Hikvision G4000E - test budżetowego dysku PCIe 4.0. Tani i dobry?

Hikvision G4000E - test budżetowego dysku PCIe 4.0. Tani i dobry?

Hikvision G4000E - budowa zewnętrzna

Producent dostarcza dysk w niewielkim kartonowym pudełku w czarnym kolorze z fioletowymi akcentami, co wygląda naprawdę stylowo (na pewno nie kojarzy się z tanimi produktami). Zawartość opakowania również nie jest tak ascetyczna jak u konkurencji, ponieważ poza typową dokumentacją znajdziemy tu również śrubkę i malutki śrubokręt do przykręcenia nośnika do w slocie M.2. Jest to miły dodatek, ponieważ niewielkie śrubki wykorzystywane w SSD w tym formacie lubią się gubić w meandrach obudów PC, więc zawsze mamy zapas. Sam dysk jest zrealizowany w standardzie M.2 2280 mm, czyli najpopularniejszym formacie dla interfejsu PCIe. 

Hikvision G4000E

Laminat charakteryzuje się głęboko czarnym kolorem, co niewątpliwie przypadnie do gustu estetom. Poszczególne kości pamięci i kontroler niemalże w całości ukryto pod gustowną cienką metalową blaszką, robiącą za radiator (tego typu rozwiązania chłodzące przeważnie okazują się mało skuteczne, szczególnie w dyskach PCIe 4.0, więc byliśmy ciekawi, czy G4000E uniknie problemu zbyt wysokich temperatur). Przyczepić można się jednak do tego, że blaszka została naklejona na laminat… krzywo. Warto dodać, że nośnik jest dwustronny (kości umieszczono po obu stronach płytki drukowanej), ale i tak nie powinno być problemu, by zmieścił się w dowolnym laptopie, slocie M.2 pod kartą graficzną czy w PS5. 

Hikvision G4000E

Oprogramowanie i dodatkowe technologie

Producent nie oferuje żadnego dedykowanego oprogramowania do zarządzania dyskiem G4000E, ale biorąc pod uwagę, ile tego typu programów firm trzecich można znaleźć w sieci, trudno uznać to za problem - tym bardziej że mówimy o nośniku klasy ekonomicznej. Także w zakresie zastosowania dodatkowych rozwiązań technologicznych obyło się bez zaskoczeń, otrzymujemy bowiem dość podstawowy zestaw ze wsparciem dla TRIM, S.M.A.R.T oraz LDPC (Low-Density Parity Check), ale nie zabrakło też obsługi  szyfrowania AES-256/SM4/TCG-Opal 2.0/IEEE1667. Warto odnotować, że próg throttlingu został ustawiony na 70℃ i nie omieszkamy sprawdzić, jak G4000E radzi sobie z temperaturami. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Hikvision G4000E - test budżetowego dysku PCIe 4.0. Tani i dobry?

 0