D-Link EAGLE PRO AI AX1500 4G+ - konfiguracja i oprogramowanie
Tym razem D-Link umożliwia nam konfigurację i zarządzanie routerem zarówno poprzez tradycyjny interfejs przeglądarkowy, jak i aplikację mobilną EAGLE PRO AI. Oba sposoby są bardzo szybkie i bezproblemowe, a producent prowadzi nas krok po kroku przez wszystkie etapy, które ograniczają się praktycznie do wykonywania prostych komend i potwierdzania ich w oprogramowaniu. Pomaga też fakt, że software został przetłumaczony na język polski, więc poradzą sobie z nim nawet największy laicy. Tym samym mniej zaawansowane osoby, które nie potrzebują bardziej rozbudowanych opcji i nie lubią „bawić się” ustawieniami sprzętu sieciowego, mogą ograniczyć się do konfiguracji z poziomu smartfona, natomiast użytkownicy z zacięciem administratorów otrzymują klasyczny panel do zarządzania routerem.
Sam interfejs przeglądarkowego oprogramowania prezentuje się dość minimalistycznie i choć może nie wygląda najbardziej nowocześnie, to niewątpliwie jest przejrzysty i łatwo się po nim nawiguje, co chyba jest najważniejsze. Wszystkie opcje zostały pogrupowane z lewej strony w kilku wydzielonych zakładkach, więc nawigacja przebiega sprawnie (choć przełączanie między opcjami mogłoby się odbywać się szybciej, bo czasem następuje przeładowanie strony, które trwa kilka długich sekund).
Jeśli zaś chodzi o dostępne opcje, znajdziemy tu okno startowe (Strona domowa) z podstawowymi informacjami na temat statusu połączenia, klientów korzystających z sieci itd. Dalej mamy Ustawienia pogrupowane na kilka podzakładek, począwszy od kreatora konfiguracji, przez opcje Internetu mobilnego, funkcję Przełączanie awaryjne (kiedy główne połączenie z Internetem zostanie przerwane, urządzenie aktywuje połączenie zapasowe), Internet (WAN), sieć bezprzewodową (Wi-Fi), Sieć (LAN), po dostęp w ramach chmury (D-Link Cloud) czy tryb działania (router lub router mobilny). W ramach ustawień sieci bezprzewodowej możemy włączyć obsługę Mesh czy SmartConnect (automatyczne wybieranie pasma) czy AI Wi-Fi Optimizer
Wszystko wydaje się sensownie pogrupowanie i podoba nam się, że producent nie zalewa nas opcjami i w większości przypadków, by uzyskać dostęp do tych bardziej zaawansowanych, trzeba kliknąć dodatkowo Konfiguracja zaawansowana. Dopiero tu znajdziemy możliwość wyboru kanału czy jego szerokości (niestety bez 160 MHz) dla sieci Wi-Fi. Nie zabrakło też możliwości utworzenia sieci dla gości, ale to już praktycznie standard.
Dalej mamy kartę Funkcje, gdzie kryją się opcje całkiem rozbudowanej kontroli rodzicielskiej (z możliwością blokowania stron, tworzenia harmonogramów itd., ale filtrowanie stron tak naprawdę nie ma żadnych predefiniowanych filtrów i wymaga od rodziców ręcznego wpisywania konkretnych adresów), Usługa QoS (dość podstawowy, gdzie możemy ustawić limity pobierania i wysyłania czy nadawać priorytety poszczególnym klientom, ale działa bez zarzutu) czy Firewall. Jest też Quick VPN z możliwością szybkiego tworzenia profili z bezpiecznym dostępem do sieci LAN, których możemy użyć do konfiguracji innych urządzeń połączonych poprzez bezpieczny tunel VPN, Dynamic DNS czy Port Forwarding. Producent nie zapomniał też o opcjach typowych dla łączności komórkowej, w tym obsłudze SMS-ów czy możliwości ustawienia limitów danych.
Z kolei w sekcji Zarządzanie znajdziemy opcje ustawiania czasu i harmonogramów, logów systemowych, administracyjne (w tym wyłączenia diod statusu), aktualizacji czy statystyki. To praktycznie tyle i trzeba przyznać, że gdyby nie problemy z błędem o braku połączenia z urządzeniem i chwilowym zawieszaniu interfejsu (oba problemy dotyczą tylko przeglądarkowego GUI), to software spisywał się bez zarzutu. Jako ciekawostkę możemy oddać, że opcje związane ze sztuczną inteligencją, które mają za zadanie optymalizować działanie sieci na podstawie ruchu, zdają się spisywać naprawdę nieźle, automatycznie dostosowując optymalny kanał czy też kładąc priorytet na przesyłanie najważniejszych danych (np. streaming filmu w 4K na Netflixie czy gaming), ale z drugiej strony konkurencja też stosuje takie algorytmy i nie chwali się wykorzystywaniem technologii AI, choć to pewnie tylko kwestia czasu, patrząc na boom na sztuczną inteligencję. Sama aplikacja oferuje nieco okrojony zestaw funkcji, jest intuicyjna i prosta w obsłudze, a do tego telefon mamy praktycznie zawsze pod ręką, więc taka opcja zarządzania routerem zawsze jest mile widziana.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test D-Link EAGLE PRO AI AX1500 4G+ (G416). Wysokiej klasy router 4G+