iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk - test monitora QHD IPS 100 Hz. Daję radę

iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk - test monitora QHD IPS 100 Hz. Daję radę

iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk - test monitora QHD IPS 100 Hz

iiyama to jeden z tych producentów, który ma bardzo mocną pozycję w segmencie budżetowych monitorów. Wszystko za sprawą wielu modeli z klanu Black Hawk, które oferują naprawdę solidną jakość za stosunkowo nieduże pieniądze. Co więcej, firma regularnie odświeża swoją ofertę, by jej produkty były na bieżąco z aktualnymi trendami, czego dobrym przykładem jest bohater tej recenzji, G-Master GB2745QSU-B2, czyli 27-calowy monitor QHD o odświeżaniu 100 Hz. Ten sprzęt zdaje się odpowiedzią na obecne czasy, gdzie granie w 1080p staje się już passe, podobnie jak korzystanie z mniejszych wyświetlaczy (o ile nie jesteśmy e-sportowcami). Co istotne, ten jest jednym z najtańszych tego typu modeli na rynku, bo kosztuje niecałe 900 zł, a jeśli zrezygnujemy z ergonomicznej podstawy, możemy kupić go nawet za ok. 750 zł (wariant G2745QSU-B2).

G-Master GB2745QSU-B2, czyli 27-calowy monitor QHD o odświeżaniu 100 Hz, zdaje się odpowiedzią na obecne czasy, gdzie granie w 1080p staje się już passe, podobnie jak korzystanie z mniejszych wyświetlaczy.

iiyama G-Master G2745QSU- B2 Black Hawk

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli specyfikacji. iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk to 27-calowy monitor, wyposażony w matrycę IPS o rozdzielczości QHD (2560 x 1440 pikseli) i częstotliwości odświeżania 100 Hz. Jeszcze niedawno w budżetowej półce standardem były 60 Hz panele, a na rynku wciąż znaleźć można sporo modeli z odświeżaniem 75 Hz, więc sprzęt iiyamy podnosi tu poprzeczkę. Oczywiście nie zabrakło tu także obsługi technologii Adaptive Sync, zapobiegającej efektowi rozrywania obrazu, która jest obowiązkowa w przypadku gamingowych monitorów. Warto odnotować, że w ofercie producenta do niedawna znajdował się poprzednik o nazwie G-Master GB2745QSU-B1, ale został już odesłany na emeryturę, a następca otrzymał choćby jaśniejszy ekran. GB2745QSU-B2 oferuje także hub USB czy wbudowane głośniki, co jest praktycznie standardem w przypadku sprzętu od iiyamy. 

Specyfikacja iiyama G-Master GB2745HSU-B1 Black Hawk
Przekątna matrycy 27''
Rozdzielczość natywna 2560 x 1440 px
Częstotliwość odświeżania 100 Hz; 48-100 Hz (FreeSync)
Gęstość pikseli 108,79 ppi
Typ panelu IPS
Powłoka matrycy Antiglare, Hard coating (3H)
Maksymalna jasność 300 cd/m2
Kontrast statyczny 1300:1
Kąty widzenia 178/178 st.
Czas reakcji (MPRT) 1 ms
Pivot tak
VESA tak, 100x100
Złącza DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, 2x USB 2.0
Waga 5,5 kg

iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk - budowa i ergonomia

Opakowanie G-Master G2740QSU Black Hawk jest praktycznie takie samo jak w innych modelach tego producenta, więc nie będziemy się tu rozpisywać, gdyż wielokrotnie omawialiśmy tę kwestię. Z punktu widzenia użytkownika istotne jest, że produkt jest dobrze zabezpieczony, a w środku znajdziemy wszystko, czego nam potrzeba, czyli kabel zasilający, przewody HDMI i DisplayPort, kabel USB dla wbudowanego koncentratora, a także standardową dokumentację. Montaż jest szybki, choć w tym wypadku nie ogranicza się jedynie do przykręcenia podstawy do ramienia za pomocą szybkośrubki, ale także uchwytu montażowego do ramienia, które następnie instalujemy na tylnym panelu monitora za pomocą zatrzasków. Proces jest jednak bardzo prosty (obejdzie się bez instrukcji, bo wszystko jest intuicyjne) i przygotowanie monitora do pracy nie zajmie więcej niż 2 minuty. 

 

iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk

Pod względem designu G-Master G2745QSU-B2 Black Hawk wygląda praktycznie identycznie jak inne gamingowe monitory iiyamy w ostatnich latach, co oznacza, że ponownie otrzymujemy minimalistyczną konstrukcję wykonaną z czarnego matowego plastiku o porowatej powierzchni, która jest odporna na zabrudzenia i zarysowania. Powłoka matrycy jest oczywiście matowa, a zastosowana warstwa antyodblaskowa dobrze radzi sobie z refleksami światła. Warto też docenić bardzo smukłe ramki wokół wyświetlacza, które mierzą zaledwie 5 mm (włącznie z czarną martwą strefą wokół ekranu), przez co G2745QSU prezentuje się naprawdę nowocześnie, a przy okazji świetnie nadaje się do wielomonitorowych zestawów. Podstawa jest metalowa (choć z wierzchu pokryta została plastikiem), a urządzenie nie ma problemów ze stabilnością. Jakość wykonania nie budzi zastrzeżeń, a poszczególne elementy są ze sobą dobrze spasowane (szpary pomiędzy ramką a ekranem są minimalne) - pod tym względem produkty japońskiego producenta nie zawodzą. 

iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk

Szkoda jednak, że iiyama nie chce całkowicie przesiąść się na sterowanie OSD za pomocą dżojstika i choć poprzednik, czyli G-Master G2740QSU-B1 Black Hawk, takowy oferował, w tym przypadku mamy powrót do mało wygodnych i intuicyjnych pięciu przycisków na dolnej ramce (po prawej stronie). Zdecydowanie lepiej wypada jednak ergonomia podstawy, gdyż oferuje ona szeroki zakres regulacji. Pozwala na pochylenie (23° w górę; 5° w dół) i ustawienie wysokości (zakres 150 mm), a także obrócenie ekranu o 90° do pozycji portretowej z rotacją w obie strony (tzw. piwot). Nie zabrakło też obrotu na boki aż o 45°. Ponarzekać można nieco na płynność tej regulacji, ale mimo wszystko to duży plus tego monitora. Producent zadbał także o to, by kable nie walały się bezwiednie po biurku i na ramieniu umieszczono spinkę, która pozwala je zebrać. Jest też możliwość wymiany ramienia na inne, zgodne ze standardem VESA 100, co umożliwia zawieszenie sprzętu na ścianie. 

 

iiyama

Wszystkie wejścia oraz wyjścia umieszczono równolegle do matrycy. Są to kolejno: gniazdo zasilania, HDMI 1.4, DisplayPort 1.2a, 2x wyjście USB 3.2 Gen1 i wejście USB typu B oraz pojedyncze złącze mini jack audio 3,5 mm. Nie można więc narzekać na dobór portów, ale hub USB nie został najlepiej przemyślany i skorzystanie z obu gniazd jednocześnie jest mocno utrudnione, ponieważ te są ściśnięte jedno nad drugim, przez co nie ma szans zmieścić dwóch grubszych wtyków jednocześnie. Jeśli zaś chodzi o wbudowane głośniki, to okazują się one przydatne we wszystkich tych sytuacjach, w których nie chcemy korzystać ze słuchawek. Jakość ich dźwięku jest jednak typowa dla tego typu zintegrowanych z monitorami głośników, czyli po prostu słaba. 

iiyama G-Master G2745QSU- B2 Black Hawk

iiyama G-Master G2745QSU-B2 Black Hawk - OSD

Menu ekranowe zastosowanie w monitorze G-Master G2745QSU-B2 Black Hawk nie różni się w żaden sposób od tego, co znamy z innych gamingowych monitorów marki G-Master. Nie będziemy się więc powtarzać i zainteresowanych szczegółowym opisem OSD stosowanego przez japońskiego producenta odsyłamy do tej recenzji. W skrócie możemy jednak napisać, że choć menu posiada wszystkie niezbędne opcje, to jego obsługa i struktura nie należą do naszych ulubionych. Do tego na tle rywali takich jak ASUS, MSI czy Gigabyte prezentuje się przestarzale i wciąż brakuje nam dedykowanej aplikacji systemowej, która pozwala na zarządzanie ustawieniami monitora z poziomu OS za pomocą myszki i klawiatury. Tym samym OSD G-Master G2745QSU-B2 Black Hawk uznajemy po prostu za poprawne.

iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk

iiyama G-Master G2745QSU- B2 Black Hawk - kolory i kontrast

Monitor wyposażony jest w 8-bitowy panel IPS i producent obiecuje na stronie produktu 100% pokrycie popularnej przestrzeni kolorów sRGB. Pomiary kolorymetrem wykazują, że nieco zabrakło do pełnego pokrycia, bo w przypadku gamutu sRGB kształtuje się ono na poziomie 94,1% przy całkowitej objętości równej 108,8%. Kształt bryły w tym przypadku jest wyraźnie rozciągnięty wzdłuż, co skutkuje nieco zawyżoną saturacją barw, ale większości konsumentów podoba się taki efekt nasycenia. Zgodność z przestrzenią Adobe RGB wynosi już tylko 68,8% przy całkowitej objętości równej 74,9%, w przypadku standardu DCI-P3 jest to odpowiednio 74,1% i 77,1%. Nie mamy tu do czynienia z monitorem szerokogamutowym i nie otrzymujemy też wsparcia dla HDR (trudno uznać to jednak za stratę, patrząc co oferują w tym aspekcie modele z pseudo HDR). Zresztą maksymalna jasność na poziomie 300 nitów i tak wykluczała jakiekolwiek znaczące wsparcie dla tej technologii. Wyniki uzyskane przez G-Master G2745QSU- B2 w tym aspekcie trzeba uznać są przeciętne, ale nie odstają od standardów tego segmentu. 

Pokrycie gamutów: sRGB, Adobe RGB i DCI-P3

Ustawienia domyślne:

  • Punkt bieli: 7121 K
  • Jasność bieli: 238,0 cd/m2
  • Jasność czerni: 0,1856 cd/m2
  • Kontrast rzeczywisty: 1282,6:1

Monitor fabrycznie posiada jasność ustawioną na aż 90%, co jednak nie powinno dziwić w kontekście relatywnie niskiej wartości maksymalnej tego parametru. Przekłada się to jednak na 238 nitów dla bieli, a przy 0,0473 nitów dla czerni, monitor pochwalić może się też wyższym od deklarowanego i standardowym dla matryc IPS kontrastem, który wynosi 1282,6:1 (przy panelach VA, nie wspominając o OLED, i tak wypada to jednak blado i IPS nigdy nie zagwarantuje prawdziwej czerni). Temperatura bieli jest zawyżona, bo wynosi 7121 K, dlatego jej odcień jest ochłodzony i nieco odbiega neutralnego, który uzyskiwany jest przy 6500K. 

iiyama G-Master G2744QSU- B2 Black Hawk

Nieźle wypada wierność odwzorowania barw (szczególnie jak na gamingowe monitory w tym segmencie), choć mamy tu pewne zastrzeżenie. Średni błąd Delta E wynosi w testowanym przez nas egzemplarzu tylko 2,14, co jest bardzo dobrym wynikiem, gdyż za poprawną reprodukcję uznaje się w segmencie konsumenckim rezultaty zamykające się w  3,0. Szkoda jedynie, że maksymalny błąd wynosi aż 11,02 i dotyczy czystego niebieskiego. Oznacza to, że monitor w przypadku profesjonalnego zastosowania wymaga kalibracji. Przebieg gammy na domyślnej wartości (2.2) także jest bardzo poprawny, no może poza końcowymi wartościami, które są nieco zawyżone, co prowadzi do intensyfikowania cieni, ale w porównaniu do typowych gamingowych konstrukcji i tak wypada bardzo dobrze. Monitor nie posiada dedykowanego profilu sRGB. Z punktu widzenia graczy, dla których monitor ten jest przecież przeznaczony, obraz na tzw. oko prezentuje się przyjemnie. Kolory są nasycone, a matowa powierzchnia ekranu nie powoduje nadmiernej ziarnistości.

iiyama G-Master G2744QSU- B2 Black Hawk

Kalibracja i profilowanie

  • Preset: Standardowy
  • Jasność: 22
  • Kontrast: 50
  • RGB: 99, 100, 95
  • Gamma: Gamma 2

Z racji bardzo dobrych wyników wyjściowych mieliśmy spore oczekiwania co do kalibracji i profilowania. Na początek obniżyliśmy jasność ekranu do poziomu 120 nitów i temperaturę barwową, regulując składowe RGB (ustawienia powyżej). Zabieg ten okazał się bardzo prosty ze względu na płynną regulację obu tych parametrów. Ostatecznie udało nam się obniżyć średni błąd Detla E do poziomu 0,24, a maksymalny błąd to już tylko 0,71, ale maksymalny pozostał relatywnie wysoki (5,76). Co więcej, przebieg gammy stał się praktycznie wzorcowy. 

iiyama G-Master G2744QSU- B2 Black Hawk
iiyama G-Master G2744QSU- B2 Black Hawk

iiyama G-Master G2745QSU-B2 Black Hawk - kąty widzenia, podświetlenie i jasność

Niepodważalną zaletą wyświetlaczy IPS są szerokie kąty widzenia, a iiyama G-Master G2745QSU-B2 Black Hawk potwierdza ten fakt. Zarówno patrząc z góry lub dołu, jak i boków, swobodnie możemy odchylić się o nawet 60 stopni. Później zaczyna lekko topnieć kontrast, ale obraz w dalszym ciągu pozostaje widoczny i czytelny. W rezultacie przybranie komfortowej pozycji przed monitorem nie jest w tym przypadku jakkolwiek utrudnione, w czym niewątpliwie pomagają szerokie możliwości regulacji podstawy. Dodatkowym atutem jest w tym przypadku powłoka matrycy, która za sprawą matowej powierzchni niweluje odbijanie się światła, co jest szczególnie przydatne, jeśli patrzymy na ekran właśnie pod kątem.

Podświetlenie i jasność

G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk wyposażono w podświetlenie oparte na diodach W-LED, które wspierane jest przez technologię Flicker-free, czyli zasilanie przetwornicą prądu stałego. Eliminuje to męczący efekt migotania obrazu i choć nie mamy w redakcji oscyloskopu z fotodiodą, to testy z wykorzystaniem rejestrowania obrazu za pomocą smartfona zdają się to potwierdzać. Maksymalna jasność bieli osiąga blisko 300 nitów, co niemal pokrywa się z deklaracją producenta. Jest to dobry wynik, jak na monitor tej klasy. Minimalna jasność mogłaby być jednak nieco niższa, gdyż przy suwaku ustawionym na 0% uzyskujemy 80 nitów i osoby mocno wrażliwe nad tym punkcie mogą mieć z tym problem, grając po nocach z wyłączonym światłem. Rewelacyjnie jak na monitor LCD wypada za to równomierność podświetlenia, bo odchylenia sięgają tu zaledwie kilku procent, kiedy przyzwyczajeni jesteśmy raczej do wartości sięgających kilkunastu lub nawet przeszło dwudziestu procent. 

iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk
Rzeczywista jasność SDR względem ustawień w OSD
100% 296 cd/m2
90% 235 cd/m2
80% 219 cd/m2
70% 203 cd/m2
60% 186 cd/m2
50% 169 cd/m2
40% 152 cd/m2
30% 134 cd/m2
20% 117 cd/m2
10% 99 cd/m2
0% 80 cd/m2

iiyama G-Master G2745QSU-B2 Black Hawk - gaming (100 Hz, FreeSync, Input Lag)

Przypomnijmy, iiyama G-Master G2745QSU-B2 Black Hawk ma matrycę typu IPS odświeżaną dynamicznie, dzięki technice Adaptive-Sync, do 100 razy w ciągu sekundy. Panele IPS może nie uchodzą za najszybsze, ale również nie smużą tak bardzo jak matryce VA. A jak jest w tym przypadku? Nie należy on do najszybszych wyświetlaczy, trudno jednak uznać to za zaskoczenie, mówimy przecież o budżetowym produkcie. Przy wyjściowych ustawieniach lekkie smużenie przy kontrastowych obiektach jest dostrzegalne, ale można je istotnie zniwelować, podbijając overdrive do +3/+4 (nie radzimy stosować maksymalnej wartości +5, gdyż skutkuje to pojawieniem się wyraźnego efektu overshoot). Mówimy tu o czasie reakcji z OD +3 na poziomie ok. 10 ms, ale monitor spełnia oczekiwania i rozmycie obrazu nie jest dokuczliwe przy normalnym użytkowaniu, choć trzeba mieć świadomość, że nie jest to poziom topowych IPS-ów. 

Do tego mamy tryb podświetlenia stroboskopowego MBR z regulacją natężenia w zakresie od 1 do 7. To powoduje bardzo wyraźną poprawę ostrości obrazu w ruchu, ale wiąże się z typowymi dla tej techniki kompromisami. Oznacza to spadek jasności (194 nity na pierwszym poziomie i 90 nitów na 7. poziomie) i brak możliwości korzystania z synchronizacji adaptacyjnej (FreeSync), a dochodzi też blokowanie podstawowych opcji (jak choćby jasność). Poza tym, strobing działa na zasadzie migotania obrazu, co u wrażliwych osób może powodować szybkie męczenie oczu. 

FreeSync/G-Sync

Z obowiązku wspomnieć musimy jeszcze o wsparciu dla synchronizacji adaptacyjnej (FreeSync/G-Sync), choć w gruncie rzeczy nie bardzo jest o czym pisać. Ta działa jak najbardziej poprawnie, ale obejmuje zakres dopiero od 48 kl./s, niemniej wsparcie dla LFC pozwala skutecznie zrekompensować tak wysoki próg. Warto też odnotować, że technologia działa bez zarzutu zarówno na kartach AMD, jak i NVIDII.

Input lag

iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk to monitor gamingowy skierowany do graczy, dla których parametr input lag odgrywa bardzo istotną rolę. Średni wynik wyświetlacza mieści się w okolicach 6 ms, co oznacza, że użytkownicy nie powinni odczuwać żadnych opóźnień z tego tytułu. 

iiyama

iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk - pobór mocy

Monitor LCD najwięcej energii pobiera wtedy, gdy wyświetla białe tło, a jego jasność ustawiona jest na maksimum. Pomiar wykonany watomierzem Whitenergy EKO w takich warunkach pozwala na wskazanie zapotrzebowania szczytowego, które nie zostanie przekroczone podczas codziennego użytkowania. Nie mniej ważne jest zużycie energii w stanie czuwania, kiedy panel jest wygaszony i teoretycznie nie wykonuje żadnej pracy, ale jednocześnie nie został odcięty od gniazdka sieciowego. Pod względem zużycia energii G-Master GB2745QSU-B2 nie zawodzi. Przy maksymalnej jasności i 100 Hz testowany panel zadowala się 23,6 W. W trybie czuwania pobiera zaś 0,8 W. Oczywiście nikt na rachunkach takich wartości nie odczuje przy użytkowaniu kilka godzin dziennie. 

iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk - podsumowanie

iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk to kolejny monitor iiyamy, który udowadnia, że japoński producent bardzo dobrze czuje się w budżetowym segmencie. To bardzo solidna propozycja w swojej półce cenowej, po której nie widać nadmiernego cięcia kosztów, co często ma miejsce w konkurencyjnych produktach. Tymczasem G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk pochwalić można za jakość wykonania i bardzo ergonomiczną podstawę, która pozwala ustawić ekran niemal w dowolnej pozycji. Poza tym zastosowana matryca IPS daje radę, zapewniając niezłe kolory, szerokie kąty widzenia i przyzwoity czas reakcji, czego często nie da się powiedzieć o panelach stosowanych w najtańszych gamingowych monitorach. Nie można też narzekać na input lag, a monitor otrzymał też poprawnie zaplanowaną technologię Adaptive Sync. Do tego, równomierność podświetlenia matrycy w tym modelu naprawdę imponuje. 

iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk to kolejny monitor iiyamy, który udowadnia, że japoński producent bardzo dobrze czuje się w budżetowym segmencie.

iiyama G-Master G2745QSU- B2 Black Hawk

Obecność wbudowanych głośników również należy uznać za plus, pomimo jakości wydobywającego się z nich dźwięku. Pochwalić trzeba też zestaw złączy, w którym raczej niczego nie brakuje, a oferuje nawet hub USB czy port na słuchawki. Jeśli chodzi o słabsze strony, to tradycyjnie już w przypadku iiyamy, OSD wymaga gruntownego odświeżenia, a sterowanie przyciskami to krok wstecz, bo producent oferował już dżojstiki w modelach Black Hawk. Fabryczna kalibracja także mogłaby być nieco lepsza. Koniec końców iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk to jednak uczciwie wyceniony produkt, dlatego też otrzymuje od nas ocenę 8 na 10. 

iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk

iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk - opinia

 iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk - plusy:

  • 100 Hz matryca w budżetowym monitorze + stroboskowy tryb podświetlenia
  • FreeSync Premium (brak problemów z G-Sync)
  • Niezły czas reakcji i input lag
  • Równomierność podświetlenia
  • Jakość wykonania
  • Bardzo ergnomiczna podstawa i ramię

 iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk - minusy:

  • Brak obsługi HDR 
  • Fabryczna kalibracja pozostawia nieco do życzenia
  • OSD sterowane przyciskami 

Cena (na dzień publikacji): od 897 zł

Gwarancja: 36 miesięcy (plus gwarancja zero martwych pikseli na 30 dni)

 

Sprzęt do testów dostarczył:

iiyama

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: iiyama G-Master GB2745QSU-B2 Black Hawk - test monitora QHD IPS 100 Hz. Daję radę

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł