Test AMD Ryzen 9 7900X: konkluzje
Jeśli chodzi o wydajność, absolutnie nie można powiedzieć, aby Ryzen 9 7900X zawiódł oczekiwania. Testowany procesor spisuje się znakomicie tak w temacie mocy pojedynczego wątku, gdzie w szczególności warto podkreślić postęp w emulacji konsol i projektowaniu grafiki 3D, jak i przy pełnym obciążeniu rdzeni, kiedy bez kompleksów rywalizuje z 16-rdzeniowymi modelami Ryzen 9 5950X i Core i9-12900K, najczęściej wyprzedzając je ze sporym zapasem. W zasadzie trudno w ogóle mówić, by architektura Zen 4 miała w kontekście aplikacji jakiekolwiek słabe punkty, gdyż jest to prawdziwy dominator. Kolejna generacja Zen świetnie radzi sobie także w grach, w ogólnym rozrachunku będąc nowym liderem zestawienia, ze średnią przewagą nad Core i9-12900K równą ~3%. Przy czym w części rozrywkowej można zaobserwować zdecydowanie większą rozpiętość wyników, bo Ryzen 9 7900X potrafi zdemolować wszelką konkurencję (CS: GO oraz WoT), ale czasem zdarza mu się wypaść nieco poniżej oczekiwań, choć wciąż solidnie (Cyberpunk 2077 i Watch Dogs: Legion). Poza tym mamy sporo tytułów, w których dzisiejszy bohater plasuje się w ścisłym czubie tabeli, toteż nie ma się co dziwić, że uśrednione relacje są dla niego bardzo korzystne. Innymi słowy, recenzowany CPU to w swojej klasie nowy król wydajności w każdym zastosowaniu.
Ryzen 9 7900X to CPU niesamowicie szybki, a przy tym bardzo gorący i z wysokim kosztem zakupu platformy. Jeśli macie odpowiednie fundusze, będziecie zadowoleni.
AMD Ryzen 7 5800X3D - test najszybszego CPU do gier dla platformy AM4
Kilka słów na temat skalowania z pamięci DDR5 i pojedynku systemów
Co do testów dodatkowych, skalowanie z pamięcią szału nie robi. Przyspieszenie modułów, z 4800 MHz do 6000 MHz, zapewniło zysk średnio ok. 4%, a ograniczając się do gier wykorzystywanych w recenzjach DDR5, mowa o ~5% przyspieszeniu. To jednocześnie różnica podobna do tej, którą notuje Core i9-12900K przy przejściu z 4800 MHz do swojego punktu optymalnego (ang. sweet spot), tj. 6400 MHz. Zatem sens kupowania szybkich zestawów RAM jest taki sam jak dla niebieskiej platformy, czyli niespecjalny, a ponadto należy mieć na uwadze, że wyższym taktowaniem pamięci nic na tle Intela nie zyskamy. Ciekawiej wypadło za to porównanie systemów operacyjnych, gdzie plotki o kłopotach Windowsa 10 z nowymi procesorami od czerwonych nie znalazły żadnego potwierdzenia. Co więcej, to właśnie starszy OS okazał się zauważalnie szybszą opcją, w ogólności zapewniając o ok. 6% wyższą liczbę FPS. W skrajnych wypadkach dysproporcja potrafiła wynieść nawet ~13% (patrz CS: GO) i zanim powiecie, że najświeższa kompilacja Windowsa 11 o oznaczeniu 22H2 może przynieść rewolucję, od razu odpowiadam - jest jeszcze wolniejsza. Biorąc pod uwagę, że Windows 10 zapewnia wsparcie wszystkich nowych sprzętów i technik, w tym ray-tracingu, na chwilę obecną polecam właśnie ten system osobom, dla których osiągi mają znaczenie.
