Audictus Aurora i Aurora mini - recenzja nietuzinkowych głośników Bluetooth z RGB

Audictus Aurora i Aurora mini - recenzja nietuzinkowych głośników Bluetooth z RGB

Audictus Aurora i Aurora mini - brzmienie i jakość dźwięku  

Audictus Aurora

Jak wypada jakość dźwięku w głośniku Aurora? Odpowiadając najkrócej jak się da … przyzwoicie. Dużo zależeć będzie tu wprawdzie od indywidualnych preferencji i wymagań, ale mamy do czynienia z produktem za 200 PLN i jeśli ktoś oczekuje, że głośnik za taką kwotę dostarczy mu audiofilską jakość, to jest po prostu naiwny. Niemniej jednak w tej cenie otrzymać można już głośniki grające lepiej, ale na korzyść produktu Audictus wciąż przemawiać będzie funkcjonalność. 

Audictus Aurora i Aurora mini - recenzja nietuzinkowych głośników Bluetooth z RGB

O dziwo basy, o które chyba najbardziej się tu obawiałem, wyraźnie zaznaczają swoją obecność, ale nie na tyle przesadnie, by docierało do nas jedynie zamulające dudnienie. Średnie tony także są obecne i co najważniejsze zapewniają przyzwoitą jakość. Podobnie zresztą jak soprany, które nie wywołują zgrzytania zębami przesadną sykliwością czy metalicznością. Całości brakuje jednak szczegółowości czy selektywności, dlatego w gęstszych utworach otrzymujemy ścianę dźwięku. Nie chcę jednak dłużej rozwodzić się nad tym aspektem, ani też rozkładać go na czynniki pierwsze, ponieważ moim zdaniem bardzo szczegółowa analiza w bądź co bądź budżetowym głośniku BT to przerost formy nad treścią. Pochwalić trzeba fakt, że brzmienie jest muzykalne oraz rozrywkowe i dobrze sprawdza się w powierzonych mu zadaniach, np. w trakcie plenerowych wypadów ze znajomymi, gdzie muzyka robi za tło czy też w domu, kiedy przydaje się w miejscach przeważnie pozbawionych bardziej zaawansowanych systemów audio, jak kuchnia lub sypialnia (generalnie wszędzie tam, gdzie chcemy, by muzyka nam towarzyszyła, a stacjonarny sprzęt audio się tam nie sprawdza, np. ze względu na ograniczone miejsce).

Jeśli miałbym się tu czegoś czepiać, to mógłbym wspomnieć o niewielkiej scenie, nieco zbyt "suchym" graniu czy wyraźnych zniekształceniach przy najwyższym poziomie natężenia dźwięku. Poza tym separacja między instrumentami mogłaby być lepsza, ponieważ wyczuwalnie brakuje tu powietrza, a przy niższym poziomie natężenia dźwięku wyraźnie słychać zanik niskich tonów. Co ciekawe, głośnik gra też wyraźnie głośniej w przypadku połączenia bezprzewodowego Bluetooth, niż kiedy zdecydujemy się na podłączenie źródła kablem AUX, choć z drugiej strony poprawia to odrobinę jakość dźwięku (tu wychodzi kompresja stosowana przez standard Bluetooth, tym bardziej że brakuje tu wsparcia dla kodeka Apt-X, o Apt-X HD nawet nie wspominając). Mimo pewnych mankamentów jakość dźwięku powinna być dla większości użytkowników satysfakcjonująca. 

Audictus Aurora Mini

Aurora Mini to konstrukcja bardzo zbliżona technologicznie do większej Aurory, ale z jedną zasadniczą różnicą - zamiast dwóch przetworników otrzymujemy tylko jeden. Oznacza to, że zamiast dźwięku stereo możemy liczyć tylko na mono, przez co muzyka traci na przestrzenności. Przekłada się to także na głośność tego głośnika, ale poza tym dzieli on zalety i wady większego brata w zakresie brzmienia. Co ciekawe jednak, ze względu na zdecydowanie bardziej kompaktową konstrukcję, wypada on na tle podobnych gabarytowo rywali nieco lepiej. Dźwięk miejscami sprawia też wrażenie nieco bardziej klarownego, ale może wynikać to faktu, że większa Aurora nie najlepiej radzi sobie ze stereofonicznością. Niemniej w ostatecznym rozrachunku jakość brzmienia uznać trzeba za satysfakcjonującą, szczególnie w kontekście potencjalnego zastosowania tego sprzętu.

Audictus Aurora i Aurora mini - recenzja nietuzinkowych głośników Bluetooth z RGB

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Audictus Aurora i Aurora mini - recenzja nietuzinkowych głośników Bluetooth z RGB

 0