KFA2 GeForce RTX 3060 8 GB 1-Click OC: opakowanie
Recenzowana karta KFA2 GeForce RTX 3060 8 GB 1-Click OC dotarła do mnie w typowych rozmiarów pudełku, którego kolorystyka bazuje na bieli i odcieniach szarości, z dodatkiem koloru czarnego oraz zielonego, tradycyjnie kojarzonego z NVIDIĄ. Front częstuje nas wizerunkiem jegomościa z czapeczką, okularami i nakryciem twarzy, tj. wzorowanego choćby na Marcusie z Watch Dogs 2, oraz informuje o zastosowanym układzie graficznym i serii, do której należy produkt, dodatkowo dostarczając krótki wykaz najistotniejszych, wg producenta, technologii. Z kolei na odwrocie przeczytamy solidną porcję marketingowych haseł, na temat tego, czemu warto wybrać właśnie ten sprzęt i w jaki sposób możemy spożytkować jego potencjał. W środku, oprócz akceleratora graficznego, znajduje się podstawowa instrukcja obsługi (montaż i pobieranie/instalacja sterowników).
KFA2 GeForce RTX 3060 8 GB 1-Click OC: wymiary, system chłodzenia
Testowana KFA2 GeForce RTX 3060 8 GB 1-Click OC nie należy do przesadnie długich kart graficznych - całość mierzy około 25 cm i warto tutaj dodać, że system chłodzenia nieco wystaje poza laminat. Wspomniany cooler to kompleksowe rozwiązanie, chłodzące zarówno rdzeń graficzny, jak i pamięć VRAM oraz sekcję zasilania. Śledź jest dwuslotowy i dokładnie tyle miejsca karta zajmuje w obudowie. Plastikowa osłona chłodzenia jest barwy czarnej i okraszona karbonowym wzorem, nadającym jej ciekawy wygląd. Wymuszanie przepływu powietrza to rola dwóch 90 mm wentylatorów, a sam radiator jest trzyczęściowy. Transfer ciepła z głównego segmentu, stykającego się z GPU, do pomocniczych realizowany jest z użyciem dwóch ciepłowodów. Wentylatory pracują półpasywnie, zatem w spoczynku hałas jest zerowy.
KFA2 GeForce RTX 3060 8 GB 1-Click OC: rewers, zasilanie, iluminacja
Na rewersie mamy zaś płytkę usztywniającą, wykonaną z anodowanego na czarno aluminium. Znajdziemy na niej prosty wzór z szarych pasków i logo GeForce RTX, do spółki z ostrzeżeniem o potencjalnie wysokiej temperaturze powierzchni (w praktyce nieco na wyrost). Gniazdo zasilania to pojedyncza sztuka 8-pin, tj. z zapasem, mając na względzie maksymalny limit mocy równy 170 W. Do sterowania parametrami sprzętu KFA2 przygotowało program Xtreme Tuner, gdzie możemy także aktywować 1-Click OC (symboliczne podbicie częstotliwości GPU o 15 MHz). Ale to nie wszystko, gdyż Xtreme Tuner Plus dodatkowo pozwala na synchronizację z urządzeniem mobilnym. Aby tego dokonać, należy kliknąć na komputerze w ikonę telefonu, po czym skanujemy kod QR, który wyświetli się na ekranie (Xtreme Tuner na telefonie i tablecie możecie pobrać ze sklepu Google lub Apple). Ew. jest opcja ręcznego wpisania adresu IP peceta i trzeba tu dodać, iż oba sprzęty muszą znajdować się w tej samej sieci LAN, chyba że skonfigurujecie przekierowanie portów. Po tej czynności połączenie będzie nawiązane i zobaczycie na telefonie lub tablecie monitoring parametrów pracy karty oraz będziecie mogli zmieniać ustawienia bez wychodzenia z gry.
KFA2 GeForce RTX 3060 8 GB 1-Click OC: złącza wideo
Jeżeli chodzi o złącza wideo, do dyspozycji mamy pojedyncze HDMI 2.1 i trzy sztuki DisplayPort 1.4a. W stosunku do poprzednika zabrakło zatem USB Type-C (potocznie USB-C), aczkolwiek mając na względzie oficjalne przejście standardu VirtualLink w stan spoczynku, akurat ten fakt nie powinien nikogo dziwić. I wydaje się, że trochę wody w Wiśle upłynie, zanim zobaczymy kolejne karty graficzne z tego typu portem, no chyba, że na horyzoncie pojawi się następne wspaniałe rozwiązanie zaprojektowane pod kątem wyświetlaczy wirtualnej rzeczywistości, czyli tzw. VR, ale póki co nie zanosi się na to.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test GeForce RTX 3060 8 GB. Mniejsza wydajność za podobne pieniądze?