył moduły w radiatory, czego w tym budżecie i takich osiągach fabrycznych się zazwyczaj nie widuje.

Kup ADATA XPG Gammix D10 najtaniej na Ceneo.pl

GoodRam IRDM X 2x 8 GB 3200 MHz CL 16 – solidny wybór w naszym budżecie

RAM TOP 5 - Goodram IRDM X

Jeśli szukacie dobrej i taniej pamięci RAM, to właśnie ją znaleźliście. Tutaj nie ma żadnej dyskusji, bo GoodRam IDRM X gwarantują taktowanie na poziomie 3200 MHz i opóźnienia na poziomie CL 16. Pomimo tego, że zestaw prezentuje przeciętne możliwości podkręcania, można z modułów wyciągnąć nieco więcej niż zapisano w specyfikacji ogólnej. Producent udziela wieczystej gwarancji na opisywaną pamięć RAM, a oba moduły w zestawie zostały wyposażone dodatkowo w nierzucający się w oczy, czarny radiator, który odprowadza nagromadzone ciepło z komponentów na płytce drukowanej. To bardzo dobre moduły do budżetowego komputera gamingowego oraz biurowego.

Kup Goodram IRDM X najtaniej na Ceneo.pl

Crucial Ballistix 2x 8 GB 3200 MHz CL16 – budżetowe moduły dla fanów podkręcania

RAM TOP 5 - Crucial Ballistix

Za niedługo oficjalnie pożegnamy markę Ballistix i choć jest z nami od dłuższego już czasu, nadal produkty producenta cieszą się ogromnym zainteresowaniem w tym budżecie. Słusznie, bo wyposażone w kości Micron Rev. E pamięci wykazują się bardzo dobrym potencjałem podkręcania. Są skierowane więc do grupy tak zwanych budżetowych entuzjastów, którzy za niewielkie pieniądze chcą pobawić się w overclockerów. I tak, wyciągnąć z tych modułów w odpowiednich warunkach można naprawdę dużo – nawet 4000 MHz czy opóźnieniach CL 16-19-19-35. Dodatkowo producent udziela na zestaw wieczystej gwarancji, a same moduły są wyposażone w aluminiowe radiatory.

Kup Crucial Ballistix najtaniej na Ceneo.pl

GoodRam IRDM Pro 2x 8GB 3600 MHz CL 17 – najlepsza pamięć RAM za 350 zł

RAM TOP 5 - Goodram IRDM Pro

Zestaw GoodRam IRDM Pro 2x 8 GB 3600 MHz CL 17 to aktualnie jeden z najlepszych, jeśli chodzi o stosunek ceny do wydajności, czyli opłacalność. Pomimo tego, że opóźnienia na fabrycznych nastawach mogą zniechęcić, bo konkurencja podaje w swoich opisach mniejsze liczby (mniej=lepiej), tak nasz test wykazał, że można z nich wycisnąć znacznie więcej. Jeśli chodzi o możliwości podkręcania jest naprawdę solidnie, bo nam udało się uzyskać 3600 MHz przy opóźnieniach CL 15-18-18-35, co jak na podaną wcześniej kwotę ~350 zł, jest wynikiem bardzo dobrym. Reszta również prezentuje się wyśmienicie. Mamy do czynienia z czarnymi radiatorami i złotymi wstawkami oraz wieczystą gwarancją producenta. Nic tylko brać, szczególnie do budżetowych komputerów z nowoczesną platformą, gdzie takie taktowanie faktycznie można wykorzystać w realnych zastosowaniach – na przykład w grach.

Kup Goodram IRDM Pro najtaniej na Ceneo.pl

Patriot Viper Steel 2x 8 GB 3600 MHz CL 17 – najlepsza pamięć RAM za 380 zł

RAM TOP 5 - Patriot Viper Steel

Tak samo, jak w przypadku opisywanych wcześniej GoodRam IRDM Pro, zestaw Patriot Viper Steel prezentuje bardzo dobrą wydajność zarówno na standardowych nastawach, jak i po podkręceniu. W przeprowadzonym przez nas teście, udało się nam uzyskać 3600 MHz przy opóźnieniach rzędu CL 15-18-18-35, a więc wartości identyczne, jak w przypadku IRDM Pro. Solidne możliwości dalszego podkręcania są warte dopłaty 30-40 zł dla tych, którzy będą mogli je wykorzystać. Co otrzymujemy dodatkowo? Wieczystą gwarancję i aluminiowe, szare radiatory, dzięki którym odprowadzone zostanie ciepło z wewnątrz przy zachowaniu 46 mm wysokości modułów.

Kup Patriot Viper Steel najtaniej na Ceneo.pl

Co z innymi zestawami pamięci RAM?

Jeśli akurat rozglądasz się za czymś innym, a przede wszystkim za takimi modułami, które prezentują najlepszy potencjał podkręcania, zwróć uwagę na nasz przekrojowy test w dwóch częściach (cz.1, cz.2). Tam znajdziesz informacje w które zestawy pamięci warto zainwestować.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tania pamięć RAM - ranking TOP 5

 0