AOC Q27G2S/EU - test monitora z szybkim panelem IPS QHD 165. To może być hit

AOC Q27G2S/EU - test monitora z szybkim panelem IPS QHD 165. To może być hit

AOC Q27G2S/EU - gaming (165 Hz, strobing, Adaptive Sync,)

Może AOC Q27G2S/EU nie jest najlepszym monitorem z matrycą IPS pod względem jakości obrazu w dynamicznych scenach i odwzorowania ruchu, ale wpada do czołówki tego typu modeli, jakie dane było mi testować (a trochę już tego było). Jest to zasługa szybkiego panelu, który pod względem czasu reakcji potrafi dorównywać bezkonkurencyjnym swego czasu TN-kom. Tym samym osoby nastawione na kompetytywną rozgrywkę w dynamicznych shooterach sieciowych nie są już skazane na granie na ekranach wypranych z kolorów i fatalnych kątach widzenia. Smużenie co prawda jest widoczne na kontrastowych powierzchniach (np. ciemny obiekt na jasnym tle), ale możemy je wyraźnie zniwelować stosując dopalacz (Przyspieszenie), gdzie polecam ustawić poziom „silny”, gdyż nie wprowadza on wyraźne artefaktu overshoot. 

Przyspieszenie i MBR wyłaczone

To jednak nie wszystko, ponieważ producent pokusił się też o funkcję Motion Blur Reduction. Jest to podświetlenie stroboskopowe, którego działanie polega na dodaniu czarnej klatki pomiędzy właściwe klatki obrazu, co skutkuje znacznie ostrzejszym obrazem w dynamicznych scenach. Technologia ta została zaimplementowana naprawdę dobrze, ponieważ możemy regulować natężenie efektu strobingu aż w 20 stopniach. Trzeba bowiem nadmienić, że MBR wpływa znacząco na obniżenie jasności i najostrzejszy obraz uzyskamy na poziomie 20, ale jasność obniży się wtedy do 120 nitów. Pierwszy stopień daje bardzo subtelny efekt, ale jasność to ok. 339 nitów. Polecam wartości w okolicach 10, które wyraźnie poprawią czas reakcji plamki, ale wciąż pozwalają zachować jasność na poziomie ok. 230 nitów. MBR ma też jednak pewne wady, po pierwsze nie pozwala korzystać z synchronizacji adaptacyjnej (G-Sync/FreeSync) i blokuje część funkcji (jak regulacja jasności), a do tego niwelując smużenie, zastępuje je powidokiem. W tym przypadku jest on jednak naprawdę akceptowalny i w ogólnym ujęciu MBR wypada w Q27G2S/EU naprawdę dobrze. 

Przyspieszenie: poziom silny

MBR: 10

Synchronizacja adaptacyjna

Monitor korzysta z technologii VESA Adaptive-Sync dla obu popularnych rozwiązań, czyli AMD FreeSync Premium i NVIDIA G-Sync Compatible. Synchronizacja adaptacyjna jest niezwykle istotna w przypadku tego monitora, ze względu na wysokie wymagania rozdzielczości QHD. Dynamiczne kontrolowanie częstotliwości odświeżania pozwala wyeliminować efekt rozrywania obrazu oraz przycięcia (stuttering), ale nie jest obarczone dodatkowym lagiem, jak ma to miejsce w przypadku starszych technologii (takich jak V-Sync). ASUS zdecydował się na implementację Adaptive-Sync w zakresie od 48 Hz do 165 Hz i obsługę Low Framerate Compensation (LFC), czyli kompensację spadków płynności, która poprawia płynność działania monitora poniżej dolnego progu granicznego (w naszym przypadku 48 kl./s). Technologia działa bez zarzutu, niezależnie od tego, czy korzystamy z GPU Czerwonych, czy też Zielonych. 

Input lag

Postanowiłem zmienić procedurę testowania input lag i wykorzystać do tego celu proste urządzenie LDAT od NVIDII, które świetnie sprawdza się w tej roli, gdyż służy właśnie do pomiaru opóźnienia między wydaniem przez nas polecenia a reakcją widoczną na ekranie monitora. Co jednak istotne w tym przypadku, LDAT nie mierzy opóźnienia samego wyświetlacza, ale całego systemu, biorąc pod uwagę nasz hardware, co sprawia, że wyniki są wyższe, ale też bardziej odpowiadają rzeczywistości. Z racji tego, że dopiero buduję bazę danych, w tym przypadku nie pokusiłem się jeszcze o wykres, ale wynik uzyskany przez AOC Q27G2S/EU, czyli 22,6 ms, jest na tyle niski, że nie musimy obawiać się o odczuwalne opóźnienia z tego tytułu, choć testowałem już nieco szybsze monitory pod tym względem (różnice nie były jednak duże).

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AOC Q27G2S/EU - test monitora z szybkim panelem IPS QHD 165. To może być hit

 0