Test G4M3R ELITE. Szybki i cichy pecet dla nabywców z zasobnym portfelem

Test G4M3R ELITE. Szybki i cichy pecet dla nabywców z zasobnym portfelem

Bohaterem dzisiejszego testu jest komputer G4M3R ELITE, w wersji z procesorem Intel Core i7-14700KF i kartą graficzną na układzie NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER. Mamy tu więc bardzo mocne komponenty bazowe, wszak to niemal topowy CPU w ofercie Niebieskich, gdyż wyżej są tylko niewiele szybsze modele Core i9. Z kolei GPU to drugi najwydajniejszy układ w portfolio Zielonych, będący odświeżonym wariantem RTX 4080. Różnice względem poprzednika co prawda są w tym przypadku niewielkie, w porywach sięgając kilku procent, jednak nie zmienia to faktu, że karty graficzne tej klasy są bardzo szybkie, pozwalając na komfortową rozgrywkę nawet w 4K. To, na ile dokładnie FPS można liczyć, oczywiście zweryfikują testy praktyczne, do których przejdziemy niebawem.

Spis treści:

Oprócz solidnych osiągów, producent komputera zadbał także o atrakcyjny wygląd, stawiając na obudowę Fractal Design Pop XL Air w czarnej wersji. Konstrukcja ta zapewnia ponadto dużo przestrzeni, co pozytywnie wpływa na ergonomię użytkowania. Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż karty graficznej w pozycji pionowej, który lepiej eksponuje jej chłodzenie i z którego w tym przypadku skorzystano. Na zestaw nabywca otrzymuje trzy lata gwarancji w systemie door-to-door, z czasem ew. usunięcia usterki nie dłuższym niż siedem dni roboczych. Poza tym dostajecie na rok usługę on-site, czyli wsparcie technika na miejscu, który postara się rozwiązać problem bez konieczności odsyłania sprzętu do producenta. Odnośnie realizacji zamówienia, kompletny zestawy wysyłany jest w 24 godziny od jego złożenia, a wysyłka jest bezpłatna, analogicznie jak wszelka potrzebna diagnostyka w razie problemów, za którą też nic nie płacimy.

G4M3R ELITE w testowanej wersji to zestaw z wydajnymi częściami i o efektownym wyglądzie. Zobaczmy, jak ta konfiguracja poradziła sobie w praktyce.

Test G4M3R ELITE. Szybki i cichy pecet dla nabywców z zasobnym portfelem

Specyfikacja G4M3R ELITE i7-14700KF/64GB/2TB/RTX4080S/W11x
Obudowa Fractal Design Pop XL Air
Chłodzenie AIO G4M3R 280 mm
Zasilacz MSI MPG A1000G PCIE5 (test)
Płyta główna GIGABYTE Z790 UD AX
Procesor Intel Core i7-14700KF (test)
Dysk systemowy GOODRAM PX700 2 TB
Pamięć RAM Kingston FURY Renegade RGB 2x32 GB DDR5-6000 CL 32
Karta graficzna GIGABYTE GeForce RTX 4080 SUPER GAMING OC
Oprogramowanie Windows 11 Home

 Dobrze złożony komputer. Test G4M3R HERO PLUS z Core i7-14700KF i RTX 4070 Ti

Krótki komentarz odnośnie testowanego peceta

Przechodząc do wykorzystanych podzespołów, płytą główną jest GIGABYTE Z790 UD AX, która charakteryzuje się obsługą PCIe 5.0 dla karty graficznej, co może przydać się w przyszłości, trzema złączami M.2 w standardzie PCIe 4.0, Wi-Fi 6E, LAN klasy 2,5 Gb/s oraz szybkimi portami USB 3.2 Gen 2 i Gen 2x2. A co najważniejsze, jej sekcja zasilania jest 16-fazowa z tranzystorami 60 A, tj. zasilenie Core i7-14700KF nie stanowi dla niej wyzwania. Karta graficzna w egzemplarzu, który otrzymałem do testów, to GIGABYTE GeForce RTX 4080 SUPER GAMING OC, więc konstrukcja wyposażona w bardzo rozbudowane chłodzenie z trzema wentylatorami oraz iluminacją LED z RGB. Z kolei pamięć to dwa moduły Kingston FURY Renegade o zegarze 6000 MHz oraz pojemności 32 GB sztuka. Łącznie mamy 64 GB RAM, co można powiedzieć, że jest trochę na wyrost dla domowego użytkownika, ale jeśli będziecie chcieli także pracować na komputerze, wtedy taka pojemność z pewnością się przyda. Dysk twardy to 2 TB nośnik M.2 NVMe, a konkretnie GOODRAM PX700, z maksymalną szybkością odczytu oraz zapisu na poziomie 7400/6500 MB/s. Fabrycznie znajdziemy na nim system operacyjny Windows 11 Home, niemniej alternatywnie można nabyć zestaw bez systemu lub z systemem w wersji Pro. Jeżeli zdecydujecie się na wariant z Windowsem, możecie liczyć na instalację najnowszych sterowników dostępnych w dniu produkcji peceta.