Wydajność procesorów AMD oraz Intel kartami GeForce i Radeon - test
Pozostałe praktyczne spostrzeżenia z użytkowania platformy AM5
Odnośnie ręcznego OC, które jak zapewne zauważyliście, nie zostało przeprowadzone, trzeba powiedzieć jasno - dla topowych Ryzenów 7000 nie ma ono sensu, gdyż fabryczne zegary są niesamowicie wyżyłowane. Co prawda można w ten sposób delikatnie poprawić rezultaty wielowątkowe, ale kosztem zauważalnego pogorszenia osiągów małowątkowych oraz w grach. Zdecydowanie sensowniejszą opcją jest więc dostosowanie parametrów pracy PBO i niewykluczone, że w najbliższej przyszłości powstanie tekst na ten temat. Z uwagi na bardzo wysokie domyślne taktowanie Boost, zarówno pobór prądu, jak i temperatury są niemałe, gdyż CPU podczas renderowania grafiki 3D rozgrzewa się we współpracy z porządnym AIO do 86 °C, zużywając przy tym ponad 180 W energii elektrycznej. To niewątpliwie wada i różnica względem starszych Ryzenów, ale taki jest niestety koszt podnoszenia zegarów. Do minusów platformy AM5 osobiście zaliczyłbym także długi czas uruchamiania komputera, szczególne pierwszego, ale nie tylko, co sprawia, że nawet codzienne użytkowanie peceta wymaga większej cierpliwości, a optymalizacja ustawień RAM bywa prawdziwą mordęgą. Poza tym jako ciekawostkę mogę podać fakt, że drugi chiplet pracuje z taktowaniem o 100-200 MHz niższym niż pierwszy, ale biorąc pod uwagę kosmiczną wydajność, nie traktuję tego jako istotnego niedociągnięcia.
Jak działa wielowątkowość DirectX 11 na kartach Radeon i GeForce - test
Koszt zakupu platformy oraz cena końcowa testowanego procesora
Ponieważ wszystkie istotne aspekty użytkowe są omówione, pozostało zastanowić się, jaką ocenę należy wystawić Ryzenowi 9 7900X. Przede wszystkim nie ma wątpliwości, że to niezwykle szybki CPU - to rzecz niezaprzeczalna. Niemniej bardzo wysokie temperatury nie każdemu muszą przypaść do gustu, a obecne dopracowanie platformy dalekie jest od ideału, chociaż to zapewne zostanie poprawione po czasie, tak jak to miało miejsce z poprzednimi generacjami architektury Zen. Dlatego największym "ale" jest w mojej ocenie nic innego jak koszt zakupu całego komputera. Cenę samego CPU można określić jako przyzwoitą, bo mowa o wydatku porównywalnym do Ryzena 9 5950X czy Core i9-12900K, przy czym niedługo zacznie się sprzedaż Core i7-13700K, który wyceniony jest lepiej. Nie zmienia to jednak faktu, że kwoty, jakie trzeba zapłacić za płyty główne, są absurdalnie wręcz wysokie, a do tego dochodzi zakup pamięci DDR5, ponieważ standard DDR4, w przeciwieństwie do niebieskiego ekosystemu, nie jest już wspierany. W temacie płyt oczywiście można przypuścić kontrę, że modele na chipsetach Intela serii 700 też będą bardzo drogie, ale ponownie do gry wchodzi kompatybilność wsteczna z linią 600. Reasumując, uważam że adekwatną oceną dla testowanego modelu, mając na względzie wszystkie za i przeciw, będą cztery gwiazdki, w połączeniu z wyróżnieniami innowacyjność i wydajność. Jeżeli jesteście gotowi wydać naprawdę dużo gotówki, nie zawiedziecie się.
AMD Ryzen 9 7900X
AMD Ryzen 9 7900X - opinia
AMD Ryzen 9 7900X - plusy
- Topowa wydajność w aplikacjach (małowątkowa, jak i wielowątkowa)
- Doskonałe osiągi w grach komputerowych
- Poprawki w architekturze, w tym dodanie instrukcji AVX512
- Wsparcie PCIe 5.0 zarówno dla karty graficznej, jak i dysków twardych
- Wreszcie zintegrowana karta graficzna w procesorach niebędących APU
- Pierwsza platforma AMD kompatybilna z pamięcią DDR5
- Istniejące chłodzenia procesorów zachowują zgodność z AM5
- Wycena samego CPU jest przyzwoita (choć mogłaby być bardziej agresywna)
AMD Ryzen 9 7900X - minusy
- Wysokie temperatury pracy oraz pobór prądu
- Brak kompatybilności z DDR4 (w przeciwieństwie do LGA 1700)
- Bardzo wysoki koszt zakupu całej platformy
- BIOS-y płyt głównych wciąż wymagają dopracowania (przede wszystkim od strony czasu uruchamiania)
- Sztuczne ograniczenia w zgodności z PCIe 5.0 dla tańszych chipsetów
Cena AMD Ryzen 9 7900X (na dzień publikacji) : 3199 zł
Gwarancja: 36 miesięcy
* Testowany procesor nabędziecie w sklepie
Sprzęt do testów dostarczyło:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test AMD Ryzen 9 7900X. Nowy król wydajności... z jednym "ale"