Aorus GeForce GTX 1060 6 GB 9 Gbps. 1060-tka z przyśpieszoną pamięcią

Aorus GeForce GTX 1060 6 GB 9 Gbps. 1060-tka z przyśpieszoną pamięcią

Temperatury
Pomiary temperatur, głośności oraz poboru energii elektrycznej przeprowadzane są w standardowej, zamkniętej, odpowiednio wentylowanej obudowie umieszczonej pod biurkiem. Temperatura pokojowa typowa dla pomieszczenia, w którym odbywają się testy to około 23-24 stopnie Celsjusza, a same wartości spisywane są z programu HWiNFO. 

Pomiar temperatury pod obciążeniem polega na 30-minutowym wygrzewaniu karty graficznej w grze Wiedźmin 3, po czym rejestrowana jest najwyższa zanotowana temperatura rdzenia graficznego. 
Pomiar temperatury w spoczynku odbywa się 15 minut po wyłączeniu gry Wiedźmin 3, podczas wyświetlania pulpitu systemu Windows.

Temperatury Aorusa GTX 1060 9Gbps w spoczynku wynoszą około 44 st. Celsjusza, a wentylatory nie pracują, przez co testowana karta graficzna jest bezgłośna. Trzy 80-milimetrowe “śmigła” zaczną się obracać dopiero pod obciążeniem, ale ostatecznie temperatura rdzenia w naszych testach nie przekroczyła 71 °C. 

Kultura pracy
Używany do tego celu decybelomierz to Voltcraft SL-100 z zakresem pomiarowym 30-130 dBA i dokładności ±2 dBA, który montowany jest na statywie w odległości 30 centymetrów od komputera. Podczas pomiarów temperaturowych spisywane są wartości procentowe/obrotowe dla wentylatorów, a właściwe pomiary głośności przeprowadzane są już po wyłączeniu wszelkich źródeł dźwięku w komputerze (wentylatorów obudowy, schładzacza procesora). Jedynym źródłem dźwięku jest zasilacz pracujący w spoczynku oraz sama testowana karta graficzna. 

Aorus pod względem generowanego hałasu rywalizuje z modelem Sapphire Radeon RX 580 Nitro+. W spoczynku obie karty zapewniają dobrą kulturę pracy, ponieważ oferują półpasywny tryb pracy, którego efektem są wentylatory nieobracające się w spoczynku. Pod maksymalnym obciążeniem dwa wentylatory w modelu Sapphire Nitro+ obracały się z szybkością dochodzącą do 1900 obr./min., natomiast w testowanym Aorusie nieco przekraczały tą wartość. Niemniej jednak, po pomiarach decybelomierzem okazało się, że to właśnie model z rdzeniem Pascal okazał się cichszy. 

Pobór energii elektrycznej
Zużycie energii sprawdzamy przy pomocy watomierza Voltcraft Energy Logger 4000F, do którego podłączona jest jednostka testowa - innymi słowy: mierzymy pobór energii całej platformy, a nie tylko karty graficznej. W poszczególnych trybach (obciążenie, spoczynek) jako pobór energii traktujemy najwyższą, często pojawiającą się na wyświetlaczu wartość, pokazaną przez miernik w czasie testu. Pomiary pod obciążeniem dokonywane są w grze Wiedźmin 3, w statycznej scenie, co gwarantuje równomierne, statyczne obciążenie testowanej jednostki. 

W kwestii poboru mocy Pascal zazwyczaj bryluje, więc nie ma żadnej niespodzianki w tym, że Aorus GeForce GTX 1060 9Gbps potrzebuje ok. 40 W mniej niż konkurencyjny RX 580 od Sapphire.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Aorus GeForce GTX 1060 6 GB 9 Gbps. 1060-tka z przyśpieszoną pamięcią

 0