Test komputera G4M3R ELITE: budowa zestawu

Komputer G4M3R ELITE zmontowano w czarnej obudowie Fractal Design Pop XL Air, która wyróżnia się bocznym szklanym panelem i meshowym frontem, który zauważalnie poprawia skuteczność wentylacji. Na przednim panelu znajdują się: podświetlany przycisk Power, trzy porty USB 3.2 Gen 1 (w tym jeden Type-C), wyjście słuchawkowe oraz wejście mikrofonu. Jeśli chodzi o chłodzenie obudowy, trzy wentylatory 120 mm zamontowane są na froncie i odpowiadają za wtłaczanie świeżego powietrza do środka, a trzy 140 mm, dwa na górze i jeden z tyłu, wyrzucają na zewnątrz nagrzane. Wszystkie wyposażone są w podświetlenie LED z ARGB, w postaci iluminowanych obręczy. Cooler procesora to AIO z chłodnicą 280 mm, wyprodukowany specjalnie dla komputerów serii G4M3R ELITE oraz bez trudu radzący sobie z Core i7-14700KF. Co ciekawe, z blokopompką zintegrowany jest jeszcze jeden, malutki wentylator. Za zasilanie odpowiada MSI MPG A1000G PCIE5 o mocy 1000 W, czyli z zapasem przy tych częściach, mogący się pochwalić jedną linią +12 V o obciążalności 1000 W, certyfikatem 80 PLUS Gold, w pełni modularnym okablowaniem i opcją pracy półpasywnej. Co ważne, to najnowsza wersja zgodna z ATX 3.0 i z natywnym złączem 16-pin dla GPU. A jak można się dowiedzieć z naszego testu tego modelu, na plus odnotować należy też wysokiej jakości elektronikę z japońskimi kondensatorami, wysoką sprawność, niskie tętnienia i dobrą regulację napięć.

Aranżacja okablowania, możliwości rozbudowy i ergonomia

W temacie zarządzania okablowaniem muszę powiedzieć, że jest ono bardzo dobre. We wnętrzu panuje porządek, wszystkie przewody są prawidłowo poprowadzone oraz odpowiednio spięte za pomocą trytytek. Dalsza rozbudowa także nie będzie stwarzać problemów. Do dyspozycji są dwa wolne sloty RAM, sześć portów SATA oraz dwa złącza M.2, ale pamiętajcie, że z uwagi na pionowy montaż karty graficznej, pozostałe sloty PCIe są niedostępne. Z kolei obudowa pozwala na montaż maksymalnie sześciu dysków, z czego trzy mogą być 3,5". Co do jakości konstrukcji Fractal Design, nie mam zarzutów. Obudowa jest całkiem sztywna, ma wykręcane zaślepki slotów kart rozszerzeń oraz filtry przeciwkurzowe - na górze i od dołu. Maksymalna długość karty graficznej to bagatela 45,5 cm, toteż z ew. wymianą tego komponentu na pewno nie będzie problemów. W ramach ciekawostki nadmienię jeszcze, iż pod zaślepką na magnesach, która znajduje się z przodu, mamy miejsce na napęd optyczny, gdyby ktoś takowy chciał zainstalować. Ponadto warto wspomnieć o dodatkowych oplotach kabli, które poprawiają estetykę wnętrza, i tym, że w komplecie dostajemy akcesoria komponentów wykorzystanych w tej konfiguracji, w tym kable zasilacza.

Test komputera G4M3R ELITE: metodologia

Wszelkie testy przeprowadzono z użyciem systemu operacyjnego Windows 11 64-bit 21H2, sterowników GeForce Game Ready 552.22, w trakcie rzeczywistej rozgrywki. Do pomiaru liczby FPS został wykorzystany program Fraps w wersji 3.5.99 - także dla DirectX 12 (jedyna niedogodność pod tym API to brakujące OSD). Wyniki umieszczone na wykresach są średnią rezultatów z trzech odrębnych przebiegów, zaś rozdzielczość zegara czasu rzeczywistego była ustawiona na sztywną wartość 0,5 ms. Każdy wykres jest odpowiednio opisany, jeżeli chodzi o rozdzielczość i informacje o detalach.

