iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle - testujemy 24-calowy monitor IPS Full HD 180 Hz

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle - testujemy 24-calowy monitor IPS Full HD 180 Hz

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle

iiyama zdecydowała się w ostatnim czasie na odświeżenie kilku popularnych modeli gamingowych, które otrzymały warianty B6 wyposażone w szybsze matryce IPS. Jednym z nich jest G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle, który względem swojego poprzednika pochwalić może się wyższą częstotliwością odświeżania 180 Hz (skok ze  165 Hz) oraz jeszcze niższym czasem reakcji plamki, wynoszącym zaledwie 0,2 ms (poprzednik 0,8 ms) w standardzie MPRT. Poza tym, mamy do czynienia z praktycznie identycznym monitorem jak G-Master GB2470HSU-B5 Red Eagle, choć mamy nadzieję też na pewną poprawę innych parametrów matrycy. Nowość iiyama niewątpliwie ma bowiem papiery na to, by powalczyć o tytuł jednego z najlepszych modeli w swojej klasie. 

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle to 24-calowy (konkretnie 23,8-calowy) monitor skierowany do graczy nastawionych na kompetytywną rozgrywkę w dynamicznych shooterach.

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle to 24-calowy (konkretnie 23,8-calowy) monitor skierowany do graczy nastawionych na kompetytywną rozgrywkę w dynamicznych shooterach. Nie bez przyczyny e-sportowcy wybierają właśnie monitory maksymalnie w tym rozmiarze, gdyż te oferują najlepszą ergonomię dla ich potrzeb. W tego typu sprzęcie liczy się przede wszystkim szybkość, dlatego też rozdzielczość Full HD jest w pełni wystarczająca, co w połączeniu z odświeżaniem 180 Hz i czasem reakcji 0,2 ms zdaje się świetną kombinacją pod sieciowe zmagania. G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle pochwalić może się ponadto 8-bitową matrycą IPS, typową jasnością szczytową (300 nitów) i standardowym dla tego typu paneli kontrastem 1000:1. Oczywiście nie zabrakło także huba USB czy wbudowanych głośników. 

Specyfikacja iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle
Przekątna matrycy 23,8''
Rozdzielczość natywna 1920 x 1080 px
Częstotliwość odświeżania 180 Hz; 48 - 180 Hz (FreeSync/G-Sync)
Gęstość pikseli 81,59 ppi
Typ panelu IPS
Powłoka matrycy Antiglare, Hard coating (3H)
Maksymalna jasność 300 cd/m
Kontrast statyczny 1000:1 
Kąty widzenia 178/178 st.
Czas reakcji (MPRT) 0,2 ms (w trybie MBR)
Pivot tak
VESA tak, 100x100
Złącza wideo DisplayPort 1.2,HDMI 1.4
Inne wbudowane głośniki, hub USB 2.0, audio Jack 3,5 mm
Cena  749 zł

Cena tego modelu wynosi na polskim rynku 749 zł i szybki rzut oka na oferty w sklepach pokazuje, że znaleźć można wyraźnie tańsze opcje monitorów podobnej klasy (23,8 cala), choć praktycznie zawsze produkt iiyama zdaje się oferować jakąś przewagę, np. w zakresie częstotliwości odświeżania, ergonomii czy funkcjonalności (patrz wbudowane głośniki). Jak trudno będzie zatem walka o odznakę opłacalności? Sprawdźmy.

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle - budowa zewnętrzna

Monitor zapakowany został w typowy dla marki G-Master karton o lakierowanej powierzchni, przyozdobiony futurystycznym ninja. Oczywiście ten prezentuje także sam produkt i jego najważniejsze cechy. W środku sprzęt został dobrze zabezpieczony styropianem i piankowymi foliami, a poza samym monitorem wnętrze kryje także typową dokumentację, podstawę z okablowaniem w postaci przewodu zasilającego, DisplayPort i HDMI, a także przelotowego. Montaż podstaw w modelach B6 jest odrobinę bardziej skomplikowany, bo poza przykręceniem podstawy do ramienia za pomocą szybkośrubki, samo ramię trzeba w ten sam sposób przykręcić do obudowy. Cały proces jest jednak błyskawiczny. 

