ASUS ROG STRIX SCAR 15 2022 - test gamingowego laptopa z górnej półki. GeForce RTX 3070 Ti daje radę

ASUS ROG STRIX SCAR 15 2022 - test gamingowego laptopa z górnej półki. GeForce RTX 3070 Ti daje radę

ROG STRIX SCAR 15 2022 - Podsumowanie

ROG STRIX SCAR 15 2022 to bez wątpienia bardzo udana kontynuacja linii STRIX SCAR. Laptop zachwyca swoją wydajnością w grach i rzeczywiście stanowić może realną alternatywę dla gamingowego komputera stacjonarnego, bez znaczących kompromisów w aspekcie osiągów. Świetnie sprawdzi się też jako mobilna stacja robocza, zresztą jego wyniki w testach mówią same za siebie - mamy do czynienia z prawdziwą bestią. Na szczególne pochwały zasługuje tu karta graficzna GeForce RTX 3070 Ti, która zapewnia solidny wzrost wydajności względem GeForce'a RTX 3070, a jeśli połączymy jej możliwości w ramach ray tracingu ze wsparciem dla DLSS, to otrzymujemy naprawdę mocarne i wszechstronne GPU, które poradzi sobie praktycznie z każdym zadaniem. Sprzęt jednak nie jest idealny i odziedziczył kilka wad swojego poprzednika. Mowa tu choćby o braku wbudowanej kamerki internetowej, która jak pokazała pandemia, jest bardzo istotnym elementem laptopa. Do tego nie uświadczymy tu żadnych biometrycznych zabezpieczeń, a w przypadku notebooka z tej półki cenowej czytnik linii papilarnych w przycisku power mógłby być już standardem. Do tego chcąc cieszyć się możliwie najwyższą wydajnością, trzeba liczyć się z tym, że ROG STRIX SCAR 15 potrafi być głośny niczym odkurzacz, choć z tym można sobie poradzić, ustawiając mniejszy limit mocy procesora PL2 lub wybierając profil Performance zamiast Turbo, co skutecznie redukuje generowany przez wentylatory hałas. Temperatury podzespołów również pozostawiają nieco do życzenia, a po laptopie za przeszło 10 tys. zł oczekiwać można też mniejszej ilości plastiku, który na dodatek strasznie zbiera odciski palców. 

Laptop zachwyca swoją wydajnością w grach i rzeczywiście stanowić może realną alternatywę dla gamingowego komputera stacjonarnego.

Niemniej jednak ROG STRIX SCAR 15 2022 posiada znacznie więcej plusów niż minusów, gdyż te pierwsze nie ograniczają się jedynie do wydajności. Znajdziemy tu także wysokiej klasy wyświetlacz IPS QHD 240 Hz z bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów i szerokim gamutem (choć mógłby być jaśniejszy). Do tego dochodzą wygodna klawiatura z możliwością wyświetlania sekcji numerycznej na powierzchni gładzika, trafiony dobór portów, gdyż uświadczymy tu nawet Thunderbolt 4 (kompatybilny z USB4), niezłe głośniki czy naprawdę przyzwoity czas pracy na baterii. Wspomnieć warto też o funkcjonalnym oprogramowaniu z wszechstronnym trybem manualnym, a całości dopełnia przyjemny dla oka design z podświetleniem RGB. Koniec końców, ROG STRIX SCAR 15 2022 zasługuje więc na wysoką ocenę (4,5/5 gwiazdki), rekomendację oraz odznaczenie wydajności. 

ROG STRIX SCAR 15 2022


ROG STRIX SCAR 15 2022 - opinia

 ROG STRIX SCAR 15 2022 - plusy:

 • Topowa wydajność 
 • GeForce RTX 3070 Ti z wysokim limitem energetycznym
 • Wyświetlacz PS QHD 240 Hz
 • Odwzorowanie kolorów ekranu
 • Thunderbolt 4
 • wygodna klawiatura
 • Możliwość wyświetlania sekcji numerycznej na powierzchni gładzika
 • Czas pracy na baterii
 • Design
 • Funkcjonalne oprogramowanie

 ROG STRIX SCAR 15 2022 - minusy:

 • Brak kamerki internetowej
 • Wysokie temperatury CPU i GPU pod obciążeniem
 • Bardzo głośny w trybie Turbo
 • Brak jakichkolwiek zabezpieczeń biometrycznych
 • Wysoka cena

Cena (na dzień publikacji): od 10599 zł (konfiguracja z 16 GB RAM i bez systemu)

Gwarancja: 24 miesiące

Produkt możesz kupić w sklepie: 

 

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

AMD Ryzen 7 3750H kontra Intel Core i5-9300H. Test procesorów mobilnych

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG STRIX SCAR 15 2022 - test gamingowego laptopa z górnej półki. GeForce RTX 3070 Ti daje radę

 0