Ustawienia platformy były następujące:

 • nastawy pamięci: DDR5-6000 MHz CL 32-38-38-80 (wczytany podstawowy profil XMP),
 • Resizable BAR: włączone.

Test komputera G4M3R ELITE: wydajność

Poniżej znajdziecie wyniki wydajnościowe zaprezentowanego na poprzednich stronach peceta, w wybranych grach komputerowych. Rozdzielczości biorące udział w testach to 1080p (czyli Full HD), 1440p i 2160p (4K), a poza tym pomiary były wykonywane w dwóch wariantach, tj. dla renderingu natywnego oraz z aktywnym DLSS przy profilu jakościowym (lub z wybraną inną techniką skalowania obrazu).

A Plague Tale: Requiem

Atomic Heart

Call of Duty: Modern Warfare 2

Cyberpunk 2077

Dead Island 2

Dead Space Remake

Dying Light 2

Marvel's Spider-Man Remastered

Resident Evil 4 Remake

The Last of Us Part I

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Test komputera G4M3R ELITE: osiągi RT

Na tej stronie znajdziecie rezultaty z włączonym śledzeniem promieni, na przykładzie dwóch gier ze standardowej procedury - Cyberpunk 2077 i Dying Light 2. Jeżeli chodzi o to, jaki użytek z RT robią te tytuły, w obu wypadkach są to odbicia, cienie, okluzja otoczenia oraz globalne oświetlenie bazujące na ray-tracingu. Pomiary uwzględniają rendering natywny oraz włączone DLSS 2 z profilem jakościowym lub DLSS 3.

Cyberpunk 2077

Dying Light 2

Test komputera G4M3R ELITE: konkluzje

Jeśli chodzi o wydajność, niczego recenzowanemu pecetowi nie można zarzucić, bo to bardzo wydajna gamingowa konfiguracja. GeForce RTX 4080 SUPER zapewnia wysokie osiągi nawet w rozdzielczości 4K, a Core i7-14700KF to szybki procesor, dzięki któremu nie trzeba martwić się o wąskie gardło z jego strony przy mniejszej liczbie pikseli. Skupiając się na grach z testu, w sporej ich części na komfortową rozgrywkę możemy liczyć w 4K przy renderingu natywnym, ponieważ taką sytuację mamy w Atomic Heart, CoD: Modern Warfare 2, Dead Island 2, Dying Light 2, Spider-Man Remastered, Resident Evil 4 Remake i Wiedźmin 3 w wydaniu Next-Gen. W przypadku reszty tytułów wystarczyło natomiast włączyć DLSS 2 z profilem jakościowym, co pozwoliło przekroczyć 60 FPS w A Plague Tale: Requiem, Cyberpunk 2077, Dead Space Remake oraz The Last of Us Part I. Wyzwania nie stanowi także granie z włączonym śledzeniem promieni i np. w Cyberpunk 2077 z aktywnym RT można bawić się w 1440p z DLSS 2, a w Dying Light 2 nawet w 4K, tyle że z DLSS 3.

G4M3R ELITE w testowanej wersji to komputer wydajny, o wysokiej kulturze pracy i efektownym wyglądzie, choć cena zakupu może być trudna do przełknięcia.

Test G4M3R ELITE. Szybki i cichy pecet dla nabywców z zasobnym portfelem

 Test Intel Core i7-14700K. Najbardziej sensowny model 14. generacji

Pozostałe aspekty użytkowe, dobór komponentów i ocena końcowa zestawu

Odnośnie pozostałych aspektów użytkowych, czas uruchamiania, tj. od wciśnięcia przycisku Power do rozpoczęcia ładowania systemu, to w tym przypadku 19 s. Nie da się ukryć, że widziałem lepsze wyniki, choć jak na platformę LGA 1700 to rezultat w normie. Żadnych uwag nie mogę mieć z kolei do kultury pracy. Wentylatory mają krzywą ustawioną tak, że w spoczynku są niemal niesłyszalne - sonometr zanotował 33,6 dBA przy poziomie tła 33 dBA. Bardzo dobrze jest także przy pełnym obciążeniu procesora, gdyż temperatura rdzeni wyniosła w takim wariancie maksymalnie 81 °C, przy hałasie 37,6 dBA. Za to w trakcie rozgrywki w A Plague Tale: Requiem karta graficzna rozgrzewała się do 67 °C, decybelomierz wskazywał 36 dBA, a watomierz około 470 W. Poza tym warto dodać, że fabrycznie CPU jest skonfigurowany z limitem mocy 200 W, co stanowi sensowny balans pomiędzy temperaturami rdzeni, wydajnością i poborem prądu.