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle

Design GB2470HSU-B5, poza odmiennym kolorem, jest praktycznie identyczny jak w GB2470HSU-B1. Oznacza to, że jest bardzo minimalistyczny, ponieważ obudowa wykonana została z matowego, lekko chropowatego plastiku utrzymanego w całości w czarnej kolorystyce, co tyczy się również podstawy z tworzywa sztucznego, która nie zajmuje zbyt wiele miejsca na biurku (a od środka wzmocniona jest metalem). Ramki wokół ekranu są bardzo smukłe, choć tradycyjnie nie obyło się bez dodatkowej martwej (czarnej) przestrzeni wokół wyświetlacza, która je nieco pogrubia (i tak, mówimy o wartościach rzędu 4-5 milimetrów). Jedynym przełamującym akcentem jest umieszczone na dolnym obramowaniu logo iiyama w ciemnosrebrnym kolorze. Cała konstrukcja jest mocno kanciasta, a płaski tylny panel kryje dodatkowy duży logotyp w białym kolorze japońskiego producent. Jeśli mieliście do czynienia z gamingowymi monitorami tego producenta w ostatnich latach, to dobrze wiecie, czego się spodziewać. 

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle

Nie mamy żadnych uwag do spasowania poszczególnych elementów, a zastosowane tworzywa zdają się trwałe i odporne na zarysowania czy zabrudzenia, głównie z uwagi na porowatą powierzchnię. Jeśli chodzi o powłokę matrycy, to jest to typowa dla tego typu paneli warstwa antyodblaskowa. Tym samym ekran ani nie odbija przesadnie światła, ani nie jest zbytnio ziarnisty - co mogłoby prowadzić do spadku odczuwanego kontrastu. Szkoda jednak, że sterowanie OSD odbywa się za pomocą pięciu przycisków (w tym jednego służącego za włącznik i wyłącznik) ukrytych z prawej strony tylnego panelu, a nie jak w wielu poprzednich modelach tego producenta, które mieliśmy okazję testować, za pomocą dżojstika.

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle

Jeśli zaś chodzi o ergonomię, to podstawa (wraz z ramieniem) zapewnia bardzo szeroką regulację i pozwala na pochylenie (23° w górę; 5° w dół) i ustawienie wysokości (zakres 150 mm), a także obrócenie ekranu o 90° do pozycji portretowej z rotacją w obie strony. Nie zabrakło też obrotu na boki aż o 45°. Na plus zaliczyć trzeba, że konstrukcja jest bardzo stabilna, a producent zadbał także o to, by kable nie walały się bezwiednie po biurku i na ramieniu umieszczono spinkę, która pozwala je zebrać. Jest też możliwość wymiany ramienia na inne, zgodne ze standardem VESA 100, co umożliwia także zawieszenie sprzętu na ścianie. 

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle

Porty umieszczono klasycznie równolegle do matrycy, we wnęce. Znajdziemy tu gniazdo zasilające, USB typu B, dwa USB typu A w wersji 3.2 Gen1 pojedyncze gniazdo słuchawkowe minijack (3,5 mm), HDMI 1.4 i DisplayPort 1.2, a dodatkowe dwa porty USB 3.2 Gen1 umieszczono z boku obudowy. Cieszy fakt, że producent nie stosuje już złączy USB umieszczonych jedno nad drugim, co ułatwia wykorzystanie obu, a do tego dwa dodatkowe porty z boku sprawiają, że używanie ich jest znacznie praktyczniejsze. Monitory posiadają także wbudowane głośniki, ale te grają słabo, co jest typowe dla tego typu urządzeń. Niemniej jednak sprawdzą się do typowych zastosowań, czyli np. odtwarzania dźwięków systemowych i zawsze lepsze jakiekolwiek głośniki niż ich brak.  

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle - menu ekranowe (OSD) 

Menu ekranowe zastosowane w G-Master GB2470HSU-B6 jest nam już dobrze znane, gdyż znajdziemy je praktycznie we wszystkich modelach G-Master z ostatnich lat. Nie będziemy się tu więc rozpisywać, tym bardziej że jego struktura, sterowanie itd. są identycznie jak we wszystkich monitorach japońskiego producenta z ostatnich 5 lat, dlatego zainteresowanych tematem odsyłamy choćby do tej recenzji. Streszczając się jednak do kilku zdań, trzeba docenić liczbę opcji, w tym dedykowanych graczom (AMD FreeSync, MBR, Black Tuner czy gamingowego predefiniowane tryby), ale wciąż jest tu pole do poprawy w zakresie wygody sterowania OSD, gdyż trzeba się tu naklikać dużo więcej niż w konkurencyjnych rozwiązaniach, a niektóre pomysły wydają się nieintuicyjne. Szczególnie przy wykorzystaniu przycisków zamiast dżojstika, choć te przyjemnie klikają i jedyna uwaga w stosunku do nich to brak dostatecznego rozgraniczenia przycisku Power, przez co łatwo można go nacisnąć przypadkowo. Poza tym, mamy nadzieję, że iiyama - idąc śladami rywali - zdecyduje się także na udostępnienie aplikacji Windows, która pozwoli na alternatywne zarządzanie ustawieniami monitora z poziomu systemu. 

iiyama

iiyama G-Master GB2470HSU-B5 Red Eagle - kolory i kontrast

Pomiary kolorymetrem zaczynamy od sprawdzenia pokrycia popularnych przestrzeni kolorów i wyniki G-Master GB2470HSU-B6 wyglądają wyraźnie lepiej niż w przypadku poprzednika. Przy sRGB otrzymujemy 100% pokrycie przy całkowitej objętości 134,3%, dla Adobe RGB uzyskaliśmy 81,1% (objętość 92,6%), natomiast dla DCI P3, czyli standardu wykorzystywanego przez filmowców, 92,5% pokrycia i 95,1% dla objętości. Tym samym nowość iiyama może pochwalić się szerokogamutowym panelem, czego nie można było powiedzieć o wariancie B5. Bardzo subiektywnie, kolory są przyjemnie dla oka, nasycone, przez co monitor powinien bardzo dobrze sprawdzić się w typowych rozrywkowych zastosowaniach. Sprawdźmy zatem, jak wygląda jego fabryczna kalibracja.

Pokrycie gamutów sRGB, Adobe RGB i DCI-P3

Ustawienia fabryczne (tryb użytkownika)

  • Punkt bieli: 6148 K
  • Jasność bieli: 192 cd/m²
  • Jasność czerni: 0,1541 cd/m²
  • Kontrast rzeczywisty: 1245,9:1
  • Sredni błąd Delta E dla sRGB: 2,04

Pierwsze, co się rzuca w oczy podczas analizy wyników, to fakt, że przy jasności ustawionej domyślne na 50%, uzyskujemy aż 192 cd/m² dla bieli, a dla czerni 0,1541 cd/m², co daje kontrast statyczny 1245,9:1, czyli wyraźnie więcej od deklarowanego 1000:1. Jak na panel IPS jest to bardzo dobry wynik, choć to oczywiście nawet nie połowa tego, co uzyskują typowe matryce VA. Temperatura barwowa przy domyślnych ustawieniach kształtuje się na poziomie 6148 K, co oznacza, że biel w tym przypadku jest nieco ocieplona i lekko wpada w żółte odcienie. Średni błąd Delta E dla sRGB jest wyraźnie niższy niż w poprzedniku, gdyż wynosii 2,04, co jest dobrym rezultatem. Szkoda jednak, że najwyższy błąd (5,68) dotyczy jednego z podstawowych kolorów, czyli czystej czerwieni. Mimo wszystko fabryczna kalibracja jest naprawdę przyzwoita, a zastrzeżeń nie można mieć także do przebiegu gammy lokalnej, co zresztą widać poniżej. W ogólnym rozrachunku otrzymujemy przyjemny dla oka obraz, który praktycznie nie wymaga większych korekt po wyjęciu z pudełka. 

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle

sRGB

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle

Adobe RGB

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle

DCI-P3

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle

Gamma

Kalibracja i profilowanie

  • Preset: Standardowy
  • Jasność: 30
  • Kontrast: 50
  • RGB: 50, 49, 48
  • Gamma: Gamma 2

Kalibracja i profilowanie monitora przebiegają sprawnie i bezproblemowo. Na początku wystarczy jedynie lekko zmodyfikować ustawienia składowych RGB, obniżyć jasność i jesteśmy gotowi do działania za pomocą kolorymetru. Rezultaty są satysfakcjonujące i po takim zabiegu monitor można śmiało wykorzystywać do prostych prac graficznych. Warto zwrócić uwagę na korektę gammy i bardzo niski średni błąd Delta E dla sRGB (0,37). 

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle
iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle

HDR

Monitor nie obsługuje HDR, ponieważ jego maksymalna jasność to 300 nitów, tymczasem najbardziej podstawowy standard HDR400 wymaga przynajmniej 400 nitów. Biorąc pod uwagę jakość szerokiego zakresu tonalnego w monitorach LCD z tej półki, trudno uznać to za realną stratę, bo wsparcie dla tej technologii w tym segmencie jest czysto teoretyczne. 

iiyama G-Master GB2470HSU-B5 Red Eagle - kąty widzenia i podświetlenie

Kąty widzenia, jak przystało na matrycę IPS, są naprawdę szerokie, zarówno horyzontalnie, jak i wertykalnie. Ba, GB2470HSU Red Eagle wyróżnia się pozytywnie nawet na tle innych modeli z tego typu matrycami. Pierwsze zmiany w jakości obrazu zaczynamy dostrzegać dopiero po przekroczeniu 65°. Oznacza to, że w nawet jeśli stoimy przed monitorem, nad monitorem lub korzystamy z niego, nie siedząc dokładnie naprzeciw, obraz pozostaje nienaganny. Nieco gorzej ma się sprawa z niepożądanym efektem IPS Glow, który niestety jest widoczny na ciemnych tłach oglądanych pod kątem, ale to typowa przypadłość matryc IPS.

Monitory korzystają z podświetlenia W-LED, które zasilane jest w modelu Flicker-free, czyli przetwornicą prądu stałego. Oznacza to, że nie musimy obawiać się migotania obrazu, co potwierdza weryfikacja poprzez nagranie kamerą smartfona w 960 kl./s. Alternatywnie możemy skorzystać z trybu redukcji rozmycia w ruchu MRB, czyli strobingu, ale bliżej możliwościom tej technologii przyjrzymy się w testach w gamingowych. Maksymalna zmierzona przez nas jasność nieco przekroczyła deklarowane przez producenta 300 nitów. Sprzęt pomiarowy pokazał bowiem 324 nity. W odróżnieniu jednak od poprzedników, iiyama tym razem zadbała także o odpowiednią minimalną jasność, która wynosi tylko 47 nity, więc nawet nocne marki będą zadowolone. Ponarzekać musimy za to na równomierność podświetlenia, bo odchylenia sięgają przy krawędziach blisko 20%, co jak na 24-calowy sprzęt jest dużym rozstrzałem. Trzeba jednak pamiętać, że jest to można zależne od konkretnego egzemplarza, ale w naszym nie wyglądało to najlepiej. 

iiyama G-Master GB2470HSU-W5 Red Eagle

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle - gaming (180 Hz, overdrive, strobing, input lag)

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle promowany jest głównie superszybką matrycą IPS. Ta oferować ma nie tylko wysoką częstotliwość odświeżania obrazu 180 Hz, ale również niezwykle niski czas reakcji, stanowiąc idealną kombinację dla graczy. Trzeba jednak podkreślić, że deklarowany przez producenta czas 0,2 ms dotyczy standardu MPRT (czas reakcji ruchomego obrazu), co zakłada wykorzystanie trybu stroboskopowego. Tego jednak nie jesteśmy w stanie zmierzyć za pomocą naszego narzędzia pomiarowego OSRTT, więc skupiamy się na klasycznym pomiarze GtG (przejścia między szarościami), który daje nam lepszy obraz tego, jak monitor wypada na tle rywali. Uzyskany przez nas najlepszy wynik to 2,9 ms (dopalacz Overdrive ustawiony na +3, nie zalecamy wyższych wartości ze względu na artefakt overshoot), uznać trzeba za bardzo dobry jak na matrycę LCD. Co prawda lekkie smużenie na kontrastowych obiektach wciąż jest zauważalne, ale tego całkowicie wyeliminować się nie da w przypadku tej technologii.

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle

Mocno pomoże jednak tryb podświetlenia stroboskopowego MBR z regulacją natężenia w zakresie od 0 do 7. Już Przy poziomie 0 otrzymujemy zauważalną poprawę ostrości obrazu w ruchu, ale strobing wiąże się tu z typowymi ograniczeniami, czyli brakiem możliwości korzystania z synchronizacji adaptacyjnej (FreeSync) i blokowaniem podstawowych opcji (jak choćby jasność) i mocnym spadkiem jasności. Poza tym migotanie podświetlenie może męczyć wzrok u wrażliwych na ten efekt osób. Niemniej jednak w kompetytywnych strzelankach MBR robi różnicę, więc warto sprawdzić go samodzielnie.

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle

MBR +3

Adaptive-Sync

Oczywiście, jak w każdym porządnym monitorze dla graczy, nie mogło zabraknąć tu także wsparcia dla technologii Adaptive-Sync, czyli synchronizacji odświeżania obrazu z liczbą klatek generowaną przez GPU. G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle zapewnia obsługę FreeSync Premium w zakresie od 48-180 Hz zarówno przez HDMI, jak i DisplayPort i choć początkowa wartość jest dość wysoka, to jednak wykorzystanie LFC powinno sprawić, że nie będzie to problemem. iiyama nie zadbała o certyfikat G-Sync Compatbile, ale nie odnotowaliśmy żadnych problemów z obsługą tej techniki na kartach GeForce od NVIDII (żadnych problemów, migotania czy artefaktów, które często pojawiają się tańszych modelach z FreeSync).

https://www.youtube.com/watch?v=oizq-I20x40&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fithardware.pl%2F&source_ve_path=MjM4NTE

Input lag

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle to monitor gamingowy skierowany do graczy, dla których parametr input lag odgrywa bardzo istotną rolę. Średni wynik wyświetlacza mieści się w okolicach 3,4 ms, co oznacza, że użytkownicy nie powinni odczuwać żadnych opóźnień z tego tytułu. 

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle - pobór mocy

Nie omieszkaliśmy też sprawdzić, ile wynosi pobór mocy monitora w dwóch scenariuszach, czyli trybie czuwania i w trakcie maksymalnego poboru. Monitor LCD najwięcej energii zżera wtedy, gdy wyświetla białe tło, a jego jasność ustawiona jest na maksimum. Pomiar wykonany watomierzem Whitenergy EKO w takich warunkach pozwala na wskazanie zapotrzebowania szczytowego, które nie zostanie przekroczone podczas codziennego użytkowania. Nie mniej ważne jest zużycie energii w stanie czuwania, kiedy panel jest wygaszony i teoretycznie nie wykonuje żadnej pracy, ale jednocześnie nie został odcięty od gniazdka sieciowego. Wyniki G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle uznać trzeba za dobre, szczególnie w przypadku maksymalnego poboru, przez co nie musimy obawiać się znacząco wyższych rachunków za prąd. 

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle - podsumowanie i ocena

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle to udana ewolucja modelu G-Master GB2470HSU-B5 Red Eagle, która przynosi kilka ulepszeń w stosunku do popularnego poprzednika. Nowość iiyamy może pochwalić się nie tylko wyższą częstotliwością odświeżania i niższym czasem reakcji plamki, dzięki czemu jeszcze lepiej sprawdza się w rywalizacyjnych grach, ale także matrycą o szerszym gamucie i lepszej fabrycznej kalibracji. Poza tym producent wyeliminował kilka przypadłości wariantu B5, jak choćby zbyt wysoka jasność minimalna, jednocześnie zachowując jego główne zalety, czyli niezwykle ergonomiczną podstawę, wbudowane głośniki czy wygodny hub USB z czterema złączami 3.2 Gen1. Wśród plusów wymienić trzeba też jakość wykonania i szerokie kąty widzenia.

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle to udana ewolucja modelu G-Master GB2470HSU-B5 Red Eagle, która przynosi kilka ulepszeń w stosunku do popularnego poprzednika.

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle

Jeśli zaś chodzi o słabsze strony G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle, to wspomnieć należy o braku obsługi HDR (choć tak po prawdzie w tym przypadku to żadna strata). Dziwimy się także, że iiyama znów powróciła do przycisków do sterowania OSD w swoich ostatnich monitorach z klanu Red Eagle, choć w ostatnich latach korzystała z wygodniejszych dżojstików. Dodatkowo tryb stroboskopowego podświetlenia MBR rzeczywiście spełnia swoją rolę, ale jest okupiony zbyt wieloma ograniczeniami, co wpływa na jego użyteczność. Pozostaje też kwestia ceny, która na ten moment wydaje się nieco zawyżona względem rywali z tego segmentu, choć trzeba uczciwie przyznać, że G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle całościowo wypada lepiej od konkurentów. Ostatecznie monitor otrzymuje od nas ocenę 8 na 10, bo to po prostu kolejna solidna propozycja w portfolio japońskiego producenta. 

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle

iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle - opinia

 iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle - plusy:

  • Bardzo szybka matryca Fast IPS + stroboskopowy tryb podświetlenia
  • Dobre odwzorowanie kolorów
  • Niezła fabryczna kalibracja
  • 180 Hz i niski input lag
  • FreeSync Premium (brak problemów z G-Sync)
  • Jakość wykonania
  • Hub z czteroma portami USB 3.2 Gen1
  • Szerokie kąty widzenia
  • Bardzo ergonomiczna podstawa i ramię

 iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle - minusy:

  • Wyraźny overshoot przy wyższych wartościach dopalacza,
  • OSD sterowane przyciskami 
  • Ograniczenia trybu MBR

 

Cena (na dzień publikacji): od 749 zł

Gwarancja: 36 miesięcy (plus gwarancja zero martwych pikseli na 30 dni)

 

Sprzęt do testów dostarczył:

iiyama

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: iiyama G-Master GB2470HSU-B6 Red Eagle - testujemy 24-calowy monitor IPS Full HD 180 Hz

 0