Intel 1700 vs AM4 vs AM5. Test wydajności dysków SSD

Intel 1700 vs AM4 vs AM5. Test wydajności dysków SSD

Niedawno wymieniliśmy platformę do testów dysków SSD, przygotowując się na nadejście nowej generacji tych nośników, obsługujących interfejs PCIe 5.0. Ponownie testując starsze modele dysków do bazy danych, doszliśmy do wniosku, że jest to świetna okazja, by sprawdzić, na jak duży skok wydajności w zakresie SSD możemy liczyć, przesiadając się na nowszą platformę (odsyłamy do artykułu TUTAJ). Problem w tym, że dokonaliśmy upgrade'u z kilkuletniego Ryzena na nowiutkiego Intela, co wzbudziło sporo emocji i wielu z czytelników zarzucało nam w komentarzach, że powinniśmy dokonać porównania najnowszych ofert Intela i AMD (choć nie taki był zamysł całego artykułu, co wyjaśnialiśmy w jego pierwszym akapicie). Zgodnie z obietnicą wracamy więc do tematu i sprawdzamy, jak sytuacja wygląda, kiedy zmierzymy wydajność dysków SSD w PC wyposażonych w układy z rodziny AMD Ryzen 7000 i Intel Raptor Lake-S. Czy obie platformy zapewnią podobny skok w przypadku przesiadki z AM4? 

Zgodnie z obietnicą wracamy więc do tematu i sprawdzamy, jak sytuacja wygląda, kiedy zmierzymy wydajność dysków SSD w PC wyposażonych w układy z rodziny AMD Ryzen 7000 i Intel Raptor Lake-S.

Dyski SSD

Zanim przejdziemy do testów, warto jednak wyjaśnić kilka kwestii. Po pierwsze, z racji tego, że nasza platforma AM5 wyposażona jest w procesor Ryzen 9 7900X, czyli układ z wyższej półki niż CPU na platformie Intela (Core i5-13600K), tym razem skoncentrowaliśmy się na benchmarkach i testach kopiowania, ponieważ na czas instalacji czy robienia archiwów wpływ ma nie tylko podsystem dyskowy, ale też wydajność samego procesora. A po drugie, w wynikach uwzględniamy testy na AM4, żeby pokazać, na jaki skok możemy liczyć w przypadku obu producentów po przesiadce ze starszej maszyny, co ponownie jest zresztą głównym celem tego artykułu. No dobra, skoro formalności mamy już za sobą, możemy przejść do konkretów. 

Platformy

Platforma AMD X570:

 • Procesor: AMD Ryzen 5 3600
 • Płyta główna: Gigabyte X570 Aorus Master
 • Pamięć RAM: Patriot Viper 4 Blackout 2x8 GB DDR4-3600 CL 17
 • Dysk systemowy: Patriot P300
 • Zasilacz: Corsair RM1000i

Platforma Intel Z790:

 • Procesor: Intel Core i5-13600K
 • Płyta główna: ASRock Z790 Steel Legend
 • Pamięć RAM: Kingston FURY Beast 2x16 GB 5200 MHz CL 40
 • Dysk systemowy: Patriot P300
 • Zasilacz: Corsair RM1000i

Platforma AMD X670E:

 • Procesor: AMD Ryzen 9 7900X
 • Płyta główna: ASRock X670E Steel Legend
 • Pamięć RAM: Kingston FURY Beast 2x16 GB 5200 MHz CL 40
 • Dysk systemowy: Patriot P300
 • Zasilacz: Corsair RM1000i

Obsługa PCIe 4.0 na platformach AMD i Intela

AMD wprowadziło obsługę interfejsu PCIe 4.0 wraz z konsumenckimi procesorami Ryzen 3000 (Matisse), ale dostępna jest ona oczywiście także w przypadku Ryzenów 5000 (Vermeer) i najnowszej serii Ryzen 7000 (Raphael), która zapewniła też wsparcie dla PCIe 5.0, a ostatnie generacje Threadripperów również pozwalają wykorzystać potencjał dysków PCIe 4.0. Intel zdecydował się wprowadzić obsługę PCIe 4.0 nieco później, bo wraz z procesorami Rocket Lake-S, czyli jedenastą generacją swoich CPU, ale już 12. generacja procesorów Niebieskich, czyli Alder Lake-S, wprowadziła magistralę PCIe 5.0, która dostępna jest też na platformie Raptor Lake-S. Z naszego punktu widzenia istotne jest, że wsparcie przez obu producentów jest bardzo podobne (różnice w zakresie dostępnych linii PCIe nie mają tu większego znaczenia), więc wszystkie trzy platformy zapewniają praktycznie takie same możliwości w zakresie obsługi dysków SSD wykorzystujących interfejs PCIe 4.0.

AMD X570

AMD X670E

Intel Z790

Testy syntetyczne

W przypadku benchmarków syntetycznych nie spodziewaliśmy się znaczących różnić między nowymi platformami Intela i AMD i faktycznie tak jest w rzeczywistości… poza kilkoma wyjątkami, o których warto wspomnieć. AM5 przynosi znaczący wzrost prędkości losowych transferów (szczególnie zapisu) w porównaniu z AM4, czego zresztą się spodziewaliśmy. Co ciekawe, zapis i w jeszcze większym stopniu odczyt sekwencyjny wypadają przeważnie słabiej na platformie Intela, gdzie dyski miały spory problem z przebiciem granicy 7000 MB/s, nawet jeśli oficjalna specyfikacja wskazywała na wartości sięgające 7400 MB/s. Takiego problemu nie ma na platformach AMD. Przejdźmy zatem do testów rzeczywistych, które stanowić będą zdecydowanie lepszy wyznacznik tego, czego możemy spodziewać się w praktyce.

Legenda:  Intel 1700 AMD AM4,  AMD AM5

Testy kopiowania

Podobnie jak zanotowaliśmy ostatnim razem w przypadku nowej platformy Intela, także i na AM5 praktycznie wszystkie dyski znacząco poprawiły swoje prędkości kopiowania, a różnice miejscami są naprawdę spore. W niektórych pojedynczych pomiarach system z Ryzen 9 7900X zanotował wręcz rekordowe wyniki, ale ostatecznie to Intel zachowuje delikatną przewagę. Mimo wszystko różnice przeważnie są na tyle nieduże, że nie powinny robić istotnej różnicy w trakcie użytkowania, niezależnie od tego, czy wybierzemy sprzęt na bazie CPU Intel Core 13. generacji, czy AMD Ryzen 7000. 

Legenda:  Intel 1700 AMD AM4,  AMD AM5

Podsumowanie

Generalne wnioski z porównania wydajności dysków SSD po przesiadce na nowszą platformę są praktycznie identyczne jak ostatnim razem. Oznacza to, że wymieniając sprzęt na nowszy, możemy spodziewać się znaczących wzrostów, choć tym razem możemy potwierdzić, że takowe odnotujemy niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na komputer na bazie AMD AM5, czy Intel 1700. Niewątpliwie trzeba jednak odnotować fakt, że platforma AM5 to wyraźny krok naprzód względem AM4, jeśli chodzi o wydajność podsystemu dyskowego i w pojedynczych testach dyski na systemie z nowym Ryzenem są wręcz rekordowo szybkie. Niemniej ostatecznie to Intel zdaje się zachowywać niewielką przewagę testach rzeczywistych i to, pomimo że platforma AMD napędzana była CPU z wyższego segmentu (dlatego też ograniczyliśmy się do benchmarków i testów kopiowania, gdzie kluczową rolę odgrywa sam podsystem dyskowy), choć z perspektywy codziennego użytkowania nieznaczącą. Tymczasem na rynku pojawiają się już pierwsze dyski PCIe 5.0 (już w naszych rękach), więc lada moment przekonamy się, co przyniesie nowa generacja SSD. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel 1700 vs AM4 vs AM5. Test wydajności dysków SSD

 0