Recenzja ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC. Wydajna karta z mocnym chłodzeniem

Recenzja ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC. Wydajna karta z mocnym chłodzeniem

Test ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC: konkluzje

W temacie wydajności karta ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC okazała się najszybszym modelem na tym GPU, jaki miałem dotychczas okazję testować. Aczkolwiek różnice nie są duże, gdyż po uśrednieniu wyników przewaga nad KFA2 SG wynosi ~4%, a nad MSI SUPRIM X ok. 1%. Jakby nie było, trudno mówić o jakimkolwiek zaskoczeniu, gdyż od premiery poprzedniej generacji Ampere osiągi bardzo się wyrównały między poszczególnymi konstrukcjami na bazie konkretnego układu i w wypadku Ada Lovelace nic się w tym aspekcie nie zmieniło. Co do podkręcania, rdzeń udało się przyspieszyć o 180 MHz, a pamięć przetaktować do 1550 MHz, co wespół z limitem mocy podbitym o 10% zapewniło wzrost liczby FPS średnio o ok. 6% - jest to wynik nieodbiegający od normy dla GeForce'ów RTX 4080. Za to pomiary poboru prądu pokazały, że w parze z najwyższymi osiągami idzie relatywnie wysokie zużycie energii, wynoszące ~330 W. Notabene to wartość o ~20 W wyższa w odniesieniu do MSI SUPRIM X oraz o ok. 40 W względem KFA2 SG.

Jeżeli szukacie GeForce'a RTX 4080 i zależy Wam na solidnym chłodzeniu, to ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC jest propozycją, którą warto mieć na uwadze.

 

Recenzja ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC. Wydajna karta z mocnym chłodzeniem

 Recenzja ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4090 OC. Wydajność i cisza

Wygląd karty, jakość wykonania, układ chłodzenia oraz ocena końcowa

W temacie jakości wykonania testowanego modelu nie mam uwag - producent nie zapomniał o metalowej płytce usztywniającej (ang. backplate) czy solidnej osłonie chłodzenia wykonanej z tego samego materiału. Z kolei sfera stylistyczna jest stonowana, operując odcieniami szarości oraz stawiając na standardowy wygląd konstrukcji, bez zbędnych udziwnień. Dla części kupujących zaletą będzie też subtelne podświetlenie diodami LED, które obejmuje tylko logo TUF i mały pasek, które umiejscowiono na osłonie coolera. Najmocniejszym punktem karty ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC jest jednak nic innego jak niezwykle solidny zestaw chłodzenia, który wyśmienicie radzi sobie z jądrem krzemowym AD103. Temperatury podczas rozgrywki są bez zarzutu, podobnie jak głośność - w szczególności po przełączeniu na alternatywny BIOS, kiedy wentylatory stają się niemal niesłyszalne. Tak samo jak w przypadku wcześniej recenzowanych modeli tej klasy, cooler jest praktycznie klonem rozwiązania użytego w RTX 4090 z tej serii, co niewątpliwie przyczyniło się do takich wyników. Reasumując, nota końcowa to cztery i pół gwiazdki oraz wyróżnienia kultura pracy i rekomendacja. Jeżeli poszukujecie GeForce'a RTX 4080 i zależy Wam na solidnym chłodzeniu, to ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC jest propozycją, którą warto mieć na uwadze.

 

ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC

Ocena karty graficznej ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OCOcena karty graficznej ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OCMING GeForce RTX 4090 OCOcena karty graficznej ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC

ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC - opinia

ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC - plusy

 • Bardzo wysoka wydajność w grach (ponad 10% wzrostu względem RTX 3090 Ti)
 • Poprawa efektywności energetycznej w porównaniu do Ampere
 • Całkiem niezłe możliwości podkręcania (ok. 6% przyrostu FPS)
 • Bardzo solidne chłodzenie (niskie temperatury i doskonała kultura pracy)
 • Dobra jakość wykonania oraz stonowany wygląd
 • Subtelne podświetlenie LED z RGB
 • Sprzętowe wsparcie śledzenia promieni oraz DLSS 3.0
 • Sporo nowych funkcjonalności w architekturze
 • Wysoka wydajność RT i doskonałe wyniki w renderingu
 • Zwiększona do 16 GB pojemność pamięci VRAM
 • Sprzętowy koder wideo nowej generacji ze wsparciem AV1

ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC - minusy

 • Pobór prądu wyższy od innych GeForce'ów RTX 4080
 • Cena mogłaby być niższa
 • Ogromne gabaryty testowanej karty graficznej

Cena ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC (na dzień publikacji): od 7199 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

* Testowaną kartę graficzną kupicie w sklepie Recenzja ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC. Wydajna karta z mocnym chłodzeniem

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Recenzja ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC. Wydajna karta z mocnym chłodzeniem

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Recenzja ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4080 OC. Wydajna karta z mocnym chłodzeniem

 0