Co do doboru części, producent postawił na efektowną i dobrą jakościowo obudowę, aż 1000 W zasilacz z solidną elektroniką, płytę główną o szerokiej funkcjonalności i z mocną sekcją zasilania, a także pamięć RAM o znacznej pojemności i sensownej kombinacji zegara oraz opóźnień. Poza tym nie brakuje tutaj podświetlenia LED z (A)RGB, zatem miłośnicy światełek będą usatysfakcjonowani. Aczkolwiek uważam, że dysk M.2 mógłby być lepszy, gdyż co prawda mamy nośnik 2 TB, jednak z oferty GOODRAM niewiele drożej można dostać model IRDM PRO z DRAM na pokładzie. Ale w ogólności jest dobrze i trzeba powiedzieć, że zestaw jest skonfigurowany z głową i poprawnie.

Na koniec do omówienia została cena, która jest dość wysoka, wynosząc w chwili pisania tekstu 12999,99 zł. Dla porównania, koszt części i systemu operacyjnego w sklepie x-kom przy samodzielnym złożeniu to ok. 12150 zł. W tym przypadku dopłata nie jest więc drastyczna, ale zauważalna i warto mieć to na uwadze, pamiętając przy tym, że kompensację różnicy stanowi m.in. roczna usługa on-site, w ramach której technik postara się usunąć usterkę na miejscu (gdyby się pojawiła) i nienaganna fabryczna konfiguracja, poprawiona względem ustawień domyślnych (patrz akapit powyżej). Do tego mamy realizację gwarancji w systemie door-to-door, czyli kurier odbiera sprzęt ze wskazanego adresu oraz tam też później dostarcza po naprawie, zainstalowane najnowsze sterowniki dostępne w chwili produkcji, wysyłkę peceta w 24 godziny od złożenia zamówienia i darmową diagnostykę w razie problemów. Reasumując, ocena to 8,5/10 oraz wyróżnienia design i rekomendacja. To komputer wydajny, o wysokiej kulturze pracy oraz efektownym wyglądzie, więc jeśli tylko koszt jego zakupu nie stanowi dla Was przeszkody, a nie macie ochoty samemu budować peceta, jak najbardziej warto w niego zainwestować.

 

G4M3R ELITE i7-14700KF/64GB/2TB/RTX4080S/W11x

Ocena komputera G4M3R ELITE i7-14700KF/64GB/2TB/RTX4080S/W11xOcena komputera G4M3R ELITE i7-14700KF/64GB/2TB/RTX4080S/W11xOcena komputera G4M3R ELITE i7-14700KF/64GB/2TB/RTX4080S/W11x

G4M3R ELITE i7-14700KF/64GB/2TB/RTX4080S/W11x - opinia

G4M3R ELITE i7-14700KF/64GB/2TB/RTX4080S/W11x - plusy

 • Bardzo dobra wydajność w nowych grach komputerowych
 • Podświetlenie LED z (A)RGB wentylatorów, pamięci RAM, chłodzenia CPU i karty graficznej
 • Efektowna wizualnie oraz dobrze wentylowana obudowa
 • Rozsądne temperatury podzespołów i odpowiednia kultura pracy
 • 64 GB pamięci RAM oraz 16 GB VRAM zapewniają spokój na przyszłość
 • Wysokiej jakości zasilacz o mocy 1000 W i z wysokiej jakości elektroniką
 • Wysoka jakość wykonania (w tym aranżacja okablowania)
 • Trzy lata gwarancji na komputer w systemie door-to-door oraz rok wsparcia on-site

G4M3R ELITE i7-14700KF/64GB/2TB/RTX4080S/W11x - minusy

 • Cena mogłaby być niższa
 • Dysk twardy mógłby być z wyższej serii firmy GOODRAM

Cena (na dzień publikacji): 12999,99 zł (z kodem moja-gra)

Gwarancja: 36 miesięcy w systemie door-to-door

Test G4M3R ELITE. Szybki i cichy pecet dla nabywców z zasobnym portfelem

Pełną ofertę komputerów G4M3R można zobaczyć tutaj

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Test G4M3R ELITE. Szybki i cichy pecet dla nabywców z zasobnym portfelem

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test G4M3R ELITE. Szybki i cichy pecet dla nabywców z zasobnym portfelem

 0