ASUS ROG Zephyrus G14 - test "gamingowego ultrabooka" z APU Ryzen 9 4900HS

ASUS ROG Zephyrus G14 - test "gamingowego ultrabooka" z APU Ryzen 9 4900HS

ASUS ROG Zephyrus G14 - Podsumowanie

ASUS ROG Zephyrus G14 promowany jest przez producenta jako najwydajniejszy 14-calowy gamingowy laptop na świecie i choć traktować można to jak zwykły slogan marketingowy, to jednak wydaje się, że w tym przypadku nie ma tu nawet krzty przesady. Aż dziw bierze, że ASUSowi udało się upchnąć do tak kompaktowej konstrukcji tyle mocy, co powoduje, że produkt ten powinien z miejsca trafić na celownik osób poszukujących nie tylko czegoś bardzo mobilnego do grania, ale i do pracy oraz profesjonalnych zastosowań w ramach alternatywy do stacji roboczej. Niewątpliwie pomaga tu również postawienie na elegancki minimalizm w zakresie designu oraz wysoka jakość wykonania, w tym zastosowanych tworzyw (aluminium i magnez). Najnowszy członek rodziny Zephyrusów pokazuje także możliwości nowych mobilnych Ryzenów od AMD (i to nie tylko w zakresie wydajności, ale i efektywności energetycznej), które wbrew opiniom malkontentów stały się realną alternatywą dla CPU Intela.

ASUS ROG Zephyrus G14 promowany jest jako najwydajniejszy 14-calowy gamingowy laptop na świecie i wydaje się, że w tym przypadku nie ma tu nawet krzty przesady.

ASUS ROG Zephyrus G14

Do zalet tego laptopa zaliczyć trzeba też czas pracy na baterii, co w przypadku urządzenia, które robić może za typowego ultrabooka, jest bardzo istotne. Kolejnymi atutami są wygodna klawiatura, naprawdę dobrej jakości głośniki, wsparcie dla Wi-Fi 6 oraz całkiem bogaty (jak na te gabaryty) zestaw portów. Czy coś można jednak poprawić? Ano jest tu kilka kwestii, poczynając od kultury pracy i wysokich temperatur (zarówno podzespołów, jak i obudowy), ponieważ to największe wady testowanego notebooka. Przyczepić można się też do kilku innych elementów, jak choćby braku jakiejkolwiek kamerki internetowej, budżetowego dysku SSD w konstrukcji tej klasy, tylko jednego slotu na pamięci RAM dostępnego dla użytkownika czy braku interfejsu Thunderbolt. Inną sprawą jest też matryca w otrzymanym przez nas wariancie, ponieważ jest to naprawdę przyzwoitej klasy panel IPS QHD, ale 60 Hz z perspektywy graczy nie jest najlepszym wyborem. Na szczęście w sprzedaży jest też wariant Full HD o odświeżaniu 120 Hz, który jest także tańszy. Tu dochodzimy do kwestii ceny, która jest wysoka, ale można było się tego spodziewać po Zephyrusie. Co więcej, w dużej mierze jest to uzasadnione jakością wykonania oraz designem i choć możemy kupić dużo tańszego laptopa o bardzo zbliżonej wydajności (lub nawet lepszej), jak np. TUF Gaming A15, to jednak ROG Zephyrus G14 skierowany jest do innej grupy użytkowników, którzy poszukują czegoś w formie ultrabooka, ale o wysokiej wydajności w grach. I takim osobom możemy śmiało polecić ten sprzęt.       

ASUS ROG Zephyrus G14

 Jakość wykonania, stylowy design, kompaktowa i lekka konstrukcja, bogaty zestaw portów (jak na laptop tej klasy), satysfakcjonująca wydajność, bardzo dobra klawiatura, wsparcie dla Wi-Fi 6, bardzo dobre głośniki, długi czas pracy na baterii, ekran IPS QHD o dobrym odwzorowaniu kolorów, wsparcie dla audio Dolby Atmos

 Kultura pracy, wysokie temperatury, brak kamerki internetowej, budżetowy SSD, jedna z kości RAM wlutowana na stałe, brak interfejsu Thunderbolt, cena wariantu z ekranem QHD nie wypada najkorzystniej

Cena testowanej konfiguracji (na dzień publikacji): 7899 zł

Gwarancja: 24 miesiące

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

AMD Ryzen 7 3750H kontra Intel Core i5-9300H. Test procesorów mobilnych

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG Zephyrus G14 - test "gamingowego ultrabooka" z APU Ryzen 9 4900HS

 0