Test ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO. Topowa jakość za topowe pieniądze

Test ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO. Topowa jakość za topowe pieniądze

Test ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO: konkluzje

Jeżeli chodzi o wydajność, płyta główna ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO wypadła bez zarzutu, notując solidne wyniki w testach kontrolerów, a także w grach i aplikacjach. Jednocześnie warto podkreślić, że domyślne napięcie rdzeni jest w tym przypadku dobierane naprawdę sensownie, gdyż to właśnie ten czynnik ma wpływ na rezultaty wielowątkowe. Co do podkręcania, udało się osiągnąć maksimum możliwości procesora przy zadanym napięciu, tj. 5500 MHz dla dużych rdzeni i 4500 MHz dla małych, oraz przyspieszyć RAM do 7600 MHz, co jak na konstrukcję 4-slotową jest świetnym taktowaniem. Temperatury sekcji zasilania, zgodnie z oczekiwaniami, są niskie, z uwagi na wysokiej jakości komponenty VRM i ich dobre chłodzenie. Jeżeli natomiast chodzi o pobór prądu, recenzowany model nie należy do najoszczędniejszych, niemniej nie można mówić o przesadnie wysokim zużyciu energii. Czas uruchamiania komputera jest przeciętny - 17 s co prawda nie jest najsłabszym rezultatem w stawce, ale istnieją płyty, które startują zauważalnie szybciej.

ROG MAXIMUS Z790 HERO to płyta główna o efektownym wyglądzie, funkcjonalna, na bardzo dobrych komponentach i z dopracowanym BIOS-em, ale jej cena zakupu jest iście kosmiczna.

 

Test ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO. Topowa jakość za topowe pieniądze

 Test Intel Core i7-13700K. Nowy król gamingu!

Pozostałe aspekty i ocena końcowa testowanej płyty

Wyposażenie fabryczne jest adekwatne w kontekście tej półki cenowej, czyli bogate, niemniej szkoda, że zabrakło podpórki karty graficznej, która jest dołączana do poprzedniczki na chipsecie Z690 (zamiast tego mamy akcesoria do montażu wentylatorów na VRM oraz pamięci RAM). W kwestii specyfikacji testowana płyta wyróżnia się dwoma slotami PCIe x16 w standardzie 5.0 i z opcją pracy w trybie x8/x8, maksymalnie pięcioma złączami M.2, z czego jedno może być zgodne z PCIe 5.0 (kosztem przełączenia GPU w tryb x8), Wi-Fi 6E, porządnym audio na kodeku ALC4082 i z DAC od ESS oraz parą portów Thunderbolt 4 i sensowną liczbą USB 3.2 Gen 2. Do rozplanowania PCB nie mam uwag, ponieważ gniazda wentylatorów, wyświetlacz kodów POST oraz fizyczne przyciski znajdują się w wygodnych miejscach, nie zabrakło kątowych wyprowadzeń USB 3.2 Gen 1, a sprytnym rozwiązaniem jest także uplasowany przy slotach RAM przycisk do zwalniania zatrzasku karty graficznej. Poza tym w trakcie użytkowania model ten spisywał się nienagannie, tj. nie odnotowałem żadnych błędów w BIOS-ie.

W tym momencie trzeba przejść do rzeczy kluczowej, a więc ceny, która wynosi bagatela ok. 4300 zł. To kwota o ok. 1100 zł wyższa od kosztu zakupu ROG MAXIMUS Z690 HERO, a różnice między dzisiejszą bohaterką i starszą konstrukcją są de facto symboliczne - nowszy układ LAN, inny DAC ESS, drobne modyfikacje w kwestii liczby USB poszczególnych rodzajów, odświeżony wygląd podświetlenia Polymo, a także awans jednego złącza M.2 z PCIe 3.0 do standardu 4.0. Czy warto dla takiej kosmetyki dopłacać sporo gotówki, pozostawiam do indywidualnej oceny, a recenzowana płyta otrzymuje ode mnie cztery i pół gwiazdki oraz odznaczenia design, jakość i rekomendacja, na które bezsprzecznie zasłużyła.

 

ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO

Ocena płyty głównej ASUS ROG MAXIMUS Z790 HEROOcena płyty głównej ASUS ROG MAXIMUS Z790 HEROOcena płyty głównej ASUS ROG MAXIMUS Z790 HEROOcena płyty głównej ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO

ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO - opinia

ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO - plusy

  • Dwie karty sieciowe (LAN 2,5 Gb/s oraz Wi-Fi 6E)
  • Zintegrowane audio na kodeku Realtek ALC4082 oraz z DAC od ESS
  • Obecność USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s) oraz Thunderbolt 4 (40 Gb/s)
  • Maksymalnie pięć złącz M.2, z czego jedno może być zgodne z PCIe 5.0
  • Przyciski Power i Reset oraz wyświetlacz kodów POST na laminacie
  • PCIe 5.0 dla karty graficznej i możliwość pracy slotów w trybie x8/x8
  • Obecność wyjść obrazu
  • Bogate wyposażenie fabryczne i pendrive ze sterownikami w komplecie
  • Bardzo dobre wyniki testów rzeczywistych
  • Fabryczne napięcie CPU na optymalnym poziomie
  • Bardzo mocna i świetnie chłodzona sekcja zasilania (niskie temperatury i solidne OC)
  • Doskonałe możliwości podkręcania pamięci RAM
  • Stylowy wygląd płyty i efektowne podświetlenie Polymo
  • Możliwość wgrania BIOS-u bez zamontowanego CPU i/lub RAM (BIOS FlashBack)
  • Poprawnie rozplanowany laminat i dobrze dopracowany BIOS

ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO - minusy

  • Czas uruchamiania komputera mógłby być krótszy
  • Dwa porty SATA podłączone do wolniejszego kontrolera ASM1061
  • Ograniczenia w konfiguracjach półpasywnych wentylatorów
  • Bardzo wysoka cena i brak dostępności

Cena ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO (na dzień publikacji): ok. 4300 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczyło:

Test ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO. Topowa jakość za topowe pieniądze

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUS ROG MAXIMUS Z790 HERO. Topowa jakość za topowe pieniądze

 0