Test Hiksemi Future 2 TB - wysoka wydajność w niskiej cenie

Test Hiksemi Future 2 TB - wysoka wydajność w niskiej cenie

Hiksemi Future 2 TB - wysoka wydajność w niskiej cenie

Firma Hikvision zdecydowała się niedawno wydzielić markę Hiksemi, która zajmować będzie się pamięciami RAM i nośnikami danych produkowanymi przez Hikstorage. Jednymi z pierwszych produktów nowej marki są dyski SSD z serii Future, a w nasze ręce wpadł flagowy model o pojemności 2 TB. Trzeba uczciwie przyznać, że tak naprawdę mamy tu do czynienia ze zwykłym rebrandingiem testowanego już przez nas Hikvision G4000, który przed rokiem uznaliśmy za jeden z najbardziej opłacalnych SSD na rynku. Jaki jest więc sens ponownie testować praktycznie ten sam produkt? Przede wszystkim będziemy mogli sprawdzić, jak wypada ten nośnik pod względem spójności i stabilności w zakresie stosowanych przez chińskiego producenta podzespołów, a co za tym idzie wydajności, a do tego możemy ponownie zweryfikować jego pozycję wśród konkurencji, ponieważ ostatnimi czasy na rynku zadebiutowało wiele podobnych wysokowydajnych dysków bez pamięci DRAM. 

Hiksemi Future, podobnie jak Hikvision G4000 i wiele innych dysków SSD, które ostatnimi czasy trafiają na rynek, bazuje na 4-kanałowym Maxio MAP1602A.

Hiksemi Future 2 TB

Hiksemi Future, podobnie jak Hikvision G4000 i wiele innych dysków SSD, które ostatnimi czasy trafiają na rynek (patrz choćby testowane przez nas modele Lexara czy Patriot Viper VP4300 Lite) bazuje na 4-kanałowym kontrolerze Maxio MAP1602A (Falcon Lit), który produkowany jest w 12 nm, wykorzystuje CPU Cortex-R5 i nie posiada pamięci DRAM, co może być jego piętą achillesową w przypadku bardziej obciążających zastosowań, ale z doświadczenia wiemy, że w typowym konsumenckim użytkowaniu sprawdza się bardzo dobrze. Tego typu dyski DRAMless rekompensują ten brak technologią HMB (Host Memory Buffer), która wykorzystuje systemową pamięć DRAM do tych samych celów i Future oferuje taki bufor o pojemności 32 MB. Nasz egzemplarz Future otrzymał jednak 232-warstwowe kości pamięci Xtacking 3.0 (3D NAND typu TLC) od Yangtze Memory Technologies Corp (YMTC), a testowany przez nas Hikvision G4000 miał 128-warstwowe kości tego samego producenta. Jest to dość istotna zmiana, która powinna mieć przełożenie na wyższą wydajność nowszej wersji, choć warto zaznaczyć, że już G4000 był oferowany z tymi pamięciami. 

Specyfikacja Hiksemi Future 2 TB
Kontroler Maxio MAP1602A (Falcon Lit)
Format, interfejs M.2-2280, PCIe 4.0 x4 NVMe
Pamięci NAND: 3D TLC NAND (YMTC Xtacking 3.0)
Odczyt i zapis sekwencyjny do 7450/6750 MB/s
Losowy odczyt i zapis 4K do 860 000/690 000 IOPS
Wytrzymałość TBW: 1800 TB
Pamięć podręczna DRAM brak
Gwarancja 60 miesięcy
Cena 499 zł

Jeśli chodzi o pozostałą część specyfikacji, ta praktycznie pozostała bez zmian, bo Hiksemi Future 2 TB to nośnik mogący pochwalić się losowym odczytem 4K do 860 tys. IOPS oraz zapisem do 690 tys. IOPS, a sekwencyjny odczyt i zapis to odpowiednio 7450 MB/s i 6750 MB/s. Producent deklaruje również bardzo wysoki współczynnik TBW (Total Bytes Written), czyli parametr, który oznacza całkowitą liczbę zapisanych terabajtów w całym okresie eksploatacji dysku. Ten dla 2 TB pojemności wynosi aż 3600 TB, a do tego otrzymujemy 60 miesięcy gwarancji, co również nie jest jeszcze standardem. To wszystko w sugerowanej cenie 469 zł, ale nasze źródła potwierdzają, że cena w sklepach powinna oscylować nawet poniżej 460 zł. Mówimy więc o bardzo podobnym pułapie cenowym do bliźniaczych pod względem specyfikacji modeli Lexar NM790 i Patriot Viper VP4300 Lite, które uchodzą za jedne z najbardziej opłacalnych na rynku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Hiksemi Future 2 TB - wysoka wydajność w niskiej cenie

 0