Dream Machines RX2060-15PL17 - GeForce RTX 2060 oraz Core i7 9700K

Dream Machines RX2060-15PL17 - GeForce RTX 2060 oraz Core i7 9700K

Dream Machines RX2060-15PL17 to konstrukcja, jakich na rynku europejskim jest wiele, gdyż bazuje na popularnym kadłubku Clevo, który jest dostępny już od dłuższego czasu. Różnią się one praktycznie tylko komponentami bazowymi, czyli kartami graficznymi, procesorami, ilością i typem zastosowanej pamięci RAM oraz zainstalowanych dysków. Dream Machines także stworzyło na jego bazie swoje konfiguracje, również z topowymi procesorami i kartami graficznymi. To chyba właśnie największa siła tego typu komputerów - możliwość rozbudowy oraz elastycznego dopasowania konfiguracji do swoich potrzeb. Laptop ma aż dwa miejsca na dyski SATA 2,5" i dwa sloty M.2, co daje możliwość dokładania kolejnych dysków w przyszłości. Procesor można podkręcać praktycznie tak jak w desktopie, tyle że ograniczeniem są możliwości mobilnego układu chłodzenia, który nawet w fabrycznej konfiguracji nie radzi sobie najlepiej z odprowadzaniem ciepła. Jest jednak możliwość obniżenia napięcia zasilającego procesor, więc chętnych do prób i eksperymentów z pewnością nie zabraknie. Ekran i klawiatura to również elementy wysokiej klasy - nie jest to wprawdzie klawiatura mechaniczna, ale solidna podświetlana membranówka, która zadowoli wielu nabywców. Dzięki temu całokształt tej konstrukcji jest godną alternatywą dla wydajnego desktopa kierowanego dla graczy.

Wracając jednak do przetestowanej przez nas konfiguracji, można mieć lekkie wątpliwości, czy Core i7 9700K nie jest "overkillem" dla GeForce RTX 2060. Całkiem możliwe, że Core i5 9600K w zupełności by wystarczył, ale trzeba pamiętać, że kartę możemy w przyszłości wymienić na wyższy model i wówczas procesor nie będzie wąskim gardłem. Pamiętajmy też, że konfiguracje są niemalże dowolne i wcale nie musicie decydować się na tę, która przyjechała do nas od producenta. Z racji niższego poboru energii, całość mogłaby też pracować ciszej, a sam komputer byłby oferowany w atrakcyjniejszej cenie. Na pochwały zasługuje za to zdecydowanie karta graficzna GeForce RTX 2060 - jest znacząco szybsza od GTX 1060, jak również GTX1070, czyli reprezentuje naprawdę zadowalającą wydajność. W sam raz do trybu FullHD i ekranu o odświeżaniu 144 Hz, a z takim mamy tu do czynienia. Generowanie ponad 60 kl./s nie stanowi tu większego problemu, a często możliwe do uzyskania jest nawet ponad 144 kl./s, więc pełnia możliwości matrycy. Nie można też zapominać o obsłudze ray tracingu, dziś to tylko Battlefield V, ale wkrótce premiera Metro: Exodus i wielu innych gier, które będą w stanie wykorzystać potencjał GPU z serii RTX, a dodatkowo ekran zapewnia obsługę G-SYNC. Czego więcej chcieć? Może odrobinę cichszej pracy, ale "ten typ" tak ma. Ciszej raczej się nie da, ale nie omieszkamy tego sprawdzić przy konkurencyjnych konstrukcjach o podobnej konfiguracji, które już czekają w kolejce testowej. Dokładnie taką konfigurację zalecamy nieco bardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy dzięki zastosowaniu uderclockingu i undervoltingu będą w stanie optymalnie ustawić procesor. Na mały minus zasługuje również system audio, głośniki powinny być w tej klasie sprzętu zdecydowanie lepsze - pamiętajmy, że to nie ultrabook, tylko laptop gamingowy, w którym soczyste barwy i odgłosy mają nie lada znaczenie w rozgrywce.

Reasumując, jakość wykonania laptopa jest bardzo dobra. Nie ma tu może aluminiowych powierzchni, ale jest wysokiej jakości tworzywo sztuczne. Temat komponentów poruszyliśmy już wyżej, są bardzo wydajne i zaspokoją wymagania zdecydowanej większości graczy. Klawiatura ma pełne podświetlenie LED RGB, a jakość graweru na klawiszach jest bardzo wysoka. Także ekran trzyma wysoki poziom, adekwatny do gamingowego potwora. Cena jest stosunkowo wysoka, ale paradoksalnie opłacalność zakupu można ocenić bardzo dobrze, szczególnie patrząc na to, ile kosztują teraz laptopy do gier z GeForce GTX 1060 czy nawet 1070. Tutaj dodatkowo otrzymujemy duże możliwości rozbudowy, zupełnie jak w niezłej klasy desktopie. Podsumowując, przyznaję cztery i pół gwiazdki na pięć możliwych i znaczek Wydajność, ponieważ w tej cenie jest to naprawdę godna propozycja.

Dream Machines RX2060-15PL17 to wydajna maszyna dla gracza, która jest w stanie zastąpić solidnego desktopa bez praktycznie żadnych kompromisów. Imponują także możliwości przyszłej rozbudowy o dodatkowe nośniki danych, kartę graficzną czy nawet procesor jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Dream Machines RX2060-15PL17

  dobra jakość wykonania (mimo że plastik); bardzo dobra wydajność w tej cenie; bardzo dobry ekran z punktu widzenia gracza; wysokiej jakości podświetlana klawiatura; bardzo duże możliwości dopasowania konfiguracji pod swoje potrzeby i możliwości przyszłej rozbudowy; możliwość podkręcania procesora, underclockingu i ustawienia power limitów z poziomu BIOSu (pozwala to poprawić kulturę pracy)

  głośność pod pełnym obciążeniem (ale tak musiało być); ekran mógłby być odrobinę jaśniejszy; głośniki powinny być nieco lepsze; gumopodobny materiał łatwo się brudzi i trudno czyści

Cena (na dzień publikacji): około 8000 zł (bez systemu)

Gwarancja: 24 miesiące

 

Sprzęt do testu dostarczył:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dream Machines RX2060-15PL17 - GeForce RTX 2060 oraz Core i7 9700K

 0