Test AMD Ryzen 9 7950X: konkluzje
W kwestii wydajności AMD Ryzen 9 7950X to niewątpliwie zawodnik wagi ciężkiej, ale oczywiście relacje między recenzowanym procesorem a bezpośrednim konkurentem, tj. Core i9-13900K, zależą od tego, jaką grupę testów weźmiemy na tapet. Mianowicie w pomiarach jednowątkowych oraz grach górą jest topowy przedstawiciel rodziny Raptor Lake, niemniej warto dodać, że nie są to piorunujące różnice, gdyż patrząc na średnie osiągi w rozrywce, supremacja rywala to ok. 9%. Natomiast zastosowania, w których Ryzen 9 7950X pokazuje pazur, to oczywiście testy wielowątkowe, gdzie oferuje niezrównaną wydajność. Np. w renderingu dzisiejszy bohater notuje przewagę w wysokości ok. 19-26%, w konwersji wideo równą ~15%, a w kompilacji wynoszącą ok. 5-11%, ergo jak widać, miejscami dysproporcje są naprawdę spore. Odnośnie OC, podobnie jak w wypadku Ryzena 9 7900X, nie zalecam ręcznego podnoszenia zegarów - w ten sposób podniesiemy moc wielowątkową nieznacznie, a stracimy dość dużo na osiągach jednowątkowych i w grach. Dlatego też, jeśli chcecie obniżyć temperatury i/lub podnieść efektywność energetyczną, sensowny oręż to optymalizacja ustawień PBO, gdzie możecie ustawić offset napięcia oraz mniejszy niż fabrycznie limit Tj. Max.
AMD Ryzen 9 7950X to procesor dla osób szukających bezkompromisowych osiągów wielowątkowych, który po obniżkach jest naprawdę sensowny ekonomicznie.
Test ROG CROSSHAIR X670E EXTREME. Płyta główna z OLED-em!
Podkręcanie, pozostałe aspekty użytkowe, koszt zakupu i ocena końcowa
Przechodząc do pozostałych aspektów użytkowych, jak dobrze wiadomo, procesory Ryzen 7000 to gorące układy i najwyższy model nie jest wyjątkiem w tej kwestii. Pomimo zastosowania wydajnego zestawu chłodzenia AIO, przy ustawieniach fabrycznych Ryzen 9 7950X praktycznie ocierał się o domyślny Tj. Max (limit temperatury), notując pod obciążeniem do 93 °C. Co warto dodać, wg AMD takie wartości są normalne i bezpieczne dla CPU, więc jeżeli Wam nie przeszkadzają, to nie trzeba z tym nic robić. Odnośnie poboru prądu, jest dość spory, gdyż cały zestaw w trakcie renderingu w programie Blender zużywał 317 W energii, ale mając na uwadze bezkompromisowe osiągi wielowątkowe, jest on uzasadniony. A na koniec do omówienia pozostała rzecz jasna cena, która od chwili debiutu Ryzena 9 7950X mocno spadła, z pułapu ok. 4000 zł do ~3200 zł (tak, w chwili pisania tekstu za tyle można było go kupić). To kwota porównywalna z kosztem Core i9-13900KF (wersji pozbawionej iGPU) i choć w dalszym ciągu chciałoby się, by płyty główne dla platformy AM5 były tańsze, w chwili obecnej jest to akceptowalna ekonomicznie propozycja dla osób szukających bezkompromisowej mocy wielowątkowej. Dlatego też testowany CPU otrzymuje cztery i pół gwiazdki oraz wyróżnienia innowacyjność i wydajność. A Wy jak oceniacie Ryzeny 7000 po obniżkach? Dajcie znać w komentarzach!
AMD Ryzen 9 7950X
AMD Ryzen 9 7950X - opinia
AMD Ryzen 9 7950X - plusy
- Topowa wydajność wielowątkowa
- Doskonałe osiągi jednowątkowe i w grach komputerowych
- Poprawki w architekturze, w tym dodanie instrukcji AVX512
- Wsparcie PCIe 5.0 zarówno dla karty graficznej, jak i dysków twardych
- Wreszcie zintegrowana karta graficzna w procesorach niebędących APU
- Pierwsza platforma AMD kompatybilna z pamięcią DDR5
- Istniejące chłodzenia procesorów zachowują zgodność z AM5
- Cena po obniżkach jest naprawdę sensowna
AMD Ryzen 9 7950X - minusy
- Wysokie temperatury pracy i relatywnie duży pobór prądu
- Brak kompatybilności z DDR4 (w przeciwieństwie do LGA 1700)
- Płyty główne AM5 mogłyby być tańsze
- BIOS-y płyt głównych wciąż wymagają dopracowania (przede wszystkim od strony czasu uruchamiania)
- Sztuczne ograniczenia w zgodności z PCIe 5.0 dla tańszych chipsetów
Cena AMD Ryzen 9 7950X (na dzień publikacji): od ok. 3200 zł
Gwarancja: 36 miesięcy
* Testowany procesor kupicie w sklepie
Sprzęt do testów dostarczyło:
Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 9 7950X - test procesora po obniżce ceny. Godny rywal Core i9-13900K?