Corsair MP600 GS 2 TB - test dysku PCIe 4.0 w tańszym wydaniu. Coś tu jednak nie gra

Corsair MP600 GS 2 TB - test dysku PCIe 4.0 w tańszym wydaniu. Coś tu jednak nie gra

Corsair MP600 GS 2 TB - podsumowanie

Corsair MP600 GS 2 TB nie jest łatwym w ocenie produktem. Z jednej strony otrzymujemy dysk od uznanego producenta o solidnej wydajności, z drugiej jednak zestawienie z konkurentami nie wypada najlepiej do nośnika „Korsarzy”, a już na pewno kiedy przeliczymy stosunek ceny do możliwości. Co więcej, Phison PS5021-E21T, choć debiutował na początku 2021 roku, nie jest zbyt popularny wśród producentów SSD i trudno na tę chwilę określić jego niezawodność. Głównym problemem MP600 GS jest jednak cena, ponieważ w przypadku 1 TB taniej możemy kupić znacznie lepszy model Kingston KC3000, a 2 TB wariant jest tylko nieznacznie tańszy od topowego nośnika i dużo droższy od np. Lexara NM760. Tymczasem MP600 GS przeważnie przegrywa w testach nawet z tańszymi modelami PCIe 4.0, a wyraźnie słabiej radzi sobie też ze zarchiwizowanymi danymi.

Koniec końców nie jesteśmy jednak w stanie rekomendować tego dysku, gdyż na rynku można znaleźć znacznie lepsze alternatywy w podobnej lub nawet lepszej cenie.

Corsair MP600 GS 2 TB

Co więcej, dysk posiada relatywnie nieduży bufor SLC (w porównaniu do rywali), co również wiązać będzie się z szybciej zauważalnymi spadkami wydajności. Te zresztą są też odczuwalne po zapełnieniu dysku, co akurat nie dziwi. Na plus zaliczyć trzeba jednak temperatury, ponieważ throttling termiczny występuje jedynie przy skrajnych scenariuszach, zakładających długotrwałe obciążenie dysku, co w praktyce jest rzadkością, szczególnie że nie jest to dysk skierowany do profesjonalistów. Poza tym smukła konstrukcja bez problemu mieści się pod kartą graficzną i w laptopach, a producent udziela 5 lat gwarancji na produkt. Koniec końców nie jesteśmy jednak w stanie rekomendować tego dysku, gdyż na rynku można znaleźć znacznie lepsze alternatywy w podobnej lub nawet lepszej cenie. Jeśli jednak Corsair MP600 GS 2 TB znacząco potanieje, będzie wartą rozważenia inwestycją. 

Corsair MP600 GS 2 TB

Corsair MP600 GS 2 TB - opinia

 Corsair MP600 GS 2 TB - plusy:

  • Smukła konstrukcja (zmięsci się do laptopów i PS5)
  • 5 lat gwarancji
  • Praktycznie brak throttlingu termicznego

 Corsair MP600 GS 2 TB - minusy:

  • Wydajność nieco rozczrowuje (szczególnie w kontekście ceny)
  • Brak DRAM
  • Relatywnie nieduży bufor SLC
  • Zbyt wysoka cena
  • Odczuwalne spadki wydajności po zapełnieniu

 

Cena (na dzień publikacji) : 999 zł 

Gwarancja: 60 miesiący

* Testowany produkt kupicie w sklepie Test MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR4. Płyta główna do OC Core i9-13900K

Sprzęt do testów dostarczył:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Corsair MP600 GS 2 TB - test dysku PCIe 4.0 w tańszym wydaniu. Coś tu jednak nie gra

 0