Test AMD Ryzen 9 7945HX3D. Bezkonkurencyjny procesor dla laptopów

Test AMD Ryzen 9 7945HX3D. Bezkonkurencyjny procesor dla laptopów

Bohaterem niniejszego materiału jest procesor AMD Ryzen 9 7945HX3D. Test ten sprawdzi, co do zaoferowania ma topowy mobilny CPU od czerwonych, zestawiając go z konkurencyjnym Intel Core i9-13950HX. Recenzowany model jest jednostką 16-rdzeniową i 32-wątkową na architekturze Zen 4, podczas gdy rywal dysponuje ośmioma dużymi rdzeniami Raptor Cove oraz 16 małymi Gracemont, co również przekłada się na łącznie 32 wątki. Ryzen 9 7945HX3D pod obciążeniem potrafi rozpędzić się maksymalnie do 5,45 GHz, podczas gdy najwyższy zegar Turbo dla Core i9-13950HX wynosi 5,5 GHz, więc w tym aspekcie różnica jest minimalna. Niemniej warto podkreślić, że procesor AMD korzysta z technologii 3D V-Cache, która wyraźnie podnosi osiągi w grach, za sprawą pojemniejszej pamięci podręcznej L3. Oba CPU przetestowałem w dwóch wariantach, z długotrwałym limitem mocy równym 60 W i krótkotrwałym 90 W oraz PL odpowiednio 110 W i 130 W. Jak porównywane modele radzą sobie w zależności od zastosowania, dowiecie się niebawem, po krótkim omówieniu budowy Ryzena 9 7945HX3D, która jak za chwilę zobaczycie, jest niekonwencjonalna.

AMD Ryzen 9 7945HX3D to topowy procesor czerwonych dla laptopów. Sprawdźmy, jak wypada na tle niebieskiej konkurencji z serii Core i9.

Test AMD Ryzen 9 7945HX3D. Bezkonkurencyjny procesor dla laptopów

 Test Intel Core i7-14700K. Jedyny sensowny model 14. generacji

Kilka słów na temat testowanego procesora

Tak jak wydany w ubiegłym roku Ryzen 7 5800X3D, recenzowany procesor wykorzystuje technologię 3D V-Cache, która pozwala aż trzykrotnie zwiększyć pojemność cache L3 w chiplecie. Gwoli przypomnienia, dodatkowa pamięć podręczna fizycznie jest w osobnym jądrze krzemowym, z którym podstawowy układ komunikuje się za pomocą połączenia TSV (Through Silicon Via). Ponieważ integracja ma miejsce na poziomie magistrali pierścieniowej (ang. ring bus) bloku CCX, funkcjonalnie to jednolity segment cache L3 o pojemności bagatela 96 MB, co samo w sobie nie wymaga jakiegokolwiek przystosowania systemu operacyjnego do 3D V-Cache. Ale w przypadku nowych CPU, bo dotyczy to też desktopowych 7900X3D i 7950X3D, AMD poszło krok dalej, stosując asymetryczną konfigurację chipletów, gdzie jeden z nich dysponuje dodatkową pamięcią podręczną, zaś drugi nie. Skąd takie podejście? Jak wiadomo, dodatkowe jądro krzemowe z 64 MB cache L3 utrudnia schładzanie chipletu oraz dodatkowo wymusza niższy limit napięcia, co przekłada się na spadek taktowania rdzeni, który w grach jest kompensowany z nawiązką przez dodatkową pamięć podręczną, ale w programach już nie. Dlatego też AMD zdecydowało się nie wyposażać drugiego chipletu w 3D V-Cache, aby małowątkowe obciążenia w aplikacjach mogły być wykonywane właśnie na nim, przy wyższym taktowaniu, czyli bez spadku osiągów względem modeli bez dopisku "3D" w nazwie.

Jak pisałem wyżej, technologia 3D V-Cache jest niewidoczna dla systemu operacyjnego, aczkolwiek nie dotyczy to asymetryczności chipletów, bo pod tym kątem trzeba było Windowsa przygotować. Zgodnie z tradycją, stosowne oprogramowanie zostało wydane w formie sterowników chipsetów, ale zanim zainstalujecie ich najnowszą wersję, należy się upewnić dwóch rzeczy. Mianowicie w systemie musi być włączony tryb gry (and. Game Mode), a Xbox Game Bar zaktualizowany do najświeższego wydania. Jest to konieczne, jako że te dwa komponenty są niezbędne sterownikom, aby móc wykryć, kiedy włączona jest gra, i odpowiednio zarządzać ustawieniami energii procesora. Za wszystko odpowiadają składniki nazwane 3D V-Cache Performance Optimizer Driver oraz PPM Provisioning File Driver. Pierwszy dynamicznie zmienia ranking rdzeni, tak aby w przypadku uruchomienia gry system w pierwszej kolejności sięgał po te z dodatkową cache L3 (standardowo wyższy priorytet ma chiplet z wyższym zegarem). Za to drugi dodatkowo parkuje rdzenie niewyposażone w 3D V-Cache, aby OS sięgał po nie jedynie w ostateczności. Przy czym owe parkowanie nie oznacza, że są całkowicie niedostępne - bynajmniej, bo na potrzeby dodatkowych zadań uruchomionych w tle, w ramach wielozadaniowości, system operacyjny oczywiście je uaktywni oraz będzie z nich korzystał zależnie od potrzeby.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test AMD Ryzen 9 7945HX3D. Bezkonkurencyjny procesor dla laptopów

 0