Dream Machines RG3050-15PL20 - test laptopa z GeForce RTX 3050. Ray tracing i DLSS dla oszczędnych

Dream Machines RG3050-15PL20 - test laptopa z GeForce RTX 3050. Ray tracing i DLSS dla oszczędnych

Dream Machines RG3050-15PL20 - Podsumowanie

Dream Machines RG3050-15PL20 na pewno nie jest wybitnie oryginalnym laptopem i na rynku można znaleźć bliźniacze konstrukcje, bazujące na tym samym kadłubku od Clevo. Nie zmienia to jednak faktu, że w swoim segmencie to naprawdę ciekawy sprzęt, który w zaproponowanej cenie ma sporo do zaoferowania, choć nie obyło się bez kilku dość istotnych kompromisów. Pozytywnie zaskakuje wydajność testowanej przez nas konfiguracji, która przebiła nasze oczekiwania, jeśli chodzi o gaming, ale również typowo procesorowe zastosowania. Zestawienie Core i5-11400H i GeForce RTX 3050 wydaje się naprawdę dobrym posunięciem, gdyż dostępny w droższej wersji Core i7-11800H mógłby być w tym przypadku tzw. overkillem. Co więcej, sprzęt od Dream Machines teoretycznie mógłby pokazać się z jeszcze lepszej strony, gdyby nie ograniczenia zastosowanego układu chłodzenia, który nie radzi sobie najlepiej z odprowadzaniem ciepła. Jest jednak możliwość obniżenia napięcia zasilającego procesor, więc chętnych do prób i eksperymentów z pewnością nie zabraknie. 

W swoim segmencie to naprawdę ciekawy sprzęt, który w zaproponowanej cenie ma sporo do zaoferowania, choć nie obyło się bez kilku dość istotnych kompromisów.

Dream Machines RG3050-15PL20 - test laptopa z GeForce RTX 3050. Ray tracing i DLSS dla oszczędnych

Wśród plusów notebooka wymienić trzeba także wygodną podświetlaną klawiaturę, która dobrze sprawdza się nie tylko w grach, ale i codziennej pracy. Do tego dochodzą szybki moduł łączności bezprzewodowej w standardzie Wi-Fi 6, funkcjonalne oprogramowanie i bogaty zestaw portów, włącznie z USB typu C, czytnikiem kart pamięci, Mini DisplayPort i pełnowymiarowym HDMI (do pełni szczęścia zabrakło tylko Thunderbolt). Kolejny mocny punkt to głośniki, które grają zaskakująco przyjemnie, a pochwalić można też kulturę pracy, gdyż komputer nawet pod obciążeniem nie przekracza akceptowalnego poziomu hałasu. Zdecydowanie gorzej mają się za to temperatury, zarówno podzespołów (CPU i GPU), jak i obudowy. Wspomnieliśmy już o problemach układu chłodzenia, co potrafi wywoływać throttling procesora. Czas pracy na baterii również nie mozna zaliczyć na poczet plusów, a bardzo słabo pod względem odwzorowania kolorów wypada też wyświetlacz (wąski gamut i duże błędy Delta E), ale koniec końców Dream Machines RG3050-15PL20 jako sprzęt do grania sprawdza się naprawdę dobrze - tym bardziej że RTX 3050 oferuje przecież wsparcie dla DLSS (i ray tracing, ale ten jest tu mniej istotny). Co więcej, cena wynosząca 4499 zł za taką konfigurację wydaje się naprawdę rozsądna, dlatego też sprzęt otrzymuje ocenę 4/5 i odznaczenie opłacalności. Warto jednak mieć świadomość jego wad, których kilka jest, by później uniknąć rozczarowania.

Dream Machines RG3050-15PL20

 Dream Machines RG3050-15PL20 - plusy

 • Wydajność (wysokonapięciowy wariant GPU)
 • Połączenie Core i5-11400H i GeForce RTX 3050
 • Wsparcie dla DLSS i ray tracingu
 • Wygodna klawiatura
 • Bogaty zestaw portów
 • Głośniki
 • Kultura pracy
 • Cena

 Dream Machines RG3050-15PL20 - minusy

 • Możliwy throttling CPU
 • Wysokie temperatury podzespołów
 • Nagrzewająca się obudowa
 • Czas pracy na baterii
 • Kiepski wyświetlacz pod względem odwzorowania kolorów

 

Cena testowanej konfiguracji (na dzień publikacji): 4499 zł (bez systemu operacyjnego)

Gwarancja: 24 miesiące

 

Sprzęt do testu dostarczyła firma:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dream Machines RG3050-15PL20 - test laptopa z GeForce RTX 3050. Ray tracing i DLSS dla oszczędnych